Proč látkové pleny? Jejich výhody a nevýhody. 4.9/5 (10)Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí.

Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí.

Používám výhradně látkovky a jak jsem zjistila, je to pro většinu lidí dost divné. Naštěstí na internetu jsem zjistila, že v tom zdaleka nejsem sama. Existuje řada diskuzí na toto téma a e-shopy, kde nabízí různé pleny a vše k nim. Jinde se totiž nakupovat moc nedá, pokud nemáte to štěstí, že žijete ve městě, kde je nějaký osvícený člověk, který otevřel kamenný obchod s tímto zbožím.

Proč jsou látkové pleny tak fajn?

Nejprve ale, proč jsem se pro látkovky rozhodla? Protože mají samé klady. Teda samé ne. Jedinou nevýhodou je to, že je s nimi víc práce. Musíte je prát, věšet na šňůru, sundávat a skládat. To je ale vše. Ostatní věci mluví pro látkovky. Tady je jen malý výčet negativ papírových plen, které jsem posbírala:

  • Klasické jednorázovky obsahují chemické látky, které nejsou pro dítě vhodné. Nebo si myslíte, že kouzelné gelové látky, které absorbují 100krát větší hmotnost v moči, jsou přirozené?
  • Papírové pleny jsou neprodyšné, a proto se v nich dítě zapařuje. Navíc gel, který absorbuje tekutinu, se zahřívá, a může tak dojít k přehřívání pohlavních orgánů dítěte.
  • Zatěžují životní prostředí – kdysi jsem četla, že na jedno dítě připadnou snad 2 tuny plen. V porovnání s tím, že je člověk u látkovek nucen více prát, je to stále větší zátěž.
  • Jsou drahé. Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí. I když zase připočítáme to, že častěji pereme, tak látkovky vycházejí levněji. Zjistěte, kolik plenek používáte za týden a vynásobte ho 52 týdny v roce. Příště, když půjdete koupit plenky, podívejte se, kolik stojí. Zjistíte, že je to spousta plenek, což znamená mnoho peněz.

Když jsem na toto téma mluvila s kamarádkami, tak mi vyšel jediný důvod, proč jednorázovky používají. Je to jednodušší, pohodlnější. Proč ale kvůli vlastnímu pohodlí ubližovat dítěti i Zemi? Na to by si měla každá máma odpovědět sama. Mám pocit, že si v dnešní uspěchané době snažíme ulehčit, co se dá, a je to tak i v případě péče o dítě. Pro řadu holek je nepředstavitelné, že by měly prát pleny nebo vařit příkrmy, když už takhle běhají kolem dítěte skoro celý den. Od toho jsme ale na mateřské, abychom se o dítě staraly. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to zase taková zátěž není. Člověk si vytvoří systém, a pak to jde samo.

Příroda jednorázové pleny nemá ráda

Nyní se vraťte k počtu plen, které jste dříve vypočítali, a vynásobte tím, kolik dalších lidí na světě používá jednorázové plenky každý rok. Docela velké číslo, ne? To je obrovská zátěž pro životní prostředí. Nejen, že zaberou spoustu prostoru. Navíc jsou plné nebezpečného odpadu. Moč a výkaly mohou obsahovat škodlivé bakterie, které se mohou dostat do životního prostředí a dokonce i do vody. Jistě, zvířata jdou do koupelny ve volné přírodě, ale všechna zvířata v oblasti nechodí na jednom místě, jako je tomu u vyhozených použitých plen.

Můj systém

Celý první rok jsme vystačili s asi 20 klasickými čtvercovými plenami. K tomu jsem měla o něco víc vkládaček našitých ze starých měkkých ručníků. Většinou jsem balila do těchto plínek a na ně jsem dávala vlňáky. Na návštěvy a k doktorce jsem si koupila 4 plínky Kushies 2 v 1. Úplně to stačilo a v zásadě tak pokračujeme i nadále. Prala jsem většinou jednou za dva dny, ze začátku na 60°C, později, když už stolice nebyla tak řídká a pleny tak zašpiněné, tak jen na 40°C. Nikdy jsem nežehlila ani nevyvářela, jak rádi poučují babičky. Peru výhradně v mýdlovém slizu. Je fakt, že zpočátku skvrny na plínkách trochu zůstávaly, ale sluníčko je vybělilo. Prý na skvrny pomáhá žlučové mýdlo, ale to já nepoužívám, protože obsahuje volskou žluč a my máme zvířátka radši živé ;-).

Děti po látkových plenách nemají vyrážky

Když jsem byla dítě, máma používala látkové pleny; ne proto, že byly levnější nebo šetrnější k životnímu prostředí, ale proto, že kdykoli použila pleny na jedno použití, dostala jsem hroznou vyrážku. Pokud přecházíte na látkové plenky, můžete zjistit, že některé vyrážky vašeho dítěte jsou skutečně způsobeny podrážděním od plenky na jedno použití. Dokonce i když vaše děti nejsou alergické, plenky obsahují toxické chemikálie včetně dioxinů, které mohou způsobit rakovinu, vrozené vady, poškození jater, kožní onemocnění a genetické poruchy. A znáte ty absorpční krystaly, které vidíte, když otevřete jednorázovou plenu? To jsou ty stejné chemikálie odstraněné z dámských tamponů, protože byly spojeny se syndromem toxického šoku u žen. Jistě, šance, že tyto chemikálie mohou poškodit vaše dítě, je nízká, ale proč to riskujete?

Látkové pleny nejsou o moc nepohodlnější než ty jednorázové

Většina maminek vybírá jednorázové, protože si myslí, že textilní plenky jsou otravné a nepohodlné. To, co si neuvědomují, je, že látkové plenky se změnily od doby, kdy jsme byli děti. Celý mechanizmus látkových plen je jednodušší a příjemnější.

Na otázku, zda jsou lepší jednorázové nebo látkové pleny si musíte odpovědět sami. My budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Látkové pleny a mé zkušenosti s nimi

VIDEO: Jak na látkové plenky

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva