Sponzorováno

Syndrom tarzálního tunelu – příznaky, projevy a léčba 4.77/5 (35)

Syndrom tarzálního tunelu - příznaky, projevy a léčbaSyndrom tarzálního tunelu je stav způsobený opakovaným tlakem, který má za následek poškození zadního tibiálního nervu. Ten se nachází téměř v celé dolní končetině, tedy od vnitřního kotníku až po sakrální nerv. Tedy je v blízkosti kotníku.

Tibiální nerv prochází tarzálním tunelem, což je úzký průchod uvnitř kotníku. Tarzální tunel je kryt tuhým vazem retinaculum spojujícím vnitřní kotník a kost patní calcaneus. Poškození tibiálního nervu se obvykle vyskytne, když je nerv stlačen v důsledku stálého tlaku.

Tarzální tunel je úzký prostor, který leží na vnitřní straně kotníku vedle kotníkové kosti. Tarzální tunel je pokryt hustým vazem (flexor retinaculum), který chrání a udržuje struktury obsažené v tunelových tepnách, žilách, šlachách a nervových systémech. Jednou z těchto struktur je zadní tibiální nerv, na který se zaměříme při syndromu tarzálního tunelu.

Zajímavost: Syndrom tarzálního tunelu je obdoba syndromu karpálního tunelu, který se vyskytuje v zápěstí. Obě tyto poruchy vlastně vznikají při stlačení nervu v omezeném prostoru.

Jaké jsou příznaky syndromu tarzálního tunelu?

Lidé s syndromem tarzálního tunelu mohou zaznamenat bolest, necitlivost nebo brnění. Tato bolest může být cítit kdekoliv podél tibiálního nervu, ale také je běžně cítit bolest v chodidle nebo uvnitř kotníku. Můžete cítit:

  • ostré bolesti, které jakoby vystřelují
  • bolest jakoby píchání špendlíkem a jehlou
  • pocit podobný úrazu elektrickým proudem
  • pocity pálení
  • obecně bolest a citlivost

Příznaky se velmi liší v závislosti na jedinci. Je to hodně individuální. Někteří lidé mají příznaky, které nastupují pozvolna a postupně, někteří prožívají příznaky, které začínají velmi náhle. Bolest a další příznaky jsou často zhoršovány fyzickou aktivitou. Pokud je však tento stav dlouhodobý, tak někteří lidé dokonce zaznamenávají bolest nebo brnění i v noci nebo při domácím odpočinku.

Co způsobuje syndrom tarzálního tunelu?

Syndróm tarsálního tunelu je výsledkem stlačení tibiálního nervu, je ale často způsoben jinými okolnostmi.

Příčiny mohou být:

  • silně ploché nohy, protože ploché nohy mohou protahovat tibiální nerv
  • benigní kostnaté výrůstky v tarzálním tunelu
  • křečové žíly v membráně obklopující tibiální nerv, které způsobují kompresi nervu (zvětšená nebo abnormální struktura, která zabírá prostor v tunelu, může stlačit nerv)
  • zánět z artritidy
  • léze, nádory nebo lipomy v blízkosti tibiálního nervu
  • zranění nebo trauma, jako podvrtnutí nebo zlomenina kotníku – zánět a otoky, které vedou k syndromu tarzálního tunelu
  • systémová onemocnění, jako je cukrovka nebo artritida, mohou způsobit otoky, a tak opět stlačit nerv.

Jak je diagnostikován syndrom tarzálního tunelu?

Pokud máte podezdření, že máte syndrom tarzálního tunelu, měli byste navštívit svého lékaře, aby vám pomohl identifikovat příčinu a vytvořit léčebný plán, aby se tento stav nezhoršil. Váš praktický lékař vás může obrátit na ortopedického chirurga nebo podiatra.

Při vyšetření se lékař zeptá na vývoj vašich příznaků a na anamnézu, jako je nějaký úraz v této oblasti. Bude zkoumat nohu a kotník a bude hledat charakteristiky, které mohou naznačovat syndrom tarzálního tunelu. Bude pravděpodobně provádět Tinelův test, který zahrnuje jemné poklepání kladívkem na tibiální nerv. Pokud se v důsledku tohoto tlaku objeví pocit brnění nebo bolesti, znamená to syndrom tarzálního tunelu.

Sponzorováno

Lékař může také objednat další testy, aby vyhledal základní příčinu, včetně elektromyografie, což je test, který dokáže rozpoznat nervovou dysfunkci. Magnetická rezonance (MRI) může být také při diagnostice použita, pokud váš lékař má podezření, že nějaký kostní růst může být příčinou syndromu tarzálního tunelu.

Může syndrom tarzálního tunelu způsobit nějaké komplikace?

Pokud není syndrom tarzálního tunelu léčen, může to mít za následek trvalé a nevratné poškození nervu. A protože toto poškození nervu postihuje nohy, může být chůze velmi bolestivá nebo obtížná. To pak samozřejmě hodně zasahuje do běžného života.

Jak se léčí syndrom tarzálního tunelu?

Léčba syndromu tarzálního tunelu závisí na vašich příznacích a na základní příčině bolesti.

1. Domácí ošetření

Můžete užívat různé protizánětlivé léky (včetně nesteroidních protizánětlivých léků) ke snížení zánětu, což může zmírnit kompresi nervu. Odpočinek, ledování, zvýšení polohy nohy – to vše může také pomoci snížit otoky a záněty. Takže obecně se doporučuje tato domácí léčba:

  • Odpočinek. Menší odpočinek od chození zabraňuje dalšímu zranění a podporuje hojení.
  • Led. Na postižené místo aplikujte ledový zábal (položte mezi led a kůži tenký ručník). nechte působit led po dobu 15-20 minut a pak počkejte nejméně 40 minut před opětovným přiložením ledu.
  • Perorální léky. Jak jsme už řekli, nesteroidní protizánětlivé léky jako je ibuprofen, pomáhají snížit bolest a zánět.
  • Imobilizace. Omezení pohybu nohy nošením berlí je někdy nutné k tomu, aby se nervy a okolní tkáně uzdravily.
  • Fyzikální terapie. Ultrazvuková terapie, cvičení a jiné formy fyzikální terapie mohou být předepsány pro snížení symptomů tohoto syndromu.
  • Injekční terapie. Injekce lokálního anestetika poskytují úlevu od bolesti může být užitečná při léčbě zánětu.
  • Ortopedické pomůcky. Mohou být například předepsány vložky do bot na míru.
  • Obuv. Mohou být doporučeny speciální boty.

2. Léčba předepsaná lékařem

Aby se snížily otoky, mohou být také aplikovány steroidní injekce do postižené oblasti. Pokud máte přirozeně ploché nohy, možná budete chtít nosit speciálně vyrobené boty, které podporují klenbu vašich nohou.

3. Chirurgická operace

V závažných, dlouhodobých případech může lékař doporučit operaci. Během této procedury provede váš chirurg řez. Uvolní vaz, uvolní nervy. Je také používána jen minimálně invazivní chirurgie (některými chirurgy), při které jsou ve vašem kotníku udělány mnohem menší řezy. Chirurg používá pro natáhnutí vazu drobné nástroje. Pak je sníženo riziko komplikací a zrychlen proces hojení.

Syndrom tarzálního tunelu lze léčit širokou škálou léčebných možností, ale bez ohledu na to, co je základním stavem, je nezbytné, aby se včas léčil, aby se zabránilo trvalému poškození nervů. Někdy je chirurgické řešení nejlepší volbou pro léčbu syndromu tarzálního tunelu. Chirurg v oblasti nohou a kotníku určí, zda je operace nezbytná, a zvolí vhodný postup nebo postupy založené na příčině onemocnění.

Sponzorováno

A co vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Syndrom tarzálního tunelu – příznaky, projevy a léčba”

    1. Staničkova Soňa napsal:

      Je mi 70let.Před 20lety operace kladivkových prstu PDK.Dva roky po té vymknutí kotníku.Dlouhodobá léčba.Od té doby bolest v jednom bodě chodidla-bříško pod prstem.Léčba:masti,ultrazvuk,masáže,speciální ortopedické vložky.Vše bez zlepšení.Po přečtení vašeho článku myslím,že mám popisovaný problém syndrom tarzálního tunelu.Hned příští týden navštívím svého ortopeda ať můj problém řeší.Staníčková

      • Jarmila Žůrková napsal:

        Mám tarsalni tunel v obou v obou nožkach .Začalo to bolesti zad.Byla jsem léčena různými injekcemi, bylo mnė doporučeno několik volně prodejných lęků.Pak z ničeho nic bėhem hodiny mnė začalo brnėt v obou nohách. v současné dobė chodím do ALB.Léky které beru tzn.Cymbaltu nezabiræ.Chodįm pravidelně na fyzioterapii,ale problęm je stejný. Mám skoliózu páteře a přesnė v tėch miístech vychází bolest.Mūže mė někdo poradit?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva