RADA: Bolest břicha po fyzické námaze« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, jelikož manžel absolvoval již asi veškerá vyšetření a nebyl jeho problém vyřešen, nemáme již co ztratit, proto se zkusím zeptat Vás, jestli nemáte nějaký svůj postřeh, nápad.

 

Manžel, 46 let staví již 5.rokem RD, vždy bylo vše v pořádku, co se týče fyzické stránky. Nyní, již asi rok, po každé fyzické námaze ho velmi bolí břicho, s propagací do varlat a někdy už to přejde i ve zvracení. Nerozumíme už tomu, cokoliv zajde udělat - fyzicky například zajde zvednout, hned velké bolesti břicha. Nezvládá ani delší procházky, dělá mu špatně chůze do kopce a úplně nejhorší je to z kopce, hned ho bolí břicho a chce zvracet. Prošel MR, utz břicha, urologií, neurologií a dokončil dvoje rehabilitace, ale problém není vyřešen. Manžel má 178 cm, cca 81 kg. Nás vůbec nenapadá co s tím má manžel už dělat. Má zpevňovat břicho - střed těla-může mu to problém vyřešit? nebo má začít brát antidepresiva - už asi poslední možnost...jestli už to není psychického rázu, že ví, že bude dělat namáhavou práci? Když nepřestane s nějakou fyzickou zátěží hned jak ho břicho začne bolet, tak opravdu hned zvrací. Už nás vůbec nic nenapadá. Pokud byste měl nějaký nápad, děkuji za radu.

 

S pozdravem Z.

Zeptal se na 5 září, 2024 12:12
1

Je pochopitelné, že se nacházíte v náročné situaci, zvlášť když všechny dosavadní vyšetření nepřinesly jednoznačnou odpověď na manželovy zdravotní potíže. Je dobré, že jste již prošli široké spektrum vyšetření (MRI, ultrazvuk, urologie, neurologie, rehabilitace), ale někdy může jít o složitější souběh faktorů, který je těžké diagnostikovat.

Na základě popisu se zdá, že manželovy bolesti břicha při fyzické aktivitě a propagace do varlat mohou mít různé příčiny. Níže je několik možných úhlů pohledu na problém a další kroky, které by mohly být užitečné:

1. Hernie (kýla)
Kýla (například tříselná nebo břišní kýla) může způsobovat bolesti břicha, které se zhoršují při fyzické námaze. Některé kýly jsou malé a nemusí být vždy viditelné nebo hmatatelné při běžném ultrazvuku nebo vyšetření. Doporučuji zvážit opakované zaměření na tuto oblast, možná i s jiným odborníkem.

2. Syndrom pánevní bolesti nebo problémy s pánevním dnem
U mužů může být příčinou bolesti břicha a varlat také “syndrom chronické pánevní bolesti“, který se může zhoršovat při fyzické námaze. Tento syndrom se může týkat nervů a svalů v oblasti pánve, a někdy je diagnostikován až po vyloučení jiných příčin.

Dysfunkce pánevního dna může způsobovat bolesti břicha, varlat a problémy při pohybu. Specializované fyzioterapie zaměřené na pánevní dno by mohly být vhodné.

3. Svalová slabost nebo nerovnováha
Nerovnováha ve svalech břicha, zad a pánevního dna může vést k nadměrnému namáhání určitých oblastí při fyzické aktivitě. Pokud manželovi nebyly doporučeny cílené cviky na posílení jádra, může být vhodné začít s rehabilitací zaměřenou na stabilizaci středu těla pod dohledem odborníka (např. fyzioterapeuta).

Problém s břišními svaly či nesprávným zapojením při fyzické námaze může způsobovat nadměrný tlak na páteř, což by mohlo vést k bolestem.

4. Neurogenní příčina
Jelikož bolesti propagují do varlat, může se jednat o problém s nervy, například z oblasti páteře (například poškození nervu nebo uskřinutí). I když bylo neurologické vyšetření provedeno, někdy jsou nervové problémy velmi subtilní a mohou být těžko zjistitelné.

5. Gastrointestinální příčiny
Některé problémy trávicího traktu, například kýla jícnu, zánět žaludku nebo žlučníkové problémy, mohou způsobovat bolesti břicha, které se zhoršují při pohybu. Zvažte, zda bylo důkladně vyšetřeno celé trávení, včetně možnosti těchto stavů.

6. Psychosomatické faktory
Pokud všechny fyzické příčiny byly vyloučeny, není od věci uvažovat o psychosomatických příčinách. Dlouhodobý stres, úzkost nebo nadměrná zátěž (fyzická i psychická) mohou způsobovat skutečné fyzické bolesti a potíže. V takovém případě může být pomocí konzultace s psychologem nebo psychiatrem, případně zvážit antidepresiva či psychoterapii.

Co zkusit dále:
1. Druhý názor – Někdy je vhodné konzultovat stav s jiným odborníkem, například s jiným chirurgem, neurologem či gastroenterologem.
2. Specializovaná fyzioterapie – Zpevnění jádra a správné zapojení svalů může pomoci, ale mělo by to být prováděno pod dohledem odborníka. Pokud nebylo dosud provedeno vyšetření na pánevní dno, zvažte tuto možnost.
3. Vyloučení kýly nebo funkční poruchy trávicího systému – Opakované nebo specializované vyšetření, pokud nebyla kýla či jiné trávicí problémy důkladně prověřeny.
4. Podpora psychiky – Pokud existuje podezření na psychosomatické příčiny, psychologická podpora a případná farmakologická léčba může být přínosná.

Tento problém může být výsledkem kombinace několika faktorů, proto je důležité komplexní vyšetření a případná terapie.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 5 září, 2024 12:16