Sponzorováno

Pálí žáha? Zkuste tyto zajímavé rady! 4.82/5 (17)

Pálení žáhy může být velmi nepříjemné.

Pálení žáhy může být velmi nepříjemné.

Kdo z vás pálení žáhy nikdy nezažil, ten neví, nakolik je to nepříjemné. Důvodů, proč může pálení žáhy vzniknout, je celá řada. Když pomineme ty zdravotní, má na pálení žáhy vliv hlavně jídlo a pití. Co především?

  • Alkoholické nápoje
  • Příliš ostrá a kořeněná jídla
  • Česnek a jiné aromatické potraviny

Dobrým pomocníkem je prevence. Ne vždy ale chceme jít právě toto cestou. Obvykle souvisí s tím, že si nemůžete dát určité jídlo. Proto je lepší si ho vychutnat a poté použít něco, co na pálení žáhy pomáhá. Zde jsou naše tipy.

Vlažná voda

Když nemáte k dispozici nic jiného, dejte si vlažnou vodu. A pokud nemáte ani tu, tak si dejte tu studenou. I ta je dobrým pomocníkem, pokud se objeví pálení žáhy. Důvodem je to, že danou bolest způsobují žaludeční kyseliny, které stříkají na stěnu jícnu. Když se napijete vody, tak žaludeční kyseliny lehce rozředíte. Vlivem toho nebudou tolik silné a tak nemusí docházet k tak nepříjemnému pálení. Jde však o pomoc spíše krátkodobou, u které také platí, že čím více vody vypijete, tím kyseliny naředíte lépe.

Mléko

Pokud hledáte krátkodobou pomoc, tedy rychlou úlevu, je mléko dobrým pomocníkem. A to proto, že právě obsah jeho tuku dokáže žaludek zklidnit a také dokáže zajistit ochranu vašeho jícnu. Navíc mléko, podobně jako voda, obsah žaludku rozředí. Jde však opravdu jenom o pomoc krátkodobou. Nezapomínejte totiž na to, že mléko obsahuje vápník. Ten se dostane do žaludku a ten začne vlivem toho tvořit více kyselin. Pokud jde o krátkodobou úlevu, je to dobrá věc. Dlouhodobě ale mléko nepomáhá.

Jedná soda

Používáte ji na pečení, nebo třeba na změkčování vody? Potom ji použijte také k tomu, abyste zamezila pálení žáhy. Postup je celkem jednoduchý. Rozmíchejte jedlou sodu ve sklenici vody a tu následně vypijte. Chuť sice nebude dokonalá, ale pomoc už ano. Důvodem je především to, že jedlá soda dokáže kyseliny v žaludku velmi dobře neutralizovat. Pozor ale na vedlejší účinky, které jedlá soda má. Počítejte s tím, že se vám žaludek výrazně nafoukne, jelikož se v něm začne tvořit oxid uhličitý. Jde o přirozenou chemickou reakci, která nastane při kontaktu jedlé sody s kyselinou. Ověřit si to můžete třeba tak, když nasypete trochu jedlé sody do sklenice s octem. Toto se bude dít i ve vašem žaludku. Od pálení žáhy vám však uleví.

Kvalitní léky

Léků, které by měly pomáhat na pálení žáhy, je dnes celá řada. Pokud jde o ty kvalitní, tak se jedná o antacida. Právě ty dokážou snižovat kyselost ve vašem žaludku a tak eliminovat bolestivé projevy. Měly by však být použity jenom krátkodobě, při obtížích. Rozhodně je nelze doporučit na pravidelné užívání.

Sponzorováno

Lékem, který může pomoci, jsou i tabletky přímo vyrobené z jedné sody. Pokud vám vadí příprava, nebo chuť při pití, tak jednoduše spolknete pár tabletek. Ty se následně ve vašem žaludku začnou rozpouštět a efekt je podobný, jako při klasickém použití. Jde tedy také o možnou jednoduchou pomoc.

Správné koření

Je pravdou, že některé koření pálení žáhy přímo způsobuje. Potom je tu ale takové koření, u kterého musíme říci pravý opak. Pokud ho budete mít ve svém jídelníčku dostatek, tak si můžete být jisti, že se vám bude tato bolest vyhýbat. O jaké se jedná? My doporučíme tuto osvědčenou trojici:

Přidat ale můžete i anýz, nebo také kurkumu. Všechny tyto druhy podporují trávicí činnosti vašeho těla, čímž se nepřímo podepisují i na množství kyselin v organismu, stejně jako se podepisují i na tom, že nedochází k dráždění jícnu.

Správná zelenina

Pomůže i něco tak obyčejného, jako je správná zelenina. Zde musíme říci, že se velmi často jedná o vedlejší, ale účinný efekt. Může se jednat o artyčok, fenykl, nebo jakoukoliv jinou hořkou zeleninu. A proč právě tato cesta? Jelikož vlivem hořkosti dochází v ústech k dlouhodobě větší tvorbě slin. Ty následně polykáte, což vede k tomu, že se díky nim ředí žaludeční šťávy. Je to stejné, jako v případě vody. Ty nejsou tak silné a tak není problémem ani dané podráždění.

Máta

Pokud si ji ráda dopřáváte do čaje, nebo do studených nápojů, rozhodně s tím nepřestávejte. Možná to je důvod, proč se vám pálení žáhy vyhýbá. I když má máte ostřejší chuť, je doslova dokonalým pomocníkem ve chvíli, kdy vás pálení žáhy trápí. Doporučujeme ji konzumovat každý den. Jelikož i ona má vliv na správné trávicí procesy a na to, aby k danému zdravotnímu problému nedocházelo. Máta se však nemusí hodit jenom do nápojů, ale lze ji použít třeba jako zajímavý doplněk a ozdobu ke sladkým dezertům.

Kysané nápoje

I když to na první pohled zní jako hloupost, opak je pravdou. Kysané nápoje skutečně mohou podpořit kyselost ve vašem žaludku. Zároveň ale obsahují i takzvaná probiotika. Ta jsou nejenom dobrým pomocníkem pro vaše trávení, ale jedná se také o pomocníka, který dokáže dlouhodobě eliminovat pálení žáhy. Zde v podstatě nehrozí žádné vedlejší účinky a tak můžete kysané nápoje pít každý den. Ideální volbou je velmi známý kefír, stejně jako se může jednat také o acidofilní mléko.

Sponzorováno

A co používáte na pálení žáhy vy? Budeme rádi, pokud poradíte ostatním pomocí komentářů níže.

A co si o pálení žáhy ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva