Velká prsa: Když se touha stává problémem 4.87/5 (23)Velká prsa: Když se touha stává problémemToužíte po velkých prsou a závidíte těm šťastným, které je mají? Ale co dělat, pokud vám objemný dekolt způsobuje naopak zdravotní či jiné komplikace? Řešení existuje. Trend současné doby je jasný – zvětšování prsou. Kromě prsních implantátů jsou stále vyhledávanější zázračné pilulky na zvětšení objemu prsou, či koupě kvalitní podprsenky s push-up efektem. No co když máte opačný problém a příliš objemný dekolt vám ztrpčuje život? Řešení lze nalézt – redukční mamaplastika.

Redukční mamaplastika je odborný název pro zmenšování ženského poprsí. Podle slov odborníků je tento zákrok poměrně častý, protože mnoho žen trpí problémem velkých prsou, což se odráží v dlouhodobých problémech s bolestmi páteře a ramen. Operace má velmi pozitivní efekt, ne jen estetický, ale i psychický. Zvětšování prsou je sice častější, ale mnoho žen dnes podstupuje i operaci tzv. redukce, či modelace prsou.

Jaká jsou rizika?

Redukce prsou nese o něco menší nebezpečí ve smyslu pooperačních komplikací ve srovnání s zvětšováním prsou. Obě zmíněné operace nesou operační rizika, přičemž při zvětšování prsou – augmentaci jsou to ještě navíc možné problémy spojené s potenciálními komplikacemi spojenými s implantáty. Zejména může jít o vznik tzv. kapsulární kontraktury, čili jistého obalu, který se vytvoří kolem implantátu a tento následně deformuje, čímž vzniká nepřirozený tvar prsu.

Jak probíhá operace?

Zmenšování prsů se provádí v celkové anestezii během minimálně 1 dne hospitalizace, trvá 2 až 4 hodiny. Při operaci se zmenšuje objem prsu a to snížením prsní žlázy a tukové tkáně. Adekvátně k novému objemu a tvaru prsu je třeba odebrat i přebytečné množství kůže. Při velkých prsou většinou dochází i k jejich poklesu, proto během operace je třeba také jejich „nadzvednutí“ a následná fixace v této nové poloze. Jizvy jsou vedeny kolem prsního dvorce , vertikální od dvorce ve střední části prsu a případně – a to hlavně při velmi velkých prsech – i pod prsem. Jizvy na prsou se hojí velmi pěkně a přibližně po roce už téměř nejsou viditelné. Po operaci je vhodné nosit tzv. kompresní – elastickou podprsenku po dobu minimálně 6 týdnů.

Pooperační průběh zmenšení prsou

Je možné, že zpočátku ucítíte bolest. Tu ale velmi dobře pomáhají tlumit léky proti bolesti. Poprsí budete mít obvázáno sterilním obvazem.

  • po 1 – 2 dnech bude obvaz nahrazen speciální zdravotní podprsenkou (tato se nosí 2 měsíce)
  • hojení je velmi individuální
  • prsa můžou být oteklá a s podlitinami, které ovšem rychle mizí
  • stehy jsou většinou vstřebatelné

Zmenšování prsou a kojení

Pokud se rozhodnete pro zmenšení prsou před tím, než máte děti, měli byste vědět jednu věc. Operace může mít vliv na tvorbu mateřského mléka. Ve většině případů můžete kojit i po operaci, ale jisté riziko zde existuje.

Co si o ňadrech ještě přečíst?

VIDEO: Zmenšení prsou – plastická operace, MUDr. Kufa v Perfect Clinic

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva