Sponzorováno

Sójové boby a soja – jaké mají účinky na zdraví? Je zdravá nebo ne? 4.81/5 (26)

Je soja zdravá, nebo spíš ne? No, jak se to vezme.

Je soja zdravá, nebo spíš ne? No, jak se to vezme.

Ještě před pár lety byla považována za skvělou náhradu masa, výživnou rostlinnou potravinu, ze které se dá dělat cokoli – od sójového mléka, přes sýry, po pomazánky a náhrady masa. Tvořila podstatnou složku stravy vegetariány, ale obohacovala i jídelníček „masožravců“.

Sója je kontroverzní potravina. Jsou výrobky ze sóji, které se vyplatí jíst, a jsou i ty, které byste raději měli ze svého jídelníčku vypustit. Že je sója zdravá, jste už asi slyšeli. Ale že může lidskému organismu i škodit, o tom se až tak nemluví. Vtip je v tom, v jakém stavu ji konzumujeme. To je velmi důležité, to si pamatujte. Podle mnoha odborníků na výživu existují sójové potraviny, kterým je lepší se obloukem vyhnout.

Zpracování sóji – to je klíč

Soja je asi nejdiskutovanější luštěnina. Je super pro vysoký obsah bílkovin, vlákniny, železa, vápníku, draslíku, hořčíku a vitamínů, je to zkrátka výživnými látkami nabušený motor. Je také hodně bohatá i na lecitin snižující cholesterol nebo na nenasycené mastné kyseliny, včetně omegy 3, která je blahodárná pro srdce. Jenže surové boby obsahují také balík toxických látek, kterých je třeba se zbavit, abychom do těla nedostali více jedu než výživy. Proto je u sóji zcela zásadní způsob zpracování.

A která sója je zdravá a dobrá?

Množství nutričních poradců se shoduje v tom, že sója je pro nás přínosem, pokud jde o výrobky vyrobené tradičními asijskými postupy, především fermentací.

Zapamatujte si, že jedině fermentovaná sója je vhodná pro lidské zdraví. Dokonce může být pro naše zdraví velmi prospěšná. A co že je to ta fermentace? Je to jednoduše kvašení. Proces fermentace téměř úplně zredukuje anti-nutriční faktory a to přináší pozitivní efekty nejen pro trávicí trakt ale i naše zdraví.

Kromě toho fermentované produkty obsahují hojnost vitamínu K2, který synergicky spolupracuje s vitamínem D, což jsou velmi důležité vitamíny pro naše zdraví. Vitamin K je tak trochu zapomenutý vitamín, který má v lidském těle nezastupitelnou úlohu (ochrana před srážením krve). Dále zajímavý je také enzym „nattokináza“, který obsahuje fermentovaný pokrm natto a který je mnohem bezpečnější a stejně účinný jako 20 let používaný Aspirin (lék na různé typy bolestí). Musíte se však smířit s tím, že fermentované sójové produkty (kromě sojové omáčky), jsou chuťově nepříliš atraktivní ve srovnání s klasickými sójovými produkty.

Fermentace je proces, při kterém se rozloží pro zdraví „nevýhodné“ antinutriční látky a fytáty. Takto upravená sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich stravě vzácného vitamínu K2. Víte, že právě tento vitamín je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí? Hraje roli a při podpoře imunity.

Vhodné sójové fermentované produkty jsou:

Sponzorováno

  • Sýr tempeh
  • Sýr miso (alternativně jako pasta na polévku „miso soup“, kterou mají v supermarketech v regálech exotických produktů z dovozu)
  • Sýr natto
  • Sójová omáčka (u ní je trochu problém se složením, protože obsahuje dost bílé mouky a jiných zcela zbytečných ingrediencí, které mají zvýšit chuťovou atraktivitu, ale dejme tomu)

Ještě sójový lecitin je v otázkách konzumace jako doplňkový tuk zatím sporný. Lecitin je velmi cenný tuk pro své účinky. Může být vyroben ze sóji, vajec, slunečnice nebo kukuřice. Od výrobců sojového lecitinu nejsou známy informace o jeho původu (GMO) a zatím ani my nedisponujeme informacemi, které by naznačovaly podobné nepříjemné zjištění o něm, jako o samotné sóji v tomto článku. Zatím, s těmi informacemi které máme, vám konzumace sojového lecitinu v doplňcích výživy doporučujeme.

Tyto pochutiny bychom měli konzumovat pravidelně a spíše po troškách. V příjmu jakékoli potraviny by měla platit umírněnost. Sója na stůl určitě patří, je však ze všech luštěnin nejhůře stravitelná, proto je s ní třeba umět dobře nakládat.

A co tofu?

Mimochodem jak jste si mohli všimnout, TOFU na tomto seznamu chybí. Kromě hlavních zdravotních problémů, které jsme jmenovali, může nezkvašená sója způsobovat i tyto nežádoucí účinky (efekty), které jsou následkem konzumace sóji:

  • náladovost a neovladatelné touhy
  • nespavost
  • problémy s hubnutím z tukových zásob
  • problémy s pozorností (zejména u dětí)
  • trávicí potíže
  • potravinové alergie
  • zhoršuje vzhled pokožky (i o 5 let)
  • a mnoho dalších problémů

Sóji se úplně asi nevyhnete

Podle odborníků bychom se měli vyhýbat průmyslově a „západním způsobem“ zpracované sóji – především v podobě již zmiňované mouky. Ovšem – není nutné okamžitě vyházet ze spíže vše, v čem najdeme její stopy – v malém množství ještě nikoho nic nezabilo. Navíc vyřadit sóju z jídelníčku ani není stoprocentně možné – vzhledem k tomu, že je jako levná potravina přidávána do množství potravin: od párků až po sušenky.

Bojíte se estrogenu v sóji? Zbytečně.

Slyšeli jsem o tom, že sója dělá z mužů ženy a že dává do těla řádnou dávku estrogenu? A i vy se vyhýbáte sóji ze strachu, že „obsahuje estrogen“? Ve skutečnosti jde o velké nedorozumění. Když lidé slyší, že sója obsahuje fytoestrogeny, začnou mít strach, že své tělo vystaví velké dávce estrogenu. Ni í estrogen jako estrogen. Fytoestrogeny v rostlinách mají chemickou strukturu, která je podobná, ale ne totožná jako hormon estrogenu, který se nachází v lidském těle. Důležitým bodem však je, že fytoestrogeny v sóji, nejsou stejné jako estrogeny v těle a nemají stejné účinky na tělo.

Závěr: Sója ano, ale …

  • Konzumace sóji a výrobků z ní by se neměla přehánět (na snídani sójový nápoj, na oběd sójový guláš a na večeři tofu bude asi příliš …).
  • Nejzdravější jsou výrobky z fermentované sóji (tempeh, natto, miso pasta, sojová omáčka).
  • Přirozenější, než užívat výživové doplňky s obsahem některých látek ze sóji (izoflavony), je konzumovat sóju a výrobky z ní.
  • Sójové nápoje nejsou vhodné pro miminka vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenů, ale také pro možné alergické projevy.
  • Je třeba vyhledávat BIO sóju – produkt ekologického zemědělství, které genetické manipulace i syntetické pesticidy zakazuje. Nebo si najít spolehlivý domácí zdroj této luštěniny, která není geneticky manipulovaná, ani chemicky ošetřovaná (sója v BIO kvalitě je na trhu dostupná bohužel jen z Číny).

VIDEO: Je sója zdravá pro pacienty s rakovinou prsu?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva