Rakovina a správné potraviny – na jaké jídlo vsadit? 4.89/5 (9)Zelenina ve výživě? Milionkrát ano!

Zelenina ve výživě? Milionkrát ano!

Ze souvislostí mezi stravovacími faktory a vznikem rakoviny lze odvodit doporučení v tomto článku, které sníží riziko onemocnění na některé druhy rakoviny. Jaké potraviny tedy jíst?

Obiloviny

Už tisíce let jsou obiloviny hlavní potravinou pro většinu lidstva. Teprve v tomto století ztratily výrobky z obilí svůj význam. Neprávem, protože zrno obsahuje skoro všechny výživné látky potřebné k životu:

  • uhlohydráty, které byly v sedmdesátých letech „zakázané“,
  • 7 až 12% bílkovin, 2 až 7% tuků s vysokým podílem životně důležitých kyselin,
  • vitamíny, především B1 a E a minerální látky, např. železo.
  • nesmíme zapomenout ani na balastní látky, které regulují chod stolice a jsou schopné vázat na sebe různé škodliviny.

Důležité: Předpokladem pro vysokou výživnou hodnotu výrobků z obilí je, že se použije a umele celé zrno i s klíčky a obalem.

Při výrobě klasické mouky se tyto součásti bohaté na výživné látky odstraní, přičemž se ztratí 40 až 90% vitamínů, minerálních a balastních látek. Ve speciálních obchodech, ale i ve velkých potravinových samoobsluhách toto zboží již ale nabízejí. Nejlepší je nechat si obilí krátce před použitím semlít, nebo si do domácnosti koupit mlýnek na obilí.

Cenné látky z obilí se na vzduchu kazí, proto se musí balená celozrnná mouka konzervovat. Celozrnný černý chléb z běžných pekáren není často pravým celozrnným pšeničným chlebem, protože klíčky byly odstraněny, aby se celozrnná mouka dala skladovat. Aby bylo možné jídelníček obohatit, měli by se používat různé druhy obilí s různým obsahem živin a s mnoha možnostmi využití. Jídla z obilovin mají nízký obsah tuků a představují ve spojení s mlékem a ovocem nebo se zeleninou plnohodnotnou výživu. I vločky (ovesné vločky a jiné), navzdory ztrátám v procesu výroby, jsou hodnotnou potravinou.

TIP: Koukněte na TOP 12 protirakovinných potravin

Ovoce a rakovina

Většina druhů ovoce a zeleniny je chudá na energetické látky, ale bohatá na vitamíny, minerální a balastní látky. Vedle obilí jsou nejdůležitější potravinou plnohodnotné výživy. Aromatické látky, barviva a organické kyseliny, které obsahují, povzbuzují trávení.

Na vitamin C jsou bohaté: petržel, paprika, brokolice, růžičková kapusta a zelí, kiwi, černý rybíz, jahody a citrusové plody. Mrkev, petržel, špenát, zelí, fenykl a brokolice, jakož i mango, meruňky a žluté melouny jsou hlavním zdrojem karotenů.

Zelenina je ještě lepší než ovoce

Brambory a luštěniny (hrách, fazole, čočka) obsahují navíc uhlohydráty a bílkoviny. Jsou sice bohatší na energetické látky, ale nepřibírá se z nich na hmotnosti. Spolu s obilovinami a mléčnými výrobky poskytují hodnotné jídlo (např. brambory ve slupce s tvarohem). Přibírá se od všech bramborových jídel připravovaných na tucích: bramborové hranolky (pommes frites), krokety, bramborové lupínky (chips) a opékané brambory. Sojové boby jsou mimořádně bohaté na bílkoviny.

Z rozdrcených sójových bobů se vyrábí sójový sýr TOFU, který může nahradit masité jídlo. TOFU je lehce stravitelný, nevytváří kyselinu močovou. K výrobě „sójového masa“ jsou potřebné potravinářsko-chemické procesy, proto se sójové maso nedoporučuje zařadit mezi plnohodnotné potraviny.

Ořechy, semínka, např. slunečnicová, sezamová a lněná jsou dodavateli velmi hodnotných výživných látek. Obsahují vápník, železo, kyselinu linolovou, ale i mnoho tuků. Lze je v malých množstvích přidávat do jídel, nebo chroupat mezi hlavními jídly.

Mnohé druhy zeleniny se dají připravit v syrovém stavu ve formě salátů. Zachovávají si tak vitamíny a minerální látky. Balastní látky se musí dobře rozžvýkat. Jejich konzumací se na delší dobu zachová pocit sytosti. Některé druhy zeleniny se musí vařit, aby se rozložily a aby se z nich vyplavily přírodní jedovaté látky.

Zelené fazolky a luštěniny nelze jíst syrové, i zelí doporučujeme uvařit, protože jinak brání ukládání jódu do štítné žlázy. Syrové uhlohydráty ze brambor jsou ve srovnání s uhlohydráty z obilí špatně stravitelné a karoteny z dušené mrkve jsou zase lépe využitelné. Na jídlo z mrkve by se mělo dát pár kapek oleje, aby se zlepšilo její využití.

Čerstvou stravu dávkovat individuálně

Na otázku, kolik syrových a čerstvých potravin je třeba jíst, se nedá jednoznačně odpovědět. Ideální by bylo, kdyby polovinu jídel tvořily zelenina, ovoce, ořechy, semínka, léčivé bylinky, oleje lisované za studena a nezahřáté mléčné výrobky. Je ovšem třeba vzít v úvahu i osobní nesnášenlivost některých zelenin.

Syrové potraviny mohou vyvolat alergie více než vařené. Každý si musí sám vyzkoušet, jaké množství syrové potravy snese. Doporučit lze i hluboce zmrazené, nezpracované plody a zeleninu. Výživné látky a jejich chuť zůstávají zachovány.

Koření

Nejlepší koření proti rakovině jsou: kurkuma, červená paprika, zázvor, bazalka, česnek, máta, kmín, skořice, rozmarýn.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Potraviny proti rakovině

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.