Resveratrol a zdraví – je nejen ve víně – pomáhá proti rakovině? 4.75/5 (8)Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů.

Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů.

Resveratrol je přirozeně se vyskytující fytoalexin, který se vyznačuje širokou škálou biologických účinků, prospěšných pro lidské tělo.

Resveratrol a jeho historie

Byl poprvé izolován v roce 1940 z kořenů bílé čemeřice (Veratrum grandiflorum) a následně v roce 1963 z kořene rdesna japonského (Polygonum cuspidatum), známé v japonštině jako Ko-jo-kon. Tato rostlina se využívala v tradičně asijské medicíně již po staletí, jako lék na hnisavé dermatitidy, kapavku, hyperlipidemii a favus.

Nicméně tato látka získala svou pozornost až začátkem 90. let a to v souvislosti s tzv. „francouzským paradoxem“. Termín vznikl na základě studií, ve kterých bylo prokázáno, že výskyt srdečního infarktu byl u obyvatel Francouzka o 40% nižší ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy a to navzdory nadměrné konzumaci jídel se zvýšeným obsahem nasycených tuků. Tento fakt byl připsán pravidelné konzumaci malých dávek červeného vína, bohatého na resveratrol.

Výskyt Resveratrolu a přírodní deriváty

Resveratrol je přítomen v různých druzích rostlin, ovoce a jeho produktech. Nachází se v arašídech, hroznu, borůvkách, malinách, moruši, borovici lesní a hladké, a také ve více než 70 jiných druzích rostlin. Obsah resveratrolu různých zdrojích se značně liší v závislosti na faktorech, jakými jsou klima, odrůdy, plísňové infekce, vinařské postupy a UV záření.

V čem se tedy nachází resveratrol?

 • hrozny (slupka i semena)
 • ořechy
 • červený grep
 • granátová jablka
 • některé druhy drobného bobulovitého ovoce (rybíz, borůvky)
 • kůra borovice černé
 • především kořen křídlatky japonské

Resveratrol a víno

Z vinné révy (Vitis vinifera) byl poprvé izolován v roce 1976 a v roce 1992 byl izolován z červeného vína. Největší množství resveratrolu se nachází v čerstvých slupkách hroznů, kde jeho množství dosahuje 50-100 mg resveratrolu gram slupky, což odpovídá 5-10% jeho hmotnosti.

Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů. Právě v nich se nacházejí zmíněné fenolické látky, mezi jaké patří i resveratrol. Daří se mu zejména v chladných a vlhkých vinicích, protože vyšší obsah resveratrolu ve víně je způsoben i bojem rostlin proti zvýšenému výskytu plísní.

Biologické a chemické vlastnosti resveratrolu

Resveratrol je produkován širokým spektrem rostlin (přibližně 31 rodů), obvykle není přítomen ve velkém množství a je produkován v stresové reakci, jako stresový hormon rostlin. Patří do skupiny tzv. obranných molekul – fytoalexinů, které ochraňují rostlinu proti mechanickému poranění, patogennímu poškození, při nedostatku živin, během kolísání teploty jakož i proti jiným faktorům životního prostředí, například vystavení ozónu, UV záření a jiných stresorů.

Účinky resveratrolu na naše zdraví

 • chrání srdečně-cévní systém, mimo jiné tím, že snižuje tvorbu „špatného“ LDL-cholesterolu a zvyšuje tvorbu „dobrého“ HDL-cholesterolu
 • má kladný vliv i na plíce, především v případě chronické obstrukční plicní nemoci, ale i při astmatu
 • brání nadměrné srážlivosti krve, je tedy prevencí trombózy
 • má protirakovinné účinky, zpomaluje růst rakovinných buněk, je schopen je i ničit, aktivizuje schopnost regenerace zdravých buněk
 • má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky
 • má antialergické účinky, protože neutralizuje vylučování histaminu
 • snižuje riziko demence, tedy i riziko vypuknutí Alzheimerovy choroby
 • je efektivním kosmetickým prostředkem, protože brání předčasnému stárnutí, obnovuje kolagenová vlákna, udržuje hladkost a pružnost pokožky
 • zvyšuje odolnost organismu proti stresu
 • je velmi efektivní při retinopatii (poškození sítnice oka) u cukrovkářů a hypertoniků, má blahodárný vliv na zrak

Resveratrol a neplodnost mužů

Resveratrol je látka, kterou si některé rostliny (např. hrozny) produkují jako svou ochranu a posilu pro stresové situace (nejčastěji napadení plísní). Má různé účinky – podobně jako řada podobných rostlinných látek (alicin – česnek, genistein – sója, katechiny – zelený čaj, kurkumin – kurkuma, emodin – aloe) působí antimikrobiálně a virostaticky a je velmi silný antioxidant (tedy působí protizánětlivě), a k tomu ještě zlepšuje citlivost buněk na inzulín. Na tom by však nebylo nic převratného. Zjistilo se však, že resveratrol umí ještě jednu, dosud u jiných zkoumaných (přírodních i syntetických) látek nevídanou věc. Resveratrol totiž aktivuje a podporuje geny zvané sirtuiny, které hrají důležitou roli při ochraně buněk a jejich genetické informace (DNA).
 
Studie prokázaly, že snížení nadváhy a obezity hraje obrovsky důležitou roli ve vývoji mužské neplodnosti. Stále větší počet studií tak potvrzuje, že resveratrol může pomáhat při mužské neplodnosti. V jedné studii byla hodnocena kvalita spermatu. Bylo hodnoceno 324 mužů – 73 podvyživených, 82 normální hmotnosti, 95 s nadváhou a 74 obézních mužů. Cílem této studie bylo zkoumat účinky léčby resveratrolem na pohyblivost a aktivitu spermií u obézních mužů. Bylo pozoruhodné, že se po užívání revastolu pohyblivost spermií u obézních mužů opravdu zlepšila.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.