Sponzorováno

Péče o zuby – TOP tipy, jak na to 4.79/5 (29)

Péče o zubyObecně se ví, že výskyt plaku a zbytků potravy na zubním povrchu a jeho nedostatečné odstraňování vede ke vzniku zubního kazu (v případě, že je přítomen živný substrát pro karciogení mikroorganismy, především sacharóza), jakož i k onemocněním dásní. Soustřeďme se na onemocnění dásní, jejich příčinu a na způsoby, jak jim předcházet.

Nesprávná zubní hygiena je problém

Při nedostatečné nebo nesprávně prováděné ústní hygieně dochází nejdříve k zánětlivým změnám v oblasti přilehlé dásně zejména v důsledku přemnožení některých škodlivých bakteriálních kmenů. V takových případech hovoříme o zánětu dásně. Klinicky se nejčastěji projevuje krvácením z dásní při provádění ústní hygieny. Projevy přitom mohou být lokální, ale i celkové. Ve většině případů bývá toto onemocnění nebolestivé a může probíhat akutně nebo chronicky. Existují i ​​další typy gingivitid s různými původci, např. gingivitida při HIV infekci, herpetická gingivitida atd; o nich však nyní hovořit nebudeme, protože tvoří poměrně malou skupinu.

Pokud se ani při prvotních varovných signálech ústní hygiena nezlepší, dochází k rozšíření zánětu i na závěsný aparát zubů a alveolární kost. Hovoříme o onemocnění parodontu, parodontóze (lat. parodontitis). Forem tohoto onemocnění je celá řada, ale většina případů je podmíněna právě špatnou hygienou. Jiné formy jako např. rychle progredující (zhoršení) parodontitida nebo juvenilní parodontitida mají jiné projevy a také příčiny, kterým se zde věnovat nebudeme.

Vzhledem k tomu, že vlivem bakteriálního působení dochází k postižení závěsného aparátu zubu a úbytku kosti, vede neléčená forma ke zvýšenému pohybu zubu (zubů), případně k jeho (jejich) předčasné ztrátě. Léčba v počátečních fázích spočívá hlavně v radikálním zlepšení ústní hygieny, což je především úkol samotného pacienta, a na lékaři pak zůstává odstranění nad / pod-dásňového zubního kamene, který se již vytvořil. Ve vyšším stupni postižení přichází na řadu odborná konzultace s parodontologie, který navrhne další léčebný plán.

Čistěte si zuby správně

V dnešní době už máme ověřené, že je možné rozvoji tohoto onemocnění ve velké většině případů účinně předcházet, a to především dodržováním zásad správné ústní hygieny. Existuje celá řada pomůcek a prostředků pro účinné odstraňování zubního plaku a zbytků potravy. Nejdůležitějšími jsou zubní kartáček, vhodná technika čištění a zubní pasta. Velký důraz by měl být kladen na správnou volbu zubního kartáčku, jejíž hlava by měla být spíše menší as větším počtem zaoblených štětin. Rozhodující je i tzv. tvrdost. Většina zubních lékařů se přiklání k používání kartáčků měkkých, případně středních (středně tvrdých).

TIP: Jak si správně čistit zuby?

Zásadní vliv na výsledek má také technika čištění zubů, při níž by měl být používán kartáček šetrný k dásním, a přitom by měl účinně odstranit nežádoucí povlak. Metody čištění horizontální či s použitím krouživých pohybů jsou již dnes překonané. Nejčastěji volíme stejnosměrný stírací pohyb s mírnými vibracemi od dásně směrem k plošce zubu při čištění ze strany, nebo po plošce zubu při čištění žvýkacích ploch. Správný výběr a nácvik metody by měl s každým pacientem probrat jeho ošetřující lékař nebo dentální hygienistka.

Sponzorováno

Vedle viditelných zubních ploškách je třeba zaměřit se i na skryté mezizubní prostory. Při odstraňování plaku z těchto míst pomáhají hlavně mezizubní kartáčky případně dentální nit. Velmi důležité je myslet i na umělé zuby jako jsou korunky a můstky, ale i protézy, protože iv těchto případech může nedodržování správných hygienických návyků vést k zánětům dásní. Dalšími podpůrnými prostředky jsou pak ústní vody a pomůcky sloužící k odstraňování povlaku z povrchu jazyka.

A co zubní pasty?

Rovněž zubních past je v dnešní době na trhu celá řada. Z preventivních důvodů je dobré sledovat hlavně obsah fluoridů (uvádějí se nejčastěji v jednotkách ppm). Hodnoty se u běžných past pro každodenní použití u dospělých pohybují kolem 1 500 ppm. U past pro děti pak podle věku od 250 do 1 500 ppm. Vedle fluoridových iontů, u kterých byl prokázán protikazový účinek (podporují remineralizaci zubní skloviny), jsou součástí některých past i složky, které působí protizánětlivě a antibakteriálně. Například chlorid zinečnatý má prokazatelné antibakteriální účinky, brání rozmnožování bakterií v ústní dutině a pomáhá předcházet vzniku zubnímu plaku.

Ačkoliv je účinek zubních past často přeceňován (např. natlačit si do úst trochu samotné zubní pasty a věřit, že hygienu máme splněnou), je důležité se o nich dozvědět trochu více. Účinek zubní pasty jde ruku v ruce se zubním kartáčkem a správnou metodou čištění. Zubní pasta usnadňuje odstraňování zubního plaku a často je uplatňována jako nosič léčebných prostředků. Zubní pasty se dělí na čtyři skupiny:

  1. Zubní pasty bez fluoru
  2. Zubní pasty pro děti – s koncentrací fluoridů 250 – 400 ppm
  3. Kosmetické zubní pasty – s koncentrací fluoridů 1000 – 1500 ppm
  4. Terapeutické zubní pasty – koncentrace fluoridů 1800 – 2500 ppm

Zubní pasty bez fluoru jsou určeny především pacientům s přecitlivělostí na fluor. Jak poznáte, jestli jste na fluor přecitlivělí? Po použití zubní pasty s fluorem se buď záhy po čištění zubů, nebo s odstupem několika dní objeví v okolí úst zarudnutí, pupínky nebo se kůže jinak změní. Taková reakce však nemusí být pouze na fluor, zubní pasty obsahují i jiné složky, které mohou způsobit alergii – například pěnicí látky, konzervanty, barviva a jiné. V případě reakce přecitlivělosti navštivte svého alergologa nebo dermatologa.

Terapeutické zubní pasty

Terapeutické zubní pasty jsou vhodné pro osoby se zvýšeným rizikem zubního kazu. Kvůli vyššímu obsahu fluoridů se předpokládá jejich léčebný účinek a k dostání jsou především v lékárnách. Terapeutické mohou být ale i zubní pasty, které neobsahují takové množství fluoridů – například Parodontax. Jeho koncentrace fluoridů spadá do kategorie kosmetických zubních past, ale díky přídavkům bylinných složek má prokazatelný účinek v boji s paradentózou. Stejně tak lze zařadit do terapeutické skupiny zubní pasty snižující citlivost zubů nebo zvyšující odolnost proti erozi, přestože množstvím fluoru patří do kategorie kosmetických zubních past.

TIP: Prevence proti zubnímu kazu

VIDEO: Správné čištění zubů

VIDEO: Správné čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Péče o zuby – TOP tipy, jak na to”

    1. […] při správném čištění zubů a omezení jednoduchých cukrů v potravě se tento proces přeruší a remineralizaci pochody jsou […]

    2. […] kdyby se vakcína začala obecně používat, dentisté bys nepřáli, aby se verejnost vzdala jednoduchých zásad ústní hygieny a zdraví”. Doporučujeme dobrou ústní hygienu a pravidelné cistní kartáčkem s […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva