Sponzorováno

Pigmentové pihy a skvrny na obličeji a po těle – jak na ně? 4.95/5 (21)

Pigmentové pihy a skvrny na obličeji a po těle - jak na ně?Možná patříte mezi ty šťastné, kterých se tato problematika vůbec netýká. Ano, i kdyby někdo strávil měsíc vystavený slunečním paprskům bez adekvátní ochrany, nebude mít na kůži jediný tmavý flíček. U někoho je tomu však přesně naopak – jakmile se objeví první teplejší dny zalité sluncem, začíná na sobě pozorovat nevzhledné hnědé skvrnky.

Jak pigmentové skvrny vypadají?

Jak již bylo řečeno, jedná se o tmavá místa na kůži, která se nejčastěji objevují na tvářích, nosu, čele, na rukou a ramenou. Mají odstín tmavší než okolní pokožka, obvykle nejsou vystouplé ani zdrsnělé. Při jejich větším výskytu tvoří na pokožce tmavé mapy.

Jaká je příčina vzniku pigmentových skvrn?

Velký podíl na vzniku pigmentových skvrn má genetické zatížení. Je tedy možné, že jejich výskyt pozorujete nejen na sobě již od mladých let, ale též na své mamince či dalších příbuzných. Častěji se objevují u žen.

Pigmentové skvrny je možné rozdělit na dva typy:

  1. melasma
  2. chloasma

První typ vás potrápí zejména v letních měsících a samotným viníkem jsou zejména sluneční paprsky. Ty spustí v určitých místech kůže tzv. hyperpigmentaci, tedy přílišnou tvorbu pigmentu (melaninu). Riziko tmavých skvrn na kůži je vyšší u lidí, kteří mají pigmentu obecně více, což jsou lidé s tmavými vlasy a snědou pletí. Větší pravděpodobnost je v místech, kde kůže z nějakého důvodu ztratila svou odolnost. Může se jednat o pokožku, která již byla dříve spálena sluncem, byla poraněná či je příliš radikálně čištěna (pokožka obličeje).

Chloasma vznikají nejčastěji jako důsledek hormonální nerovnováhy, a proto vás mohou začít trápit zejména v období těhotenství, v období klimakteria či při braní hormonální antikoncepce. Pozitivní zprávou však je, že v těchto případech obvykle skvrny po ustálení hladiny hormonů opět vymizí.

Jak pigmentové skvrny minimalizovat?

Pokud se u vás již pigmentové skvrny projevily a rádi byste se jich zbavili, můžete vyzkoušet některý z níže uvedených způsobů. Některé však působí pouze na povrchové vrstvy pokožky a nezbaví vás tedy tmavších míst, která mají základ v hlubokých vrstvách kůže. U všech metod platí, že lépe je začít řešit vzniklé tmavé flíčky co nejdříve, dokud nejsou tak rozsáhlé. Zároveň budete s řešením nejúspěšnější po letních měsících, kdy již na ně nepůsobí tak intenzivně sluníčko. Po všech krocích je nutné dbát na prevenci vzniku nových pigmentových skvrn.

Sponzorováno

TIP: Jak se zbavit pigmentových skvrn?

1. Vhodná kosmetika

Začněte výběrem vhodné kosmetiky (určené na pokožku s hyperpigmentací), i když stěží vám někdo po tomto kroku slíbí úplné zázraky. Je třeba počítat s tím, že efekt bude vidět až po delší době používání, ideálně také po létě.

2. Chemický peeling

Z pokožky jsou během něj odloučeny povrchové vrstvy pokožky. Ošetření se obvykle opakuje v rozestupu 3 – 4 týdnů. Po peelingu zůstává kůže pár hodin (až dní) mírně zarudlá, olupuje se a zhruba po týdnu je vytvořena nová vrstva pokožky. Ta by měla být barevně sjednocená a ozdravená.

3. Laser

Laserový paprsek je při tomto postupu zacílen na místo s vyšší tvorbou pigmentu, barvivo je následně rozrušeno a rozpadá se na malé částečky. Pomocí laseru se dají odstraňovat i vrozená znaménka na kůži či tetování. Obvykle se provádí více ošetření v odstupu 3 – 6 týdnů. Zákrok není extrémně bolestivý, je pociťováno spíše pálení či štípání.

4. Intenzivní pulzní světlo (IPL)

Při tomto zákroku se paprsek dostává do kůže, kde vytvoří podmínky pro tvorbu nového kolagenu. Při své cestě do podkoží rozmělňuje usazené vrstvy pigmentu, které jsou následně vstřebány bílými krvinkami. Pokožka může krátce po tomto procesu zčervenat.

A co prevence? Jak na ni?

Důležitá je zejména ochrana před působením slunečních paprsků. Dobře vybírejte opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem, který používejte pravidelně zejména na obličej a ruce. Ke krémům můžete přidat též ochranné make-upy a pudry. Ani přes použitou kosmetiku se však nevystavujte žáru slunce po celé dny. V prevenci se mohou uplatnit i vhodné potraviny – dbejte zejména na dostatečný přísun vitamínu E a betakarotenu.

Kdy už je třeba navštívit lékaře?

I pigmentové skvrny se mohou stát zdraví ohrožující záležitostí. Jako riziková jsou chápána rozsáhlá ztmavnutí kůže, která jsou nerovnoměrně zbarvená, nejsou zřejmě ohraničená od okolí či se v jejich povrchu objeví uzlík nebo slabé krvácení. V tomto případě se obraťte na dermatologa, který vám raději veškeré pihy i pigmentové skvrny na těle prohlédne.

Co dále si o pigmentových skvrnách také přečíst?

VIDEO: To NEJ k zakrytí pigmentových skvrn

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva