Přestaňte jíst! Alespoň podle Brada Pilona. Nejezte 1 či 2 dny v týdnu. 4.72/5 (32)Podle Brada Pilona byste neměli jíst 1-2 dny v týdnu.

Podle Brada Pilona byste neměli jíst 1-2 dny v týdnu.

Trochu kontroverzní název článku. Ale znáte to – jedna z velmi stručných odpovědí na otázku “jak mám zhubnout?” bývá “přestaň jíst!” (nebo i hruběji řečeno).

Vlastně ta odpověď má logiku, když máte nadváhu tzn. přijímáte mnoho energie, mnoho nevhodných živin a přibíráte na váze anebo svoji nezdravou nadváhu udržujete. Přestat jíst by bylo asi opravdu prostým řešením. Samozřejmě jen obrazným a polovičním, protože tělo potřebuje své důležité živiny, aby mohlo správně fungovat.

V poslední době mě zaujal ebook v angličtině od Brada Pilona – Eat stop eat. Kniha nabádá jednoduše “Přestaňte jíst!”. Jak to Brad Pilon myslí?

Brad Pilon – bloger o zdravé výživě

Brad Pilon je známým a úspěšným blogerem přes zdravou výživu a úspěšně své ebooky prodává. Nastudoval za mnoho let spoustu a spoustu literatury a pokusil se z teorií, praktických zkušeností, výzkumů, o kterých mnohokrát četl, složit teorii jak zhubnout nebo jak si udržovat svou zdravou váhu. Výsledek zní jednoduše – jeden až dva dny v týdnu přestaňte jíst.

Kniha se konkrétně velmi nezabývá složením stravy a jaké potraviny jsou správné a prospěšné, to je potřeba sáhnout po jiných publikacích (anebo číst náš magazín Rehabilitace.info). Jeho teorie jen popisuje cestu uvažování, jak došel k tomu, že byste měli přestat 1x-2x v týdnu na 24 hodin jíst, jaké to má zdravotní účinky na člověka, na kondici, na růst svalů nebo shazování váhy.

Přestaňte jíst – jaká je idea?

Základní idea teorie “Eat stop eat” je následující. Každý člověk nebo zvíře je buď ve fázi, kdy:

  • potravu přijímá a ukládá kalorie
  • potravu nepřijímá a kalorie využívá

Problémem podle Brada Pilona je, že druhá fáze, fáze plného využívání kalorií dochází k vrcholu až asi po 20 hodinách nepřijímání potravy. Přitom podle něj je člověk i každé zvíře od přírody určené, kdy potravu má a konzumuje ji a kdy potravu nemá a musí ji hledat (zvířata lovit nebo vyhledat nové pastviny). Organismus je přizpůsobený tomu, že má časy, kdy potravu má a časy, kdy potravu nemá a žije z energetických zásob. Je to přirozený proces.

Lidé ovšem, když jedí několikrát denně, se nikdy do opravdové fáze zpracovávání kalorií nedostanou a tudíž nevyužívají určené zásoby k tomu, k čemu jsou určené – k období, kdy není potrava. Člověk je vlastně neustále ve fázi přijímání potravy a stavění zásob energie. Když je těch zásob mnoho, ukládají se ve formě nadbytečného tuku.

Hlad je naučená reakce

Můžete namítnout, že po 3 hodinách po jídle již pociťujete hlad. Brad ovšem píše, že pocit hladu je zřejmě naučená reakce organismu, ve skutečnosti, ale pořád máte v sobě jídlo nestrávené a v plném procesu tvoření energie a zásob. Zřejmě je to tím, že máte pocit prázdného žaludku. Ale skutečný hlad to není. Skutečný hlad přichází až po mnoha dnech.

Reklama spouští receptory hladu a chuti

Za celý den jste tolikrát vystavení reklamě, která vás láká na nějaké jídlo, pochutinu. Dokonce i podprahově máte určité barvy, fonty spojené díky reklamě s jídlem. Je velmi těžké držet diety, když se ze všech stran na vás valí reklama a pocity, chuti, emoce. Vydrží jen ti nejotrlejší.

1x-2x týdně 24 hodin nejezte

Ať už jsou všechny teorie Brada Pilona správné anebo se v nich najde chybka, přidáme svůj vlastní názor. Nikdy nezkazíte nic tím, že budete mít 1x-2x týdně na 24 hodin hladovku. Organismus se pročistí, nestrávené jídlo se dotráví a hlavně pokud budete ve zbývajících dnech dodržovat normální počet kalorií a jíst zdravě máte jeden a až dva dny v týdnu, kdy nebude přijatá energie žádná a v celkovém součtu týdenního příjmu kalorií jste pod limitem a přebytečnou váhu (tuky) ztrácíte.

Není to dieta, je to životní styl

  • jezte podle pravidel zdravé výživy
  • jezte jídla, která vám chutnají, nenuťte se do ničeho proti vám (udělejte si seznam zdravých jídel, která máte rádi)
  • 1x-2x týdně si dejte 24hodinovou hladovku anebo si dejte týdně 1 den hladovky a jeden očistný den (ovocné a zeleninové šťávy)
  • jezte tolik kalorií, aby jich nebylo nadmíru (díky jednomu až dvoum hladovkovým dnům nemusíte být kaloricky hluboko pod normálním příjmem – nemusíte držet dietu v pravém slova smyslu)
  • vytvořte si po malých krůčcích návyk jíst zdravě (každý týden změňte jeden stravovací návyk k lepšímu)
  • 3x týdně 20 minut aerobní cvičení je minimum

Pokud budete dodržovat tyto rady, bez diety budete pozvolna snižovat váhu. Netlačte na pilu, malé krůčky a po roce se ohlédnete a budete se divit kolik jste dokázali shodit kil, budete mít víc energie, budete zdravější, šťastnější.

Kniha Eat stop eat od Brada Pilona nás zaujala, u nás je myslím zcela neznámá a chtěli jsem o té myšlence napsat. V knize je informací samozřejmě více, ale nemůžeme si dovolit napsat totálně všechny myšlenky někoho, kdo onu knihu prodává a je jeho živobytím. Takto to úplně stačí.

Co si o tomto stravování myslíte vy? Budeme rádi za komentáře.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva