Sponzorováno

Pampeliška (smetánka lékařská) a její účinky na zdraví 4.8/5 (35)

Ač to mnozí nevědí, pampeliška je zdraví velmi prospěšná

Ač to mnozí nevědí, pampeliška je zdraví velmi prospěšná

Z pampelišky využijete každý kousek. Vyčistíte si jí hlavu, cévy i střeva. Od časného jara do pozdního podzimu se zahrádkáři rozčilují nad rostlinou, která je v našich zeměpisných šířkách nedoceněná. Čerstvé listy pampelišky jsou na jaře zásobárnou vitamínů, minerálů a stopových prvků. Z květů se vaří chutný a zdravý sirup a léčivý je i kořen, který můžete vykopat a použít opravdu kdykoliv.

Pampeliška vás pročistí

Pampeliška čistí celý organismus. Odstraňuje žaludeční problémy, odbourává z těla cholesterol a toxiny. Sníží krevní tlak, nastartuje metabolismus, rozproudí krev v žilách a zdravě rozpumpuje srdce. Prospívá při cukrovce a močových kamenech.
Pampeliška je cenná zejména pro vysoký obsah nestabilního vitaminu C. Mangan a draslík naštěstí varem nezničíte.

Pozor! Pokud kojíte, pampelišce se vyhýbejte, jinak vám zhořkne mléko.

A co pampeliškový salát?

Ještě jste neochutnali pampeliškový salát? Tak rychle najděte rostlinu, která ještě nekvetla, je chutnější. Francouzi si bez pikantně nahořklých listů nedovedou představit jarní kuchyni. Smíchejte dva díly pampeliškových listů se stejným dílem baby špenátu nebo kopřivy, jedním dílem naklíčené červené čočky a nasucho opečenými vlašskými ořechy. Posypte šesti nadrobno nasekanými ředkvičkami, zalijte bílým jogurtem, pokapejte citronem a posypte petrželkou nebo medvědím česnekem. Pampeliškové listy můžete sušit, ale nesmí zhnědnout.

Budete-li si občas zpestřovat jídelníček špenátem z listu pampelišky, kopřivy atd., vybírejte pampelišku podle chuti. Prostě vám musí chutnat. Pampelišky s těžkými životními podmínkami nejsou většinou dobré a chuťově vše kazí. Pěstujte si na záhonku pampelišky salátovky.

Pampeliškový čaj

Zalijte 2 lžičky pampeliškových listů dvěma decilitry vroucí vody, 10 minut louhujte, sceďte a pijte třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Čistota od kořene

Vsypte 4 lžičky řezaného kořene do půl litru vlažné vody, přiveďte k varu, odstavte z ohně a patnáct minut louhujte. Scezený odvar pijte při pálení žáhy, očistě jater, ekzémech, nechutenství a zácpě. Šálek dopoledne, druhý po obědě.

Recept: Pampeliškový sirup (pampeliškový med)

Převařte 400 pampeliškových květů ve dvou litrech vody. Přidejte dva pokrájené chemicky neošetřené citrony a deset minut vařte. Odstavte z ohně a nechte chladnout čtyřiadvacet hodin. Přeceďte přes gázu, oslaďte hnědým cukrem (asi kilo a půl) a hodinu a půl vařte. Sirup spotřebujte, dokud zkrystalizuje, na chlebu nebo čaji jako sladidlo.

Používání pampeliškového medu má kupodivu pozitivní vliv nejen na játra, ale přes ně na některé alergie respirační, někdy také zažívací nebo kožní. Nelze to sice slíbit, ale 2-3x denně 2 malé lžičky medu z pampelišky přes celou zimu odnaučily již dost dětí pylové i jiné alergii. Na konci výroby pampeliškového medu doporučuji na 1 kilogram produktu přimíchat 1-2 lžíce práškového vitamínu C (2-5%).

Sponzorováno

Jaká část pampelišky na co?

Květy pampelišek

Květy chutnají nejen včelkám. Pampeliškový med nebo sirup z květů má u nás bezesporu dlouhou tradici. Pomáhá léčit nemoci dýchacích cest a podporuje odkašlávání, takže je to velký pomocník při nemocech, jako chřipka či angína. Funguje nejen jako lék, ale i jako prevence. Květy můžeme trhat kdykoliv, pampeliška kvete zpravidla po celé léto, v období května až října. Nedají se sušit, ani to raději nezkoušejte, protože hrozí, že by ona místnost byla za pár dní plná jemných bílých padáčků. Nejvhodnější způsob zpracování květů je tedy onen med nebo sirup. Můžeme si ho pak přidávat do čaje, rozmíchat do šťávy, mazat na chleba, nebo užívat jako každý jiný sirup, lžičku několikrát denně.

TIP: Jak si vyrobit měsíčkovou mast?

Listy pampelišek

Listy jsou bohaté na vitamíny C, A, D, B a betakaroten, dále jsou významným zdrojem křemíku, draslíku a vápníku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát. Z čerstvých listů se nejčastěji dělá salát, který má hlavně na jaře v kuchyni některých zemí své stálé místo, nebo se do různých salátů jen přidává.

Listy chutnají podobně jako například čekanka, to znamená lehce nahořkle. Nejvhodnější pro přímou spotřebu bez sušení nebo tepelných úprav jsou listy mladé, s nižším obsahem bílého mléka. Můžeme si z nich jednou za čas naordinovat očistnou kůru pro tělo a zároveň si doplníme potřebné vitamíny.

Když po dobu dvou týdnu sníme každý den hrst čerstvých lístků, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení.

Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší kůži, čistí a omlazuje i pleť. Ale pozor, těhulky by s takovou kůrou měly počkat, těhotným ženám se užívání pampelišky ve větší míře nedoporučuje. Ve zvýšených dávkách pomáhá vyvolat menstruaci. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémům, akné a jiným kožním neplechám, jak list, tak kořen. Působí při užívání vnitřně, i jako kožní tonikum. Listy můžeme používat i jako přísadu do polévek, jak čerstvé, tak sušené.

Stejně jako květy, i listy by se měly trhat v co nejčistším prostředí, na místech co nejdále od silnice a vyhneme se i parkům, kam se chodí venčit pejsci. Sušit by se měly v tenké vrstvě, v dobře větrané místnosti, sem tam je potřeba je obrátit a protřepat. Skladujeme v temnu a v dobře uzavřené nádobě.

Kořen pampelišky

Kořen pampelišky, to je také velký pomocník pro tělo. Účinné látky v listech jsou v ještě větší míře zastoupeny v kořeni. Jeho účinky ocení určitě žlučníkáři a lidé s horším trávením vůbec. Podporuje produkci žluči a celkově má příznivý vliv na trávení. Používá se i na léčení zánětlivých onemocnění žaludku. Další úžasná služba našemu tělu je jistě schopnost detoxikace. Tady by měli zbystřit všichni kuřáci, konzumenti alkoholu či jakýchkoli drog. Pampeliška pomáhá tělo zbavovat jedů a toxinů, které se v nás usazují právě při výše jmenovaných aktivitách. Je to to pravé pohlazení pro čističky našeho těla, játra a ledviny.

Používáte pampelišku pro své zdraví? Jak? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o pampeliškách?

VIDEO: Zajímavosti o pampeliškách

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Pampeliška (smetánka lékařská) a její účinky na zdraví”

    1. Růža napsal:

      Článek o pampeliškách se mi moc líbil. Připadá mi jako informace velmi celistvý (ne jen povrchní informace, jak některé weby umí) a opravdu mi pomohl.
      Děkuji.
      Myslím, že vás budu sledovat i nadále :-)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva