Sponzorováno

Pijte s rozumem! 4.88/5 (8)

Pijte s rozumem!Žádný nápoj – žádná káva, žádný čaj, žádné limonády nenahradí čistou vodu. Tyto nápoje mají totiž svůj vlastní chemický program a v podstatě anulují pozitivní účinky vody. Minerální vody zase obsahují minerální látky, ale jejich různý obsah v jednotlivých druzích může být někdy až na škodu. Proto je nejvhodnější pít mírně zásaditou pramenitou vodu s nízkou mineralizací.

A co doporučují odborníci? Podle MUDr. Beňové je ideálním základem pitného režimu dětí i dospělých neperlivá pramenitá voda, která má nižší celkovou mineralizaci, poměr vápníku a hořčíku 2:1 a mírně zásadité pH. Minerálky doporučuje pít umírněně a pouze z léčebných důvodů. „Zdravé je pít průběžně během celého dne a ne nadměrné množství najednou,“ vysvětluje odbornice a doporučuje: „Co se týče režimu pití, měli bychom pít během dopoledne, po obědě a poslední dávku tekutin doplnit během večera, ne však bezprostředně před spaním.“

Kolik vypít za hodinu?

Víte, že během hodiny byste neměli vypít více než 1,5 litru vody? Tělo je totiž schopné za hodinu zpracovat 700 mililitrů, maximálně litr. Pokud do sebe nalijete více, hrozí vám „spropitné“ vodou (tzv. Excessive Drinking Water-Disease), což je nebezpečný, akutní, život ohrožující stav způsobený přílišnou dávkou vody v malém časovém rozmezí.

Sponzorováno

Pijte bezpečně! „Řízení obsahu vody a solí v těle mají na starosti ledviny. Odstraňují z krve zplodiny metabolismu, ale i přebytečnou vodu, „říká MUDr. Beňová a vysvětluje: „Pokud toho v krátké době vypijeme příliš, ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, takže je příliš zředěná. Nadbytek vody rozváděn po těle pak pro nás může být nebezpečný, tak jako její nedostatek. Hrozí otoky, poruchy krevního oběhu, křeče. „Podle slov lékařky nejhorším důsledkem“ spropitného „vodou může být až život ohrožující takzvaný osmotický otok mozku. „Když totiž voda s minimem rozpuštěných solí omývá buňky v těle, začnou se tyto vlivem osmózy rozpínat. Tělo naštěstí má způsoby, kterými menší nerovnováhy v příjmu tekutin dokáže vykompenzovat. Pokud však v krátkém čase vody přijmeme extrémní množství, vznikají vážné poruchy v celém organismu, „varuje lékařka před nebezpečím pití většího množství tekutin najednou, zejména před bezhlavě a nebezpečnými výkony.

Světový rekord: 1,5 litrová láhev vody vypitý za 4,88 sekundy! – Na Youtube najdete například vypití 9 litrů minerálky za 10 minut, „exnutí“ dvou litrů piva za 10,81 sekund, ale je zde i šílenec, který „exnul“ láhev vodky za třicet vteřin! Vykřičník je případ osmadvacetileté Američanky, která v rozhlasové soutěži během tří hodin vypila šest litrů vody a následně v bolestech, s otokem mozku zemřela. – „Spropitné“ může vyvolat změny barvy obličeje, nevolnost, zvracení, závratě, ale i neklid, křeče, či bezvědomí. Navíc úmrtnost v těchto případech dosahuje až 50%. Takže pijte s rozumem.

VIDEO: Světový rekord v pití vody

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva