Sponzorováno

Ušní svíčky – kdy vám mohou pomoci? 4.44/5 (27)

Už jste zkusili ušní svíčky?

Už jste zkusili ušní svíčky?

Prochladli jste, máte ucpaný nos, zahleněné dutiny, hučí a píská vám v uších? Točí se vám hlava, jste ve stresu, reagujete nervózně, máte bolesti hlavy? Při všech těchto potížích dokáží pomoci ušní svíčky. Certifikované výrobky ve shodě s bezpečnostními požadavky podle platné legislativy se prodávají v lékárnách nebo obchodech s přírodními produkty. Jak fungují a kdy je vhodné je použít?

Historie ušních svíček

Ušní svíčky se používaly už ve starověku v Egyptě, Číně, Indii jako prostředek celostní léčby při problémech s ušima. Léčili takto indiánští šamani, ale trubky z novinového papíru běžně používaly i naše babičky. Dnes je tato metoda velmi diskutovanou, má mnoho příznivců i odpůrců. Lékaři varují před popáleninami při nesprávném použití a při nevhodných diagnózách jako záněty uší, porušený ušní bubínek, alergie či výtok z ucha. Zkušeností mnoha lidí, kterým ušní svíčky pomohly, doporučují ušní svíčky jako jednoduchou přírodní alternativu.

Jak to vlastně funguje?

Ušní svíčky jsou duté a principem jejich účinku je tzv. komínový efekt. Při hoření svíčky ohřátý vzduch stoupá dutinou vzhůru, vytahuje z ucha nečistoty, maz a vytváří podtlak. Včelí vosk, ze kterého jsou svíčky vyrobeny, se spolu s přidanými bylinami podílí na transportu přehřátého vzduchu a vytváří efekt ventilace, silice se teplem uvolňují a působí jako aromaterapie. To má za následek aktivaci lymfatického systému a metabolismu v hlavové oblasti. Kromě toho je ucho důležitým orgánem, nacházejí se v něm aktivní body všech tělesných orgánů, což využívá i akupunktura při odstraňování fyzických a energetických bloků.

Nebuďte na to sami

Při aplikaci ušní svíčky je nutná asistence druhé osoby. Lehnete si na bok, odhrnete vlasy z okolí ucha, váš pomocník zasune svíčku do ucha a zapálí ji. Je dobré mít po ruce nůžky a sklenici s vodou na uhašení. Během hoření je třeba maximální soustředění, svíčku lze vyjmout a zkontrolovat ucho, případně vyhořelou část svíčky odstřihnout. Ušní svíčky se vždy aplikují do obou uší, i když je zdravotní problém pociťován pouze na jedné straně.

Sponzorováno

Léčbu dlouhodobých onemocnění lze podpořit opakovaným používáním ušních svíček, jejich přínos pro celý organismus je zejména v detoxikaci a stimulaci toku lymfy.

Problémy, při kterých mohou ušní svíčky pomoci

Kromě akutních onemocnění se ušní svíčky využívají i při chronických zdravotních potížích. Opakovaným pročištěním dutin lze nastartovat ozdravné procesy v těle zejména při těchto problémech:

  • poruchy metabolismu, léčba otoků
  • problémy s rovnováhou
  • nedoslýchavost, pískání v uších
  • časté onemocnění nosních dutinsinusitidy
  • zhoršené smyslové vnímání – čich, chuť, sluch, zrak
  • bolesti zubů, migrény
  • pooperační stavy
  • deprese, vyčerpání, stres a napětí

Jak na správné čištění uší?

Ve vnějším zvukovodu se prostřednictvím ušních mazových žlázek produkuje ušní maz (cerumen). Ten má ochrannou a čistící funkci a vyprazdňuje se směrem ven z ucha. Množství vytvořeného ušního mazu je individuální a závisí na genetice, zdravotním stavu, náchylnosti na alergie. Uši mají samočisticí schopnost, proto pokud nemáte zdravotní problémy, není třeba zasahovat jakýmkoliv způsobem dovnitř zvukovodu.

Lékaři nedoporučují vatové tyčinky ani jiné předměty či ušní spreje, protože mechanicky dráždí pokožku ucha, mohou zanést do zvukovodu infekci nebo mohou maz zatlačit hlouběji dovnitř. V případě nahromadění většího množství mazu může vzniknout v uchu jakási ztvrdlá mazová zátka, která způsobuje svědění a dráždění v uchu, hučení, bolestivost a poruchy sluchu.

Proto stačí odstraňovat pravidelně maz z okolí ušního otvoru po sprchování koncem malíčku. Pomoci si lze kapkou oleje na kousku gázy, kterou vytřeme záhyby vnějšího ucha. Více si můžete o správném čištění učí přečíst v tomto článku.

A jak čistit uši malým dětem?

A co vy? Používáte ušní svíce? Nebo raději něco tradičnějšího?

VIDEO: Jak používat ušní svíce a základní informace

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva