Sponzorováno

Požární sport – je u něj potřeba síla a fyzická zdatnost 4.86/5 (14)

Požární sport - je u něj potřeba síla a fyzická zdatnostHledáte sport, kde můžete uplatnit nejen fyzickou sílu, rychlost, ale i zdatnost a také pohotové myšlení? Pak pro vás může být řešení požární sport, který se v posledních letech těší čím dál větší oblibě a také jako jeden z mála za poslední desetiletí prošel výraznou odměnou.

Tento sport je provozován pod širým nebem a to jak v letních parnech, tak dokonce i v zimních mrazech. Existují sice disciplíny, jež se provozují jak venku, tak v hale, nicméně to hlavní a typické prostředí pro konání požárního sportu je právě venkovní prostor.

Historie požárního sportu

Základním kamenem pro vznik požárního sportu, bylo upevnění sil hasičů, kteří v boji s plameny, ale i dalším přírodními živly nasazují své životy. Ke zdolání překážek při své práci potřebují mít nejen skvělé zdraví, dobrý a rychlý úsudek, ale také pořádnou sílu. A jak jinak ji získat, než pravidelným cvičením. Proto vzniklo několik disciplín, kde se všechny tyto základní vlastnosti hasiče prověřují.

K nám se požární sport dostal v roce 1967, z tehdejšího Sovětského svazu. Naši sportovci-hasiči s ničím dlouho neotáleli a začali nacvičovat vše, co bylo potřeba. V dalším roce se účastnili mezinárodní hasičské soutěže a už tehdy slavili výtečný umístění – v disciplíně požární útok slavili stříbro, o rok později vše dopilovali a již před sebe nikoho nepustili.

Kdo může požární sport provozovat

Dnes patří čeští hasiči na mezinárodní půdě k nejlepším sportovcům. Zásluhu na tom má nejen povinnost pravidelného nacvičování profesionálních jednotek, ale také sbory dobrovolných hasičů v celé republice, které se ubírají na přípravu mladých hasičů, mládeže, dospělých, ale také i těch starších. Tvoří družstva mužů i žen, které na jednotlivých soutěží soupeří o nejlepší pozice s konkurencí. V případě, že je vaším zájmem požární sport vyzkoušet, je nutné, abyste se stali členem Sdružení hasičů, což není problém. Snad v každé, i malé obci, dnes fungují sbory hasičů a ty obvykle mezi sebe rádi uvítají nové tváře.

Sponzorováno

Disciplíny požárního sportu

Existují disciplíny pouze pro děti, tedy mladé hasiče, také pro dorostence nebo speciální soutěže, nejzákladnější jsou však pro dospělé disciplíny Běh na 100 m přes překážky, Štafeta 4×100 m a Požární útok.

První jmenovaná, tedy Běh na 100 m přes překážky (jinak také běh na 100m s překážkami) je disciplína jednotlivců, kteří soutěží buď sami za sebe, anebo jako součást družstva, kdy se do konečného výsledku započítává určité množství nejlepších běžců. Závodník má za úkol překonat bariéru, sebrat hadice, proběhnout kladinu, zapojit jak nesené hadice do sebe, tak do předem připraveného rozdělovače a v předepsané výstroji doběhnout do cíle. Vše se děje na rovné dráze, která je dlouhá 100 m. vyhrává ten, který splní všechny jednotlivé prvky a do cíle doběhne v nejkratším čase.

Štafeta 4x100m je disciplínou, kterou vykonávají 4 závodníci. Každý z nich běží úsek dlouhý 100m, kde jsou přidělené překážky. Ty musí zdolat a předat štafetový kolík dalšími závodníkovi. Vítězí opět ta štafeta, která protne cílový paprsek časomíry v nejkratším množném čase a splní disciplínu jak v předepsané výstroji, tak za všech nutných podmínek.

Královskou disciplínou je pak požární útok, který bývá součástí postupových soutěží, ale také se pořádají samotné soutěže pouze v útoku. Soutěží zde jednotlivá družstva se sedmi závodníky, jejichž úkolem je spojit veškeré předepsané nářadí, nabrat vodu a pomocí motorové hasičské stříkačky vodu rozvést hadicemi a srazit připravené terče. Kdo takto disciplínu zvládne v nejkratším možném čase, spolu se splněním předepsaných pravidel, je vítěz. V dnešním běžném požárním sportu jsou nejlepší družstva schopna tento úkol splnit na 100m dlouhé dráze za neuvěřených 15 vteřin.

Už nějakou dobu požární sport není soupeření v těžké zásahové obuvi a pracovním stejnokroji. I když se občas i takové verze někde, snad z recese objeví, je to především sport rychlých a zdatných atletů, kteří mají sportovní oblečení a lehkou obuv. Uplatňují se tu vlastnosti jako rychlost, preciznost, rozum i síla. Vyhrává ten, kdo umí vše nejlépe spojit a má také kousek štěstí.

VIDEO: Disciplíny požárního sportu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva