Sponzorováno

Strava bez sacharidů má svá pozitiva, ale i negativa 4.75/5 (20)

Některé druhy ovoce obsahují hodně sacharidů.

Některé druhy ovoce obsahují hodně sacharidů.

Sacharidy jsou základní složkou potravy. Jedná se v podstatě o cukry, ale nikoliv ty jednoduché, nýbrž ty složité. Jejich hlavní charakteristikou je především to, že se v těle uvolňují pozvolna – na rozdíl od těch druhých. Najít je lze v mnoha v podstatě běžných potravinách, kam můžeme zařadit:

  • Pečivo
  • Těstoviny
  • Rýže

Toto jsou nejčastější a nejznámější zdroje, které najdete ve své stravě – pokud je vyvážená. V tomto ohledu ale musíme dodat, že existuje i strava bez sacharidů. Tedy režim, pro který se používá název ketogenní dieta, nebo též ketodieta. Jaké jsou výhody, ale i nevýhody dané cesty?

Proces zvaný ketóza

Jedná se o stav, který může být v lidském těle celkem běžný. Dochází k němu ve chvíli, kdy lidský organismus nemá dostatek sacharidů ze stravy. Tím mu dochází energie a tak se musí samo snažit, aby ji získalo. Tedy aby si ji vyrobilo. Stav označovaný jako ketóza je tedy situací, kdy si tělo musí energii samo vyrobit. A to z tukových zásob, které začnou být štěpeny. K tomuto stavu může docházet, třeba když nejíte pravidelně, nejíte vyváženě, nebo když začínáte mít pocity hlavu. Strava bez sacharidů je založena právě na tom, že tělo do tohoto směru směřuje.

Spalování tukových zásob je hlavní výhoda

Jak jsme již nastínili, cílem stavy bez sacharidů je směřovat lidský organismus k tomu, aby se v něm odehrávala takzvaná ketóza. Během ní dojde k tvoření energie z vlastních zásob. Tedy ze zásob tukových. Tuky jsou následně celkem efektivně spalovány. K čemu to vede? To je vám zcela určitě jasné. Výhodou je to, že výrazným štěpením a spalováním tuků budete celkem jednoduše hubnout. Toto je hlavní pozitivum, které tato strava, nebo které ketodieta má.

Pozor na jo-jo efekt

Slabá ketóza, která se objeví jenom jednou za čas, není pro tělo nijak špatná a rozhodně se není třeba obávat změny fungování. Když je ale ketogenní dieta držena dlouhodobě, může to přinášet i negativa. O jakých konkrétně mluvíme? Je to takzvaný jo-jo efekt. V čem je vlastně rizikový a jak vzniká? Je to jednoduché.

Jo-jo efekt je založený na tom, že když začnete opět běžně jíst, tělo začne vše ukládat a začne tvořit tukové zásoby. Po dlouhodobé ketóze je tento stav celkem logický. Tělo je chytré, a jelikož ví, že mnoho zásob vyčerpalo, chce je doplnit. To proto, že chce být připraveno na další období, když se zastaví přísun sacharidů a bude tak nutné mít odněkud brát energii. U mnoha žen i mužů se tento stav opakuje stále dokola, což vede k výraznému kolísání váhy nahoru a dolů.

Jíst stravu bez sacharidů je celkem snadné

Výhodou stravy bez sacharidů je rozhodně i to, rozhodně není nijak složitá. V podstatě jste omezena hlavně tím, že si nepochutnáte na přílohách, nebo na sladkých pokrmech. Když se podíváme na základ stravy, a tedy i základ výše zmíněné diety, tak sem patří:

Sponzorováno

  • Maso – klasické i rybí
  • Jakákoliv zelenina
  • Mléčné a vaječné produkty

Pozor na ovoce

Rizikem může být také ovoce. Některé obsahuje sacharidů velké množství, jiné jenom minimum. Proto musíme říci, že není úplně zapovězeno, ale na druhou stranu zde je už nutné vybírat to pravé, které patří do skupiny s minimálním obsahem. Takové není při této dietě nebo stravovacím režimu žádným problémem.

Můžete se cítit hodně unaveni

Jdeme opět na jedno negativum, které může eliminace sacharidů mít. Jak jsme zmínili, jsou velmi důležité pro dodávku energie pro lidské tělo. Pokud jí má málo, může to mít vliv na to, jak se cítíte. V podstatě budete unaveni, nebudete mít náladu na jakoukoliv pohybovou aktivitu, ani na pracovní činnost, nebo péči o domácnost.

Dlouhodobé stavy mohou dokonce vést až k apatii, nebo podrážděnosti. Tím se potvrzuje to, že tělo sice dokáže energii z tuků získat, ale věnuje ji hlavně na to nejdůležitější – činnost vnitřních orgánů a zajištění bezproblémového fungování. Na vše ostatní již energie nezbývá a tak se můžete pochopitelně cítit hodně unaveni. Nejmarkantnější to bude v případě, kdy jste zvyklí na aktivní životní styl.

Hlad není, ale chutě ano

Jdeme na poslední plus a mínus. Když se podíváme na tento stravovací režim z pohledu složení jídelníčku, tak lze s určitostí říci, že hladem trpět nebudete. Výběr je celkem rozmanitý. A díky bílkovinám v mase, a díky vláknině ze zeleniny se nemusíte obávat jakkoliv výrazného hladovění. A když vám začne kručet v břiše, zelenina vše eliminuje. Toto je tedy jasné plus.

Musíme ale myslet i na to, že sacharidy vlastně nejsou nic jiného, než cukry. Tedy ty lepší, jelikož se jedná o cukry složité. A jelikož je vaše tělo samozřejmě potřebuje, tak dojde k tomu, že si o ně bude také žádat. To znamená, že se mohou během tohoto režimu, tedy během diety bez sacharidů objevovat celkem časté chutě. A to na cokoliv sladkého, od jídel, až po různé sušenky a jiné pochutiny. Tělo je natolik chytré, že umí mozku říci, co potřebuje, a ten se postará o stimulaci dané chuti. Vydržet tento dietní režim může být právě z tohoto důvodu celkem náročné. Hlavně potom dlouhodobě. Zde se můžete podívat, jak bojovat s chutí na sladké.

Jak to máte se sacharidy vy? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

Co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Vím, co jím – sacharidy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva