RADA: Jaká je správná tepová frekvence při běhu?« Zpět na seznam otázek

Začínám běhat a koupil jsem si chytré hodinky (náramek). Ten mi měří srdeční tepovou frekvenci při běhu. V jakých hodnotách by se měla tepová frekvence při běhu pohybovat? Na jaké hodnoty se mám soustředit jako na správné? Děkuji za radu.

Zeptal se na 19 ledna, 2023 12:23
1

Správná tepová frekvence při běhu se může lišit v závislosti na individuálních rozdílech (věk, kondice, pohlaví) a cílech běžce. Obecně se doporučuje, aby běžci běhali v rozmezí tepové frekvence, které se nazývá “zóna aerobního tréninku“. Tato zóna se pohybuje kolem 60-80% maximální tepové frekvence.

Maximální tepová frekvence se vypočítá odečtením věku od 220.
Například pro 30 letého člověka by to bylo 220-30 = 190.

Pro většinu běžců by tedy správná tepová frekvence při běhu měla být mezi 114 – 152 úderů za minutu.

Je důležité si uvědomit, že tepová frekvence se může lišit v závislosti na individuálních rozdílech a může být ovlivněna různými faktory, jako je fyzická kondice, úroveň tréninku, věk a další. Je důležité být trpělivý a postupně zvyšovat intenzitu tréninku, aby se tělo mohlo přizpůsobit.

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak stanovit správnou tepovou frekvenci při běhu, je tedy využít tzv. “tepovou zónu“. Tepová zóna je rozmezí tepové frekvence, které je nejvhodnější pro konkrétní typ tréninku.

Existuje několik tepových zón, ale pro běh jsou dva nejdůležitější:

Aerobní zóna: Tepová frekvence v této zóně je mezi 60-80% maximální tepové frekvence. Cílem tréninku v této zóně je zlepšit kardiovaskulární výkonnost a zvýšit vytrvalost.

Anaerobní zóna: Tepová frekvence v této zóně je mezi 80-90% maximální tepové frekvence. Cílem tréninku v této zóně je zlepšit silové a rychlostní vlastnosti.

Jak zjistit svou maximální tepovou frekvenci? Maximální tepová frekvence se obvykle odhaduje pomocí vzorce 220 minus věk.

Je důležité si uvědomit, že i když jsou tepové zóny užitečným vodítkem, mohou se lišit v závislosti na individuálních rozdílech a mohou se měnit v průběhu času v závislosti na vaší fyzické kondici. Je důležité konzultovat s odborníkem nebo trenérem, pokud máte pochybnosti o správné tepové frekvenci pro váš trénink.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 ledna, 2023 12:26