Otužování a nedomykavost mitrální chlopně - jak to je?« Zpět na seznam otázek

Dobrý den. Zajímám se o metodu otužování a dýchání dle Wima Hofa. Mám ale zdravotní problém - nedomykavost mitrální chlopně málo až středně významnou. Je mi 70 let, potíže žádné nemám, léky neužívám a snažím se udržovat v kondici. Sdělte mi laskavě jestli zmíněné dýchání (zádrž dechu) je pro mě rizikové. Lékaři se mi jednoznačně nevyjádřili. Děkuji za odpověď. S pozdravem Václav M.

Zeptal se na 24 ledna, 2024 11:53
1

Dýchací techniky a metody otužování dle Wima Hofa, včetně zadržování dechu, mohou mít vliv na různé systémy v těle, včetně kardiovaskulárního systému. U lidí s určitými kardiovaskulárními podmínkami může být třeba více opatrnosti při provádění těchto technik.

V případě nedomykavosti mitrální chlopně by měl být opravdu dobrým krokem rozhodnutí kontaktovat odborného kardiologa. Nedomykavost mitrální chlopně může mít různé stupně závažnosti a je důležité, aby odborník zhodnotil, zda specifické dýchací techniky mohou být bezpečně prováděny v daném zdravotním kontextu.

Je možné, že zadržování dechu a podobné dýchací techniky mohou ovlivnit srdeční frekvenci, krevní tlak a další parametry, což může být důležité při hodnocení jejich bezpečnosti u pacientů s kardiovaskulárními stavy.

V každém případě doporučuji konzultovat s kardiologem nebo jiným odborníkem na srdce, který může poskytnout konkrétní rady na základě vašeho zdravotního stavu. Sdělte jim o vašem zájmu o metodu otužování a dýchání dle Wima Hofa a dejte na jejich doporučení vzhledem k vašim individuálním potřebám a podmínkám.

Jak akutní, tak dlouhodobé vystavení chladu ovlivňuje kardiovaskulární reakce, které mohou být modifikovány základním kardiovaskulárním onemocněním. Cvičení v chladném prostředí navíc dále zvyšuje kardiovaskulární zátěž, ale jeho účinky u osob s kardiovaskulárními chorobami nejsou dobře známy. Proto nelze říct nějaké obecné doporučení, ale je to spíše o návštěvě lékaře a nějakém podrobnějším vyšetření.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 24 ledna, 2024 12:07