Sponzorováno

Pohyb a sport v zimě – jak se obléci? 4.71/5 (7)

Sportujte i v zimě. Ale dobře se na to oblékněte.

Sportujte i v zimě. Ale dobře se na to oblékněte.

Zima a chladnější počasí každoročně vystrkuje své drápky. Ale pohyb, ten potřebujeme i v chladném počasí. Ale jak se správně a vhodně obléci? Co na sebe, abychom se při pohybu cítili pohodlně, abychom se velmi nepotili, aby nám nebylo chladno? Protože jinak, můžeme skončit s bolením v krku, seknutím kříži, případně jiným nepříjemným důsledkem nesprávného oblečení.

Pamatujte: Nejprve je důležité si uvědomit, že počasí není špatné, můžeme být jen špatně oblečení. To je známá pravda všech sportovců.

Hranice toho, do jaké teploty je zdravé sportovat venku v zimě, je limitována pouze silným mrazem (pod -15 či -18 °C) Druhým limitním počasím je mlha, kdy se kromě špatné viditelnosti kumuluje vysoká vlhkost. Ta vás může omezit zejména tehdy, pokud máte problémy s dýcháním, trpíte astmatem nebo vás trápí poruchy imunitního systému. Tehdy se kapénkové nákazy snadněji šíří a mlha je tak omezením pohybové aktivity venku.

Důležité je obléci se na sportování podle počasí. Co to však znamená?

Při intenzivním pohybu počítejte s tím, jako kdyby venkovní teplota byla o 7 až 10 stupňů vyšší. Je to tím, že vaše tělo se zahřeje, zapotí se, a vám je pocitově tepleji. Pokud budete příliš oblečení, nebo budete oblečení nevhodné, budete se cítit nepohodlně a to vás může demotivovat. Navíc, pokud se příliš prohřejete, vaše tělo zareaguje dehydratací, poklesne vám výkon, budete mít nepříjemné pocity, nebo vám bude chladno a svaly se nezahřejí dostatečně, následkem pak mohou být svalová zranění.

Takto bychom mohli pokračovat, ale naším cílem je dát vám takové rady, které vám pomohou k tomu, abyste měli z pohybu i v chladném počasí pouze dobré pocity.

Vrstvení oblečení je důležité

Obléknout se ve vrstvách napomáhá udržet vaše tělo v suchu a teple.

Co to znamená ve vrstvě?

Znamená to, že si obléknete 2 až 4 tenké vrstvy oblečení. Vrstvit je vhodné funkčním prádlem, nejlépe takovým, které má navíc i antibakteriální, antialergické vlastnosti. Materiálů je na našem trhu velké množství. Pohybují se v různých cenových relacích, takže si jistě vyberete i podle svých finančních možností. Doporučujeme vám navštívit takovou prodejnu, kde vám odborník poradí, co je pro vás vhodné zakoupit.

Nejdůležitější rada je nepoužívat bavlněné oblečení, stejně jako i neprodyšné materiály. Bavlna chladí, saje pot a v zimě v ní budete cítit chlad, vlhko, zkrátka nepohodlí.

Jaké vrstvy používat?

Vrstvy oblečení se dají rozdělit takto:

Sponzorováno

1. Základní vrstva

Tato vrstva jde přímo na tělo a zahřívá. Měla by být vaší „druhou kůží“. Co znamená druhá kůže? Oblečení musí být obepnuté na vašem těle. Tý se zvyšuje účinek speciální tkaniny. Takové oblečení je vyrobeno tak, že chrání vaše tělo před chladem a zároveň odvádí od něho studený pot, avšak nenasává tento pot do vlákna.

2. Střední vrstva

Ta ochraňuje před chladem a zahřívá. Už není naší druhou kůží a případně chrání i před větrem, pokud je teplejší počasí a není nutná třetí vrstva.

3. Vrchní vrstva

Chrání před větrem a vlhkem, ale je propustná zevnitř ven. To znamená, že pot (vlhkost), který vytváříte pohybem, se postupně odvětrává aniž by se vaše tělo ochladilo větrem nebo chladem ovzduší.

Co na nohy?

Není nutné, abychom měli všechny tři vrstvy i na nohách. Nohy jsou v pohybu a proto potřebují větší volnost. Podle chladu by měly postačovat 2 vrstvy a ne 3. Postupně při svém pohybu zjistíte, kolik vrstev dole potřebujete a zda vám postačuje například pouze jedna termovrstva.

Malá rada ode nás: my osobně nosíme ještě na běžeckých legínách i krátké kalhoty ze šusťákoviny, které jsou volné, neobepínají. Jsou dlouhé asi do poloviny stehen. Šusťák chrání před další chladem v oblasti břicha a zajišťuje pocit tepla, čímž si chráníme citlivá místa náchylnější na chlad. Spodní část břicha, močové cesty apod. Vyzkoušejte a vidíte, jestli se vám tento „zlepšovák“ osvědčí.

Jaké boty?

U oblečení je důležité pamatovat i na obutí. To, co máte na nohách je vaším druhým chodidlem a ponožky, vaší druhou jistotou zdraví. Při pohybu platí to, že není jedno jaké ponožky si obujete. Vaše nohy musí být v suchu. Zamezí se tím nejen tvorbě puchýřů, ale i nachlazení končetin, záněty močových cest atd. Znovu platí zlaté pravidlo: Zapomeňte na bavlnu a vyberte si funkční materiály a ponožky, které jsou speciálně určeny k chůzi nebo běh.

Podívejte se na článek jak vybrat dobré běžecké boty. Tam najdete další rady

Ale malá připomínka směrem k obuvi. Pokud to venku klouže, je sníh, můžete použít protiskluzové pomůcky, které se používají na běhání. Dostanete je například ve sportovních prodejnách zaměřených na outdoor.

Čepice, rukavice

V zimních, chladných měsících pamatujte na pokrývku vaší hlavy, přes kterou se uvolňuje extrémně hodně tepla. Při silném větru by vám zároveň hrozilo nachlazení dutin, případně omrzliny.

Potřeba rukavic je individuální, ale v zimě jejich mějte vždy po ruce. Zejména na začátku tréninku vám může být chladno a dokud se tělo zahřeje, hrozily by vám omrzliny. Během běhu se pravděpodobně zahřejete natolik, že je nebudete potřebovat, a tak pamatujte i na vhodné odkládací místa při výběru vašeho oblečení. Vybírejte si takové, kde máte po ruce vhodné kapsy na odložení drobností.

Pokud se jdete aktivně hýbat, nikdy nebuďte oblečený příliš ztuha. I to vás bude motivovat k dynamičtějšímu pohybu. Pohyb je o volnosti, příjemných pocitech a pohyblivosti.

Co si o sportování v zimě ještě přečíst?

VIDEO: Běhání a příprava na zimu a zimní oblečení

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva