Sponzorováno

Překyselení organismu a jak ho řešit 4.85/5 (34)

Překyselení organismuNaše krev, je z 20% kyselá, ale až z 80% alkalická, čili zásaditá. Když konzumujeme převážně potraviny zvyšující kyselost vnitřního prostředí, organismus se brání zvýšeným vylučováním vápníku z kostí i zubů. Trvalé překyselení organismu vede k poškozování orgánů, pocitu únavy, depresí a ke vzniku chorob. Přetížené jsou zejména orgány vylučovací, především ledviny – vylučují zplodiny metabolismu močí, plíce – neustále vydechují oxid uhličitý, vznikající při metabolických přeměnách v organismu, pokožka – vylučování kyselin formou pocení, tlusté střevo – zbavuje tělo kyselin stolicí. Z toho vyplývá, že pokud si chceme zachovat vnitřní prostředí organismu v rovnováze, příjem kyselých a zásaditých potravin by měl být v poměru 1:4.

Zaměřte se na zásaditá jídla

Tedy na čtyři díly zásadité potravy si můžeme dovolit zkonzumovat jeden díl kyselé. Nu a mezi další kysele reagující potraviny kromě cukru patří především maso, dále jsou to všechny živočišné tuky, rafinované oleje bílý chléb i pečivo, těstoviny z bílé mouky, čokoláda a sůl a některé druhy ovoce (ty však mají mnohé jiné nenahraditelné funkce při přísunu enzymů, vitamínů a nerostných látek!).

Právě kyseliny, které vznikají v těle při látkové přeměně, nám velmi znepříjemňují život. Při mnoha problémech ani nevíme, že je způsobuje překyselené prostředí organismu. V našem těle vzniká:

  • kyselina octová – ze sladkostí a bílé mouky
  • kyselina mléčná – ze svalové námahy
  • kyselina močová – z masa a odumírajících buněk
  • kyselina uhličitá a fosforečná – z různých sycených nápojů
  • kyselina sírová – z vepřového masa a zadržovaných větrů
  • kyselina dusičná – z některých druhů sýrů a uzenin
  • tanin – z kávy, čaje, z potravinářských barviv, konzervačních látek, umělých aromatických látek,
  • kyselina acetylsalicylová – z mnoha, nejčastěji užívaných léků proti bolesti
  • ovocné kyseliny – z nápojů a (téměř neuvěřitelné!) i z kosmetiky

Největší podíl na odpadních látkách v těle má kyselina močová, překyselení (nadbytek kyseliny močové) – přetěžuje ledviny, játra, omezuje jejich filtrační schopnost, kyselý odpad se ukládá v tuku, nervovém systému a v orgánech, důsledkem jsou onemocnění jako dna, žlučové a ledvinové kameny, svalový a kloubní revmatismus, bolesti hlavy, zácpa, cukrovka, vysoký krevní tlak, odvápnění kostí a následky: kazivost zubů a pórovitost kostí, křehkost tepen a žil, křečové žíly, pálení žáhypodráždění jícnu žaludeční kyselinou nebo žlučí (natrávený obsah žaludku vtéká do jícnu) a nakonec snížení obranyschopnosti organismu.

Pozor také na maso z obchodu

Nezanedbatelná je i skutečnost, že jakékoliv maso, které nám nabízejí v obchodě, obsahuje zbytky antibiotik, růstových hormonů, negativních látek vznikajících ze šoku při zabíjení v těle zvířat a škodlivin z nekvalitního krmiva, které jsou součástí stravy zvířat. Hovězí maso, zejména vnitřnosti, obsahuje škodlivin nejvíce, protože skot relativně nejdéle žije, a tak se ukládají v těle zvířat delší dobu. Dále živočišné potraviny neobsahují vlákninu (nestravitelnou složku rostlinných potravin), která přirozeně čistí tlusté střevo: důsledkem je zácpa a tráveniny pomalu postupuje tlustým střevem, zůstává zde velmi dlouho, nastává její hnilobný rozklad, vznikají toxické a rakovinotvorné látky, které pronikají přes stěnu střev do celého organismu což vede až k autotoxikaci (samootrávení) organismu. Maso můžeme dokonale nahradit obilovinami, luštěninami, a olejnatými jádry i semeny (mák, ořechy, oříšky, len, slunečnice, dýně …).

Sponzorováno

Jak si poradí tělo s překyselením?

Naše tělo si zpočátku při překyselení umí poradit – pomocí minerálních látek ze stravy a později ze svých zásobáren (kosti, chrupavky, zuby, nehty, vlasy, stěny cév …) dokáže přebytečné kyseliny co nejrychleji zneutralizovat, hlavně proto, aby si udrželo správný ph – faktor krve. Produktem neutralizace kyselin jsou soli, které jsou nečistotami v našem organismu. Pokud mluvíme o zbavování těla škodlivin, máme na mysli vylučování těchto nežádoucích solí. V podstatě vylučujeme kyseliny, které neutralizovali naše ledviny a kůže.

Biologicky hodnotná strava podporující tvorbu zásaditých látek pomáhá tělu ve správné látkové přeměně (ovoce, zelenina, pšeničné otruby a klíčky, sója, fazole, lískové oříšky, madle, mléko čerstvé nepasterizované a výrobky z něj – jogurty, acidofilní mléko (tepelně neupravené), kaštany, kokos, mák, slunečnice, naklíčené obiloviny, naklíčené luštěniny, naklíčená semena, droždí, houby, bylinkové čaje, pramenitá voda …).

Ovoce
– všechny druhy, pro nás je nejvhodnější ovoce z naší zeměpisné šířky, zralé, čerstvé, nekonzumujeme jej po jídle, nedoporučuje se kombinovat velmi kyselé a velmi sladké ovoce, podporuje očistu organismu, dodává energii, vitamíny, vlákninu, ovocný cukr.

Zelenina – vhodné jsou všechny druhy, obsahují vitamíny, minerály a stopové prvky, vlákninu, bílkoviny, konzumujeme ji zejména syrovou, jak uvařená má vyšší glykemický profil, a tedy způsobí vyšší výkyvy glykémie – krevního cukru, také v syrovém stavu obsahuje více enzymů potřebných k trávícím procesům a tělo tím šetří vlastní enzymy.

Obiloviny – představují základ výživy, jsou zdrojem energie (pšenice, žito, ječmen, oves, všechny obilné vločky, rýže, kukuřice, jáhly, pohanka).

Za neutrální potraviny se považuje med, banán, meloun, sladká jablka, rajčata.

Kombinace vhodných potravin

  • nekombinujte kyselé a škrobnaté potraviny – kyseliny (ocet, kyselina rajčat, pomerančů, citronů, kyselých jablek) ničí enzym ptyalin na trávení škrobů (obilovin a výrobků z nich)
  • nekombinujte bílkoviny (hlavně živočišné) a škrobnaté potraviny (obiloviny a výrobky z nich – při trávení škrobu se vylučuje neutrální trávicí šťáva, při trávení bílkovin se vylučuje silně kyselá trávicí šťáva a trávení škrobu se zastavuje
  • v jednom jídle jezme pouze jednu koncentrovanou bílkovinnou potravu – každá bílkovina vyžaduje jiné podmínky trávení; proto nekombinujme maso – vejce, maso – sýry, vejce – mléko, maso – ořechy, vejce – ořechy …
  • nekombinujte bílkovinné a kyselé potraviny – kyselé potraviny spolu s bílkovinami ničí enzym pepsin, který tráví bílkoviny, ty pak netráví ale zahnívají; pepsin ničí nadměrná kyselost žaludku (kyselina v ovoci, ocet …)
  • nekombinujte tuky a bílkoviny – tuk zpomaluje produkci trávicích šťáv i enzymu pepsinu na trávení bílkovin; bílkoviny s tukem potřebují na trávení více času (ořechy, sýry, mléko …); proto je vhodné kombinovat se zeleninou
  • nekombinujte cukry a bílkoviny – cukr (sladkosti, med, sirupy, sladké ovoce) brání vylučování trávicích šťáv a zpomaluje trávení ve střevě, vyvolává kvasné procesy
  • nekombinujte škroby a cukry – cukr přidán jakéhokoliv jídla způsobuje v žaludku kvašení; cukr brání vylučování ptyalinu do slin – škroby netráví ale kvasí.

TIP: Jak na překyselený žaludek?

VIDEO 1: Jak vyřešit překyselení?

VIDEO 2: Překyselení organismu a rady proti němu (zdroj: TV Pětka)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva