Housenice čínská (cordyceps) – tibetský klenot a všelék 4.85/5 (13)Cordyceps_ignotaVe vysokých horách Číny a Tibetu žije svůj zajímavý život houba Cordyceps, jejíž použití v tradiční čínské medicíně je známo více než 1000 let. Obsahuje látky se silným antibiotickým účinkem, stimuluje imunitu a aktivitu bílých krvinek, působí protizánětlivě a reguluje činnost jater. Vysoký obsah antioxidantů, enzymů a minerálů, činí z této houby bioaktivní doplněk výživy. Mnoho rodičů si pochvaluje Cordyceps, protože vytáhl jejich děti z kolotoče opakujících se chorob dýchacího systému a uchránil je před další dávkou antibiotik. Čím je tato houba zvláštní? Zdá se, že všechny čáry souvisí s jeho schopností přežití a přizpůsobení se specifickým podmínkám i s obrovskou vnitřní energií.

Houba cordyceps – rostlina a hmyz v jednom

Přestože patří Cordyceps (tibetská houba housenice čínská), jejíž je několik stovek druhů, do čeledi hub, jeho život připomíná jednou rostlinu a jednou hmyz. Jde vlastně o cizopasní houbu, která pro svůj životní cyklus potřebuje hostitele.

V zimě žije v zemi, kde jako zámotek přečká nevhodné podmínky. Během dvouletého podzemního vývoje se vyživuje přes kořeny vysokohorských rostlin, dokáže odolat chladu, nedostatku kyslíku i hladovění. Na jaře vyrůstá podhoubí ze země a v letním období existuje jako hnědá houba, na horských loukách těžko rozpoznatelná. Vytváří plodnice vysoké asi 10 centimetrů oranžové nebo hnědé barvy a vystřeluje z nich spóry. Spóry jsou odolné výtrusy obalené membránou představující důmyslný rozmnožovací mechanismus. Vystřelují do okolí a přichytávají se na tělo larev motýla – nenápadně zbarvené můry.

Zde začíná jejich etapa parazita. Nakažená larva se zaryje do země, spora začíná rozrůstat, přičemž se vyživuje z vnitřních orgánů larvy. Mumifikací larvy se vytvoří ochranný obal z rohoviny a houba přežívá v zemi jako zámotek. V této formě je předmětem sběru a využití léčivých vlastností.

TIP: Houby posílí vaši imunitu

Při čem všem houba cordyceps pomáhá?

Nemoci plic

Přírodní antibiotika bez nežádoucích účinků obsažené v Cordyceps jsou přínosem při zánětech průdušek a plic, astmatu, při oslabeném dýchání a také léčbě tuberkolózy. I zvýšení zásobování plic a srdce krví je pozitivním účinkem této houby.

Pozitivní účinek na ledviny

Pozitivní účinky kordycepsu na látkovou výměnu ledvin jsou lékařsky prokázány. Účinné látky zlepšují dynamiku buněk a vylučování močoviny. Zabraňují druhotné infekci ledvin, pomáhají při bolestech v bederní oblasti a předcházejí pomočování.

Koronární choroby srdeční

Látky, které rozšiřují cévy, snižují hladiny tuků a cholesterolu v krvi, regulují počet krevních destiček a zlepšují látkovou výměnu ve tkáních, jsou hlavním důvodem pro užívání kordycepsu při chorobách srdečních cév. Také regulují poměr vápníku a fosforu v krvi a výrazně napomáhají stabilizaci krevního oběhu.

Zlepšuje funkci jater

Cordyceps zlešuje funkci jater při zánětech (hepatitidě) a cirhóze. Revitalizuje organismus aktivním odstraňováním toxinů, včetně toxických zbytků léků a posiňuje imunitní systém. Antioxidanty zlepšují odolávání zvýšené fyzické zátěži.

Detoxikace a rakovina

Pozitivní vliv kordycepsu a regenerační účinky na játra, ledviny a plíce přímo souvisejí s jeho celkovou detoxikační schopností. Při léčbě rakovinových onemocnění zlepšuje Cordyceps fungování těchto důležitých orgánů a zároveň podporuje činnost bílých krvinek při radiochemické léčbě.

Pozor však na ekologii

Cordyceps je známý v západním světě jen několik desetiletí. Jeho výjimečné vlastnosti zvýšily poptávku a cenu nezvyklé houby. Nejvíce ceněný Cordyceps čínský, který roste na Tibetské náhorní plošině, sbírají lidé žijící ve venkovských osadách. Houbu vyhledávají a vybírají ze země jako tenké hnědé tyčinky. Velký zájem však vzbuzují obavy o narušení ekologické rovnováhy a vliv na tradiční život Tibeťanů.

Upozornění ohledně Cordycepsu

Cordyceps není vhodný pro každého. Neměly by jej užívat:

  • těhotné a kojící ženy
  • děti do 3 let
  • lidé s roztroušenou sklerózou

TIP: Mrkněte i na další zajímavé informace o houbě Cordyceps

VIDEO: Jak vypadá cordyceps při sběru?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva