Sponzorováno

Tiky a cukání v oku (očním víčku) – jaká je příčina? 4.76/5 (42)

Tiky v oku? Mohou vám pomoci naše tipy.

Tiky v oku? Mohou vám pomoci naše tipy.

Tiky v oku jsou docela běžné. Občas je má každý z nás (někdo častěji a někdo jen hodně výjimečně). Odborně se tento stav nazývá se „myokymie“, neboli mimovolné chvění či vlnění svalů. Tyto zvlněné svalové kontrakce obvykle zasahují pouze spodní víčko jednoho oka, ale i horní víčko může cukat (jak u koho). Většina očních tiků tak nějak samovolně přichází a odchází, ale někdy to může trvat i několik dnů či týdnů. Pak už je to fakt otrava.

Od lékařů jsme zjistili, že mnoho pacientů k nim chodí s tím, že mají tiky v oku a škube jako bláznivé. Mohou jim doktoři pomoct? Chcete-li najít řešení pro tiky v oku, nejprve musíte zjistit základní příčinu tohoto problému. To je klíč.

Co způsobuje tiky očních víček?

Spouštěče tiků v jednom nebo druhém oku mohou být:

  • Stres
  • Únava
  • Namáhání očí
  • Kofein
  • Alkohol
  • Suché oči
  • Nutriční nerovnováhy
  • Alergie
  • Vítr
  • Dlouhodobá fyzická námaha

Téměř všechny tiky očí jsou dočasné a nejsou nijak vážné. Jen ve velmi málo případech jsou známkou nějakého zdravotního problému. Tiky očí často také nesouvisí s neurologickými stavy, které ovlivňují oční víčko, jako je blefarospazmus nebo hemifaciální spasmus. Tyto stavy jsou mnohem méně časté (spíše výjimečné) a měly by být diagnostikovány a léčeny očním lékařem, specialistou.

Obvykle jsou problémy s tiky v očním víčku spojeny s vaším životním stylem. Zde velmi často lze zjistit pravděpodobnou příčinu záškubů oka a ze také můžete primárně hledat příčinu, a pak i způsob, jak tiky zastavit.

Zajímavost: Problém s očními tiky mohou způsobovat i některé léky. Tak si udělejte revizi léků, které berete.

Takže, co způsobuje oční tiky a to zlepšit?

1. Stres

Když jsme pod tlakem, naše tělo reaguje různými způsoby. Tik v oku může být jedním z příznaků stresu. Opravdu ano. Jóga, dýchání cvičení, trávení času s přáteli nebo domácími mazlíčky, získání většího odstupu od vašich problémů, procházky v přírodě, sport, běh, plavání – to jsou jedny z mnoha způsobů, jak snížit stres, který může způsobovat tyto tiky.

2. Únava

Nedostatek spánku, ať už kvůli stresu nebo z nějakého jiného důvodu, i ten může vyvolat tiky očního víčka. Více kvalitního spánku určitě může pomoci.

3. Namáhání očí

V dnešní době docela častý problém. Dokonce i drobné problémy s viděním mohou způsobit, že vaše oči makají až příliš tvrdě, což ve finále může způsobit tiky očních víček. Naplánujte si oční test u očního lékaře. Ten vám zkontrolujte zrak a případně aktualizujte sílu vašich očních brýlí.

I když třeba dlouhodobě pracujete na počítači, jsou vaše oči unavené. I potom může být tik očního víčka patrný. Opět pomáhá delší odpočinek. Počítačové oční napětí z nadužívání počítačů, tabletů a smartphonů je také běžnou příčinou tiků očních víček. Při používání digitálních zařízení dodržujte pravidlo „20-20-20“: Každých 20 minut odhlédněte od obrazovky a nechte oči zaměřit se na vzdálený objekt (alespoň 20 stop, což je asi 6 metrů) na 20 sekund nebo déle. To snižuje únavu očních svalů, která může způsobit tiky víček.

Pokud trávíte spoustu času na počítači, možná zkuste si promluvit s očním lékařem o speciálních počítačových brýlích.

4. Kofein

Příliš mnoho kofeinu může vyvolat záchvaty tiků očních víček. Zkuste omezit na kávu, čaj, čokoládu a nealkoholické nápoje (nebo přepněte na jejich bezkofeinové verze) na dobu jednoho až dvou týdnů.

5. Alkohol

Bývá to spíše výjimečné, ale i alkohol tento oční problém může způsobit. Zkuste se jednoduše na nějakou dobu zdržet alkoholu.

6. Suché oči

Mnoho dospělých má suché oči, zejména po dosažení věku 50 let. Suché oči jsou také velmi časté u lidí, kteří používají počítače, užívají určité léky (antihistaminika, antidepresiva atd.), nosí kontaktní čočky a konzumují hodně kofeinu a / nebo alkoholu. A pokud jste unavení a pod stresem, může to také docela pěkně zvýšit riziko suchých očí.

Sponzorováno

Pokud máte často tikající oční víčko a vaše oči jsou suché (nebo na to máte podezření), navštivte svého očního lékaře – on na vaše suché oko koukne. Obnovení vlhkosti na povrchu oka může zastavit tyto křeče a snížíte také riziko očních tiků v budoucnu.

7. Nutriční nerovnováhy v těle

Některé zprávy naznačují, že nedostatek určitých nutričních látek, jako je třeba hořčík, může vyvolat spazmy víček. Přestože tyto zprávy nejsou úplně přesvědčivé, nemůžeme jednoduše vyloučit tento problém jako možnou příčinu tiků oka.

Pokud se obáváte, že vaše strava nemusí obsahovat veškeré důležité živiny, které potřebujete, doporučujeme vám se poradit se svým lékařem. Je to většinou lepší než náhodný nákup potravinových doplňků (které jsou stejně často jen reklamním tahákem).

8. Alergie

Lidé s alergií mohou mít svědivé, opuchlé a vodnaté oči. Když se oči třou, uvolní se histamin do tkání víček a slz. To je důležité, protože některé důkazy naznačují, že histamin může způsobit záškuby víček.

Chcete-li vyřešit tento problém, někteří oční lékaři doporučují antihistaminové oční kapky nebo tablety, to může pomoci některým záškubům očních víček. Pamatujte si však, že antihistaminika mohou také způsobit suché oči.

Nejlepší je spolupracovat s očním lékařem, abyste se ujistili, že děláte správnou věc pro vaše oči.

Dalších několik alternativních možností řešení tiků očních víček

Zmínili jsme nejdůležitější možnosti, jak se zbavit tiků v očních víčkách. A přidáme ještě několik alternativních metod.

1. Teplé zábaly

Teplá komprese dělá funkci oka dobře. A může také zastavit nedobrovolné pohyby očních víček. Vezměte ručník nebo kapesník a ponořte jej do příjemně teplé vody. Po vymačkání přebytečné vody ho dejte do oči a pár minut pěkně relaxujte. Postup opakujte 5-6krát denně.

2. Banány

Jednou z nejčastějších příčin tiků očí je nedostatek draslíku. Konzumujte banány pravidelně, protože ty obsahují velké množství draslíku – to pomáhá s tiky.

3. Hydroterapeutická technika

Oplachování očí teplou vodou může také pomoci vyřešit tento problém.

4. Vápník

Vápník je důležitou složkou pro udržení nervů a nervového systému v dobrém zdravotním stavu. Třeba máte málo vápníku. Abyste zabránili tikům očí, jezte potraviny bohaté na vápník jako mléko, jogurt, sýr či pomerančový džus.

5. Růžová voda

Růžová voda je neškodná čistící látka. Udělejte si obklad s růžovou vodou. Stačí ponořit bavlněnou látku do růžové vody a zakrýt oči.

6. Napařování

napařování je dalším dobrým způsobem, jak léčit oční tiky. Uklidňuje nervový systém a odstraňuje veškeré nečistoty z pórů pokožky. Jediné, co musíte udělat, je přidat několik kapek eukalyptu do vroucí vody a napařovat se po dobu 10 minut.

7. Okurka

Jeden z nejlepších léků na uklidnění očního svalu a uvolnění nervového pohybu je salátová okurka. Má protizánětlivé vlastnosti, které přirozeně uvolňují oční svaly. Na postižené oko dejte plátek chlazené okurky. Držte jej na oku, dokud nedosáhne pokojové teploty.

8. Brambory

Chladivý účinek brambor uvolňuje svaly očí, čímž poskytuje úlevu. Jediné, co musíte udělat, je nakrájet malý brambor na tenké plátky a položit tyto plátky na oči.

9. Masáž očí

Masíruje oblast kolem (pod a nad) očí pomocí ukazováčku. Masáž zlepšuje krevní oběh a posílí oční svaly. Postup opakujte 5-6 krát za den po dobu nejméně 30 sekund.

10. Oční cviky

Zkuste také oční cviky. Podívejte se na oční cviky a oční gymnastiku zde.

Sponzorováno

A co při ticích v očním víčku děláte vy?

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva