Sponzorováno

Snowboarding – zkuste tento perfektní sport 4.89/5 (9)

Nezkusíte snowborading? Je to sport, u kterého spálíte kalorie.

Nezkusíte snowborading? Je to sport, u kterého spálíte kalorie.

Zima pomalu klepe na dveře a milovníci zimních sportů už netrpělivě čekají, až přijde první sněhová nadílka. Mezi nejoblíbenější zimní sporty patří lyžování, kterému šlape na paty také snowboarding. Není se čemu divit, lyžovat umí téměř každý, ale jízda na snowboardu představuje pořádné dobrodružství. Pokud i pro vás začíná být lyžování nuda a chcete vyzkoušet něco nového, pak jistě přemýšlejte právě o tomto zimním sportu, který k nám vtrhl doslova jako bumerang a stal se silným soupeřem sjezdového lyžování.

Co je to snowboarding?

Pojďme si nejprve vysvětlit, co to vlastně snowboarding je. Jízda na snowboardu je typické zimní sportovní odvětví, které umožňuje všestranné pohybové vyžití pro rekreační i výkonnostní sportovce. Mnoho příznivců tohoto sportu se shoduje na tom, že oproti lyžování přináší snowboarding více vzrušení a adrenalinu.

Místo lyží máte „prkno“, na které si připoutáte obě nohy a musíte držet balanc. V podstatě jednoduše řečeno lze říci, že jízda na snowboardu připomíná surfování, kde vyvíjíte podobnou činnost, jen místo sněhu máte vodu. Dalším sportem, ke kterému lze snowboard přirovnat, je skateboard. Hlavní podstatou je klouzání po sněhu s pomocí prkna, na kterém stojíte bokem do směru jízdy. Nohy jsou k prknu připevněny pomocí vázání.

Snowboarding je vhodný pro každého, kdo miluje dobrodružství a sport. Někomu se může zdát, že je to mnohem těžší, než jízda na lyžích, ale není tomu tak. V podstatě lyžování a snowboarding nelze příliš srovnávat, neboť jde o dva absolutně odlišné sporty. Společného mají jen to, že je oba můžete provozovat pouze na sněhu.

Historie snowboardingu

Snowboarding má poměrně dlouholetou historii, která sahá až na počátek devatenáctého století. V roce 1914 vyrobil Rakušan Toni Lenhardt věc, která připomínala vzdáleně snowboardové prkno. Nazval jej Monogleiter. V roce 1929 zrekonstruoval Američan M. J. Burchett další věc, která se podobala snowboardu. Šlo o velkou lyži, která byla vyrobena z prkna. Oficiální historie snowboardingu je však o něco kratší. V 60. letech minulého století vznikl snowboard v Americe na popud surfařů, kteří chtějí mít zimní alternativu k lyžování.

Sponzorováno

V roce 1968 spatřilo světlo světa první sněžné prkno, které vyrobil Jake Burton. Sám jezdil na surfu a na lyžích a chtěl vyjít vstříc ostatním surfařům, kteří se nechtěli vzdát svého oblíbeného sportu v zimě. Na rozdíl od surfování však bylo potřeba vymyslet, jak přizpůsobit nohy na prknu, aby se dal snowboard ovládat. Netrvalo dlouho a napadlo ho vázání. Prkna s vázáním začal vyrábět sériově a v roce 1977 se začaly prodávat ve Vermontu.

Počátky byly poměrně náročné, neboť lidé neměli ve snowboarding velkou důvěru. Nicméně postupem času si tento sport našel své příznivce.

Jak si vybrat snowboard

Jestliže se snowboardingem teprve začínáte, pak je potřeba znát základní kritéria, podle kterých si snowboard vybrat. Ačkoliv vám na první pohled přijdou prkna „stejná“, není tomu tak. Jen správně zvolený snowboard vám umožní snadné osvojení jízdních technik a také se dříve dostanete do fáze, kdy si jízdu na snowboardu začnete užívat.

Na trhu lze vybírat z velkého množství různých značek, typů a také proporcí. Jaká kritéria by vás tedy měly zajímat? Nejprve tedy zvažte, jakému stylu jízdy byste se chtěli věnovat. Snowboard musí odpovídat, co se délky týče, vaší postavě.

Nejpopulárnější disciplínou mezi snowboardisty je takzvaný freestyle, který umožňuje určitý druh svobody a nespoutanosti. Můžete si užívat krásu hor podle svých představ. Při výběru snowboardingu si nechte poradit od prodejců, kteří o tom vědí vše a mohou vás navést. Správný prodejce by vám neměl nabízet to nejdražší, ale zejména to nejlepší pro vás.

Snowboarding a zdraví

Vězte, že u snowboardingu se pěkně zapotíte. Padání a vstávání je pěkně fyzicky namáhavé. A o to jde ne? Trochu se zapotit a zamakat si. Dále jste na čerstvém vzduchu a to se také počítá, pěkně okysličíte svoje tělo.

Snowboarding má také sociální dopad. Jezdíte většinou v několika lidech, pomáháte si. Je to lepší, než lapět doma na zadku sám nebo na facebooku. Zvedněte se a jděte se projet na snowboardu. Můžete si ho půjčit i v půjčovně, nemusíte si ho přímo kupovat.

TIP: Zkuste kromě snowboardingu i parkour

VIDEO: Nevíš jaký prkno?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva