Sponzorováno

TOP 10 potravin, které bojují proti zánětům a infekcím 4.83/5 (23)

Med i citron jsou super na infekce i záněty. A co ještě? Mrkněte na náš článek.

Med i citron jsou super na infekce i záněty. A co ještě? Mrkněte na náš článek.

Zdraví je naše nejcennější bohatství! Toto tvrzení je určitě pravda. A i v tom pohledu, když zvážíte rostoucí cenu léků, lékařských poplatků a nákladů na chirurgii. Je lepší být zdravý než nemocný. A to z jakéhokoliv hlediska, na tom se určitě shodneme. A chcete-li být dlouhodobě zdraví, důležitým aspektem, který byste nikdy neměli zapomenout, je vaše strava. Dobře naplánovaná strava může dlouhodobě udržet vaše tělo a duši zdravé. To si navždy pamatujte.

Ve skutečnosti už Hippocrates kdysi řekl: „Nechte své jídlo být vaším lékem a váš lék je vaším jídlem.“
 
Vaše tělo opravdu tvrdě bojuje s neustálým bojem proti bakteriím, nečistotám a virům, s nimiž se setkáváte denně. A vaše tělo stále a neúnavně bojuje. Ať už trpíte běžnou chřipkou, rýmou, nějakou infekcí kůže nebo žaludeční nevolností, škodlivé mikroby mohou ohrozit vaši imunitu a obranyschopnost a ve učinit vaše tělo náchylnější k zdravotním potížím.

Výběrem správných jídel pomůžete velmi efektivně tělu pomoci se chránit před škodlivými mikroby a přirozeně ho posílit v boji proti infekcím. Existuje ve skutečnosti opravdu mnoho potravin, které bojují proti nemocem a infekcím. A právě tyto potraviny by měly být v kuchyni každého člověka a měly byste je jíst denně nebo jakkoliv pravidelně.

Zde je tedy 10 nejlepších potravin, které skutečně bojují proti nemocem a infekcím.

1. Zázvor na gastritidu

Akutní gastritida (neboli žaludeční chřipka) je velmi nepříjemný zážitek, způsobuje řadu nepříjemných příznaků jako třeba žaludeční nevolnost, průjem, bolesti hlavy, bolesti celého těla, žaludeční křeče, mírnou horečku, únavu a zvracení.

Mnoho lidí trpí gastritidou jako důsledkem virové infekce. Čtyři běžné viry, které zpravidla způsobují tento problém, jsou adenovirus, astrovirus, kalicivirus a rotavirus.

Při léčbě gastritidy je právě zázvor velmi účinný. Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem zázvor redukuje zánět v gastrointestinálním traktu. Zázvor je také přírodní antivirotikum, pomáhá tak efektivně bojovat proti viru, který způsobuje chřipku.

A jak zázvor v případě gastritidy používat?

  • Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Pro přípravu čaje nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a vařte ho asi v 1 šálku vody cca 5 až 10 minut. Kvůli, přidejte med a citrónovou šťávu, pak pijte.
  • Můžete také žvýkat malý kousek čerstvého kořene zázvoru několikrát denně nebo si dejte zázvorové kapsle (pokud třeba máte s čerstvým zázvorem chutí).

2. Česnek na Candidu

Candidová infekce může mít vliv na kůži, ústa, močové cesty a pohlavní orgán. Může také způsobit žaludeční onemocnění, infekci kůže nebo kvasinky u žen, v závislosti na tom, kde dochází k nadměrnému růstu kvasinek. Infekce candidy pak může způsobit doce nepříjemné příznaky jako třeba intenzivní svědění a zarudnutí v daném místě.

K boji proti Candidě je česnek velmi účinný. Obsahuje několik složek, které pomáhají překonat růst Candidy a také nás chrání před kvasinkami a plísňovými infekcemi. Česnek má silné antibakteriální a antibiotické vlastnosti, které hrají klíčovou roli v procesu obnovy po infekci.

A jak česnek použít?

  • Pokud máte problémy s candidovou infekcí, na postiženou kůži aplikujte česnekový olej. Nechte působit 10 minut a poté opláchněte. Opakujte 2 nebo 3 krát denně. Pokud se jedná problém s candidou v ústech, můžete také použít česnekovou pastu (mletý česnek) na postižené oblasti.
  • Přidejte čerstvý česnek do vaší stravy. Ve skutečnosti je ideální rozžvýkat a sníst 2 stroužky česneku denně.
  • Můžete se také spolehnout i na různé doplňky z česneku. Obecné doporučení je konzumovat 600 až 900 mg těchto doplňků denně (ale raději konzultujte se svým lékařem příslušnou dávku).

3. Citron na bolest v krku

Bolest v krku je velmi častý a bolestivý problém. A právě virové, bakteriální nebo plísňové infekce mohou hodně přispět k nepříjemné bolesti v krku. Citrón je na toto velmi účinný. Poskytne vám rychlou úlevu od bolesti v krku a všech příznaků.

A proč zrovna citron? Citrony obsahují dvě sloučeniny nazvané kumarin a tetrazin – obě mohou pomoci bojovat proti několika patogenům. A Dále vysoká hladina vitamínu C v citronu působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům způsobujícím různé choroby v těle.

Jak citron použít?

  • Smíchejte šťávu z poloviny citronu a 1 čajovou lžičku medu do 1 šálku teplé vody. Pomalu popíjejte po celý den.
  • Můžete také kloktat v krku čerstvě vymačkanou citronovou šťávou zředěnou stejným množstvím teplé vody. Fajn kloktadlo.

4. Jogurt na leukoreu (vaginální výtok)

Leukorea, velmi častý problém u žen, se týká vaginálního výtoku, který se může objevit mezi menstruačními cykly. Leukorea je často spojena s hormonálními změnami v těle. Ale i různé vaginální infekce mohou také způsobit tento problém. Pokud se jedná o vaginální infekci, výtok je žlutý nebo zelený a je doprovázen nepříjemným pachem.

Na leukoreu je velmi účinný kvalitní jogurt. Ale nejen jogurt. Ty produkty, které v sobě mají „živé a aktivní kultury“ jsou účinné. Tyto živé kultury pomáhají udržovat růst plísní pod kontrolou produkcí kyseliny mléčné. Živé kultury také pomáhají zlepšit fungování imunitního systému, což mu umožňuje lépe bojovat s nemocemi a infekcemi.

Jak jogurt v tomto případě použít?

Sponzorováno

  • Pro vyřešení leukorei namočte tampon do čistého jogurtu s živými kulturami a vložte ho do pochvy po dobu 2 hodin. Udělejte to dvakrát denně.
  • Také jeste 2 až 3 šálky obyčejného jogurtu denně, dokud infekce zcela nezmizí.

5. Kajenský pepř na infekce dutin

K infekci dutin obvykle dochází kvůli viru způsobujícímu otoky a záněty dutin. Tento typ infekce je často vyvolán nachlazením a vede následně k hromadění hlenu, čímž se blokují dutiny. Tato infekce může způsobit spoustu nepohodlí, včetně příznaků, jako jsou bolesti hlavy, bolesti a citlivost nosu, bolesti v krku, kašel a horečka. Pro zmírnění příznaků infekce dutin je právě kajenský pepř velmi účinný. Pomáhá otevřít a čistit dutiny. Také zlepšuje imunitu, snižuje otoky, záněty a zlepšuje oběh.

  • Rozmíchejte 1 čajovou lžičku kajenského pepře v šálku horké vody. Můžete také strčit několik zázvorových kousků do horké vody, abyste ještě zvýšili efektivitu tohoto nápoje. Pijte jej 2 až 3 krát denně.
  • Případně můžete jíst směs 1 čajové lžičky kajenského pepře a medu několikrát denně. To je taky fajn.

6. Brusinky pro infekci močových cest

Infekce močových cest nastává, když jsou močový měchýř a jeho výstupní část infikovány bakteriemi. Léčení této infekce není snadné, způsobuje časté nutkání na močení, potíže s močením, pocit pálení při močení, změnu barvy moči, bolesti břicha, horečku, nevolnost i zvracení.

Pokud jde o léčbu infekce močových cest, jsou velmi užitečné právě brusinky. Tyto plody mají vlastnosti inhibující bakterie, což ve finále může krásně pomoci při potírání infekce (+ také zabrání opakovaným infekcím). Některé sloučeniny v brusinkách brání bakteriím dosáhnout stěn močové trubice a způsobit infekce močových cest.

  • Pijte 2 nebo 3 sklenice brusinkového džusu (bez cukru) denně. Pokud se vám nelíbí chuť brusinek, můžete šťávu smíchat s jablečným džusem a vypít ji.
  • Alternativně můžete jíst brusinkové doplňky (tabletky).
  • Jezte i sušené brusinky (také bez cukru).

7. Cibulová šťáva na infekce ucha

Ušní infekce mohou být velmi bolestivé a jsou často způsobeny bakteriemi nebo virem v prostřední části ucha. Vedle bolesti ucha mohou příznaky ušní infekce být: potíže se spánkem, bolesti hlavy, špatná odezva na zvuky, vysoká horečka a tekutina vytékající z ucha.

Při domácím ošetření ušní infekce je velmi účinná cibule. Cibule má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, což může pomoci vyřešit tento problém.

  • Nakrájejte malou cibuli a dejte ji do misky.
  • Dejte do mikrovlnné trouby na několik sekund.
  • Nechejte ji vychladnout, potom vymačkejte cibulovou šťávu a zřeďte ji s trochou vody.
  • Do infikovaného ucha dejte 2 nebo 3 kapky šťávy.
  • Počkejte 5 minut a pak otočte hlavu a nechte ji pěkně vytéct z ucha ven.
  • Udělejte toto dvakrát denně.

TIP: Mrkněte na TOP 10 zdravých potravin, které rozhodně neznáte

8. Kokosový olej na problémy v ústech

Orální kandidóza, typ kvasinkové infekce, která se rozvíjí v ústech, způsobuje bílé léze, které se objevují na jazyku nebo jinde ve vnitřku úst. Tato infekce může způsobit zarudnutí, bolest, potíže s polykáním a ztrátu chuti. Kokosový olej může pomoci při potírání ústní infekce.

Obecně je kokosový olej na kvasinky opravdu dobrý. Obsahuje mastnou kyselinu se středně dlouhým řetězcem zvanou kyselina laurová, která kokosovému oleji dodává jeho antifungální a antibakteriální vlastnosti. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem mohou inaktivovat kvasinky, které jsou odpovědné za orální problémy. A to je super ne?

  • Aplikujte kvalitní nerafinovaný kokosový olej na vnitřní stranu úst a jazyka pomocí bavlněného tampónu 2-3x denně.
  • Zkuste také tzv. oil pulling – vyplachování úst olejem. Dejte 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst a převalujte olej v ústech asi 15-20 minut a pak ho vyplivněte. Vypláchněte si pak ústa teplou vodou a zuby umyjte kartáčkem obvyklým způsobem.

9. Med pro respirační infekce

Infekce horních cest dýchacích jsou nakažlivé infekce nosu, hrdla, dutin, hltanu nebo hrtanu. Nejčastěji jsou identifikátory virem a rychle se šíří z jedné osoby na druhou. V některých případech však tyto infekce dýchacích cest mohou být způsobeny i bakteriemi nebo houbami. Řešení těchto infekcí nebývá snadné, způsobuje příznaky, jako je například rýma, kapání z nosu, kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, svalové bolesti a potíže s dýcháním.

Můžete použít kvalitní med pro léčbu infekcí horních cest dýchacích. Ten je na tento problém opravdu perfektní. Vysoké množství živin a enzymů v medu pomáhá v boji proti virům, které způsobují infekce horních cest dýchacích. Med také účinně zabíjí určité druhy bakterií.

  • Přidejte 1 polévkovou lžíci kvalitního medu do sklenice teplé vody. Ne horké.
  • Přimíchejte 1/2 čajové lžičky mleté skořice.
  • Popíjejte to pomalu, dvakrát až třikrát denně.
  • Upozornění: Nedávejte med dětem mladším než 1 rok.

10. Černý čaj pro konjunktivitidu

Konjunktivitida, běžně známá jako zánět spojivek, je dráždivý a nepříjemný stav očí, který může být způsoben bakterií, virem nebo alergiemi. Způsobuje zarudnutí, svědění, zánět, slzení a pocity cizího těla v oku nebo pálení v očích. Hodně nepříjemná záležitost. Bez ohledu na to, zda je zánět spojivek způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, je nakažlivý a průběh musí být kontrolován.

Černý čaj je skvělý pro ošetření očí se zánětem spojivek. Taniny v něm pomáhají efektivně snižovat svědění a zánět. Také různé bioflavonoidy v černém čaji bojují proti virovým a bakteriálním infekcím.

  • Připravte si šálek čaje pomocí 2 černých čajových sáčků. Vezměte čajové sáčky a umístěte je do chladničky po dobu 30 minut. Poté umístěte ochlazené, vlhké čajové sáčky na oči asi na 10 minut. Dělejte to takto několikrát denně.
  • Další možností je použít slabý roztok černého čaje pro vymytí očí 2 nebo 3 krát denně.

A jaké potraviny na infekce jíte vy?

Co si dále přečíst o zánětech a infekcích?

VIDEO: Přednáška Renaty Lobodové – Plísně a kvasinky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva