Sponzorováno

Zinková mast nebo oxid zinečnatý – na co se dá použít? 4.81/5 (43)

Jak vám může zinková mast pomoci?

Jak vám může zinková mast pomoci?

Již více než 2000 let se lidstvo obrací na zinek, jako na pomocníka při popáleninách a ranách na pokožce. Dnes víme, že benefity oxidu zinečnatého jsou ještě širší. Umí toho více, než jen regenerovat pokožku.

Při pohledu do minulosti záznamy ukazují, že zinek byl nejprve použit na přírodní léčivé kožní výplachy nazývané Pushpanjan. Toto použití bylo poprvé popsáno ve starověkých indiánských lékařských skriptech Charaka Samhita kolem roku 500 před naším letopočtem.

Podle různých oficiálních příruček a publikací je dnes oxid zinečnatý klíčová aktivní složka mnoha krémů na problémy pokožky, různých minerálních opalovacích krémů (včetně těch nejlepších opalovacích přípravků), vitamínových doplňků a mastí na léčbu akné prodávaných v lékárně.

My se dnes na zinkovou mast, neboli oxid zinečnatý, podíváme trochu blíže.

Co je oxid zinečnatý?

Jak jste pravděpodobně uhádli dle názvu, oxid zinečnatý je vyroben ze zinku, což je kovový prvek, který se nachází v přírodě a nyní se používá v mnoha různých elektronických či chemických výrobcích. Stejně jako ostatní elementární kovy, včetně železa nebo elektrolytů, jako je hořčík, je i zinek schopen nést určitý elektrický náboj, který mu dává zvláštní výhody pro naše tělo. Tyto vlastnosti zinku ovlivňují různé systémy v těle, včetně imunitního systému, zažívacího traktu, mozku a pokožky – kde se používá jako typ důležitého „stavebního bloku“ pro syntézu bílkovin, tvorbu enzymů a metabolických procesů.

Zatímco samotný zinek můžeme nalézt v přírodě, oxid zinečnatý není přirozeně se vyskytující, ale spíše se vytváří, když je zinek chemicky zahříván a kombinován s molekulami kyslíku. Tyto dva zmíněné prvky jsou odpařovány, kondenzovány a tvarovány na prášek, který je jemný, bílý, vykrystalizovaný – nanáší se na kůži a poskytuje jí ochrannou vrstvu.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Fakta z oxidu zinečnatém + jak funguje

Bylo zjištěno, že oxid zinečnatý má následující využití a výhody (dle studií):

  • Pomáhá snížit zánět kůže spojený s vyrážkami, alergiemi nebo podrážděním (včetně plenkové vyrážky)
  • Poskytuje širokospektrální ochranu proti slunečnímu záření, zabraňuje popáleninám
  • Poskytuje jistou ochranu před rakovinou kůže (bazocelulární karcinom)
  • Zlepšení hojení ran a prevence bakteriálních infekcí
  • Pomáhá regenerovat popáleniny a poškozené tkáně
  • Pomáhá při léčbě akné
  • Udržujte vlhkost uzamčenou v pokožce
  • Redukuje lupy
  • Funguje při léčbě bradavic
  • Snižuje projevy zánětlivých dermatóz (včetně růžovky)
  • Léčba pigmentových poruch (melasma)
  • Zabraňuje stárnutí pokožky
  • Zlepšení syntézy kolagenu a tvorby nových pojivových tkání

Vzhledem k tomu, že oxid zinečnatý není rozpustný ve vodě, musí být kombinován s nějakým nosičem, aby byl účinnější. Obvykle se přidává k aktuálním řešením, jako je make-up, minerální opalovací krémy, pleťové masky nebo balzámy a hydratační přípravky. Jednoduše se do těchto výrobků přidá.

Snad nejlepší pověst si zinek získal v jeho roli jako přirozené alternativy chemických přípravků péče o pleť. Chemické složky často způsobují podráždění, alergie nebo spáleniny, zejména na citlivé pokožce. Věděli jste, že až 50-75 procent opalovacích krémů je „tak nějak“ toxických a skrývá mnoho dráždivých chemikálií? Je několik způsobů, jak oxid zinečnatý funguje na pokožce, aby zabránil jejímu poškození slunečními paprsky způsobeným UV zářením, čímž je často lepší volbou než chemické výrobky pro péči o pleť. Tak například:

  • Protože zinek je minerál, má schopnost ulpět na kůži a odrážet slunce tím, že rozptyluje ultrafialové paprsky. Oxid zinečnatý je z tohoto důvodu nazýván „fyzickou bariérovou látkou“ a nikoli „chemickou látkou“. Vzhledem k této schopnosti rozptylu se většinou přidává alespoň malé množství oxidu zinečnatého do většiny komerčních chemických ochranných prostředků proti slunečnímu záření.
  • Na rozdíl od těchto bariérových roztoků chemické opalovací krémy absorbují ultrafialové paprsky a udržují je uchycené na povrchu kůže, aby nemohly proniknout do hlubších vrstev. Chemické opalovací krémy obvykle obsahují přísady, jako je oxybenzon, což je přísada, která je nyní spojena s podrážděním a toxicitou.
  • Problém s většinou komerčních produktů spočívá v tom, že jednotlivé chemické látky často působí blokováním buď UVA, nebo UVB paprsků, ale nikoliv oba typů. To znamená, že výrobci chemických ochranných prostředků proti slunečnímu záření potřebují do jednoho výrobku kombinovat několik různých formulací / roztoků. Čím více chemikálií takto přidávají, tím vyšší jsou pravděpodobnosti negativních reakcí, alergií a podráždění. U citlivé pokožky opalovací krémy nebudou zabraňovat rakovině a mohou způsobit reakce jako kopřivka, otok a akné.

TOP 5 výhod oxidu zinečnatého (zinkové masti)

Podívejme se na 5 super výhod zinkové masti.

1. Chrání kůži před spálením a poškozením sluncem

Mnoho výzkumů péče o pleť se v posledních třech desetiletích zaměřil na přírodní ochrano proti slunci z oxidu zinečnatého a to, jak funguje. Bylo zjištěno, že oxid zinečnatý poskytuje ochranu proti „širokospektrálnímu ultrafialovému záření“ (UVA / UVB), což není vždy samozřejmé v případě chemických opalovacích prostředků, které často blokují pouze jeden typ UV záření.

Dnes je oxid zinečnatý přidáván do mnohem více produktů péče o pleť než jen do opalovacích krémů – je také přísadou kosmetických krémů nebo základů, včetně minerálního make-upu, pleťových masek, hydratačních krémů, BB krémů a anti-aging krémů. V minulosti měly opalovací krémy na bázi oxidu zinečnatého špatnou pověst, kvůli tomu, že na kůži působily zřetelné bílé pruhy. To je známka toho, že zinek zcela neabsorboval. Nicméně v posledních letech technologie v otázce péče o pleť postoupila dál a dnes můžete v krémech nalézt mikrojemné formulace oxidu zinečnatého, které již nezanechávají pruhy ani jiné problémy. Tyto malé částice jsou opět považovány za bezpečné, ačkoli někteří vědci věří, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zajistilo, že jsou pro člověka z dlouhodobého hlediska opravdu bezpečné.

Jak účinné jsou produkty s oxidem zinečnatým při ochraně proti slunci?

  • Některé z nejlepších opalovacích přípravků obsahujících oxid zinečnatý, které jsou dnes k dispozici, mají podobné účinky jako chemické produkty, nicméně používají několik látek k zajištění širokospektrální ochrany.
  • U opalovacích krémů je procento oxidu zinečnatého obvykle kolem 25 až 30 procent.
  • Ve výrobcích, jako je make-up, BB krémy a zvlhčovače na obličej, je procento (a tedy pokrytí) obvykle nižší, asi 10 až 19 procent.
  • Čím méně je v produktu oxidu zinečnatého, tím je kratší čas, jakou vás bude chránit. SPF 15 vás proto bude chránit po kratší dobu než SPF 30, který obsahuje více zinku.

2. Pomáhá léčit akné

Pro léčbu akné se oxid zinečnatý obvykle používá v kombinaci s jinými protizánětlivými nebo antibakteriálními látkami, včetně antioxidantů, glukonátu zinečnatého nebo síranu zinečnatého. Společně tyto prvky pomáhají snižovat příznaky, vzhled, závažnost, trvání a bolest cystického či hormonálního akné.

Studie z roku 2013 vytištěná v časopise Journal of Drugs in Dermatology i spolu s dalšími výzkumy týkajícími se akné ukazují, že existuje hned několik způsobů, jak oxid zinečnatý pomáhá léčit a zabraňovat akné:

  • Snížení antimikrobiálních a bakteriálních problémů spojených s akné.
  • Snížení zánětu, který je vyvolán reakcí na bakterie a ucpané póry.
  • Snížení pravděpodobnosti, že se akné znovu objeví, jakmile se kůže stává rezistentní na antibiotické látky (ať už se aplikuje lokálně na kůži nebo se užívá ve formě pilulky).
  • Regulace produkce mazu pokožkou.
  • Účinkuje jako přípravek, který pomáhá vysušit přebytečný olej a smršťovat póry.

Výzkum ukazuje, že zinek použitý zevně na kůži, a to buď samostatně, jakož i v kombinaci s jinými látkami, je účinný především vzhledem ke své protizánětlivé aktivitě. Dále je u něj velmi cenná schopnost snižovat P. acnes bakterie inhibicí P. acnes lipáz a hladiny volných mastných kyselin.

Sponzorováno

V případech těžkého a přetrvávajícího akné někdy dermatolog předepíše antibiotika, které pomáhají zastavit bakterie z ucpávání pórů. Nicméně studie zjistily, že bakterie související s akné se mohou po určité době stát rezistentní na léčbu, proto u některých lidí antibiotiky přestanou fungovat. Antibiotická léčba akné dále také způsobuje nežádoucí účinky včetně zarudnutí, zvýšené citlivosti na sluneční světlo, suchost a loupání. Dobrou zprávou je, že léčba oxidem zinečnatým může být užitečná i pro ty, kteří mají na antibiotika odolné akné.

3. Léčí vyrážky a podráždění pokožky (včetně plenkové dermatitidy)

Mnoho výzkumů ukazuje, že oxid zinečnatý pomáhá růstu nových tkání, hojení kůže, regeneraci ran a prevenci zánětu. Oxid zinečnatý lze použít k přirozenému hojení:

  • Při léčbě vyrážek
  • Oparů v ústech
  • Kožních vředů
  • Škrábanců nebo oděrek
  • Popálenin
  • Podráždění chemických produktů

Oxid zinečnatý je tedy docela běžná účinná složka v komerčních a léčebných pleťových krémech. Výzkum ukazuje, že masti obsahující oxid zinečnatý pomáhají udržovat jemnou pokožku chráněnou vytvořením vrstvy ochrany proti dráždivým látkám a bakteriím. V případě plenkové dermatitidy může být zinek často často používán i pro jemnou pokožku dítěte ke snížení zánětu.

Některé studie zjistily, že masti obsahující přibližně 5% oxidu zinečnatého mohou být dokonce použity ke snížení symptomů podráždění u kojenců s dráždivou plenkovou dermatitidou (IDD) způsobenou průjmem. Krémy, které déle neobsahují žádnou přidanou vůni nebo barviva, jsou nejlepší pro léčbu vyrážky – včetně mírné nebo těžké plenkové vyrážky.

4. Pomáhá předcházet bakteriálním infekcím

Jelikož je mírný astringent (má svíravé vlastnosti), může oxid zinečnatý pomoci kontrolovat škodlivé bakterie, které způsobovat infekce kůže a může působit jako přirozené kůži-vysoušecí prostředek. Tradiční použití produktů z oxidu zinečnatého zahrnovalo také ošetření ran po chirurgickém zákroku. A jako zásadní minerální látka hraje zinek významnou roli při regulaci enzymových funkcí, které jsou potřebné k nápravě epidermálních poranění kůže a vytváření nových kolagenových / pojivových tkání.

Studie z roku 2003 publikovaná v časopise Journal of Nutrition zjistila, že oxid zinečnatý pravděpodobně pomáhá snížit bakteriální infekce nejen zabíjením bakterií, ale také tím, že brání adhezi a internalizaci bakterií. Oxid zinečnatý také pomáhá snižovat propustnost, zvyšovat těsnost spojů, aby bakterie nemohly projít touto cestou, a redukuje záněty modulací cytokinových genových expresí.

Mnoho přípravků na péči o pleť obsahující oxid zinečnatý pomáhá snižovat zarudnutí, otoky, bolest a záněty způsobené bakteriální tvorbou.

5. Má účinky proti stárnutí pokožky

Nejen, že oxid zinečnatý pomáhá zabránit budoucímu poškození slunečními paprsky, vráskám a tmavým skvrnám – také pomáhá zlepšit syntézu nových kožních tkání a kolagenu, což je klíčová látka potřebná k udržení mladistvého vzhledu kůže. Tělo potřebuje zinek a další stopové minerály pro syntézu kolagenu, který napomáhá budování a opravě pojivové tkáně.

Oxid zinečnatý – historie a zajímavé skutečnosti

Oxid zinečnatý se nejprve objevil v komerčních výrobcích péče o pleť během čtyřicátých let 20 století. Záznamy však ukazují, že už někdy během prvního století řečtí lékaři a botanici kombinovali zinek s kyslíkem a vytvořili prášek z oxidu zinečnatého. Jeden z nejstarších textů, který se zmínil o použití oxidu zinečnatého pro léčbu kůže, byl starověký indický zdravotní text nazvaný „The Charaka Samhita“. Lékaři zde popsali použití na ošetření očí a otevřených kožních ran.

Od šedesátých let do osmdesátých let se produkty z oxidu zinečnatého používaly především k léčbě kožních stavů, které nesouviseli s expozicí slunci. V osmdesátých letech se přínosy oxidu zinečnatého pro přirozenou prevenci a léčbu poškození pokožky sluncem staly jasnější a široce podporované lékařskou literaturou.

Jak používat oxid zinečnatý: recepty a instrukce

  • Opalovací krém z oxidu zinečnatého: Pokud jde o nákup opalovacích krémů, pečlivě si přečtěte přísady a podívejte se na přísadu „oxid zinečnatý“. Přidáme i další doporučení. Aplikujte krém 30 minut předtím, než půjdete ven. Dbejte také na to, abyste nezapomněli namazat citlivé oblasti, jako jsou vrcholy uší, zadní část krku, rty, vrchní část hlavy a nohy. Pozor na to, že některé léky, které užíváte, mohou zvýšit citlivost na slunce.
  • Prášek z oxidu zinečnatého: Zkontrolujte na štítku balení pokyny pro přesné dávkování, protože procenta / síla přípravku se může značně lišit. Níže si ukážeme recept.
  • Krémy nebo masti z oxidu zinečnatého: Krém je nejvhodnější pro léčbu menších, neinfikovaných škrábanců a popálenin. Můžete použít obvaz na krém na bázi oxidu zinečnatého nebo nechat krém vystavenému vzduchu uschnout. Aplikujte krém na bázi oxidu zinečnatého přímo na postiženou oblast, včetně kůže, která trpí vyrážkou, zarudnutím, odřeninami, popáleninami nebo podrážděním kůže.

Můžete si relativně snadno doma vytvořit vlastní krémy, opalovací krémy nebo masti na vyrážky s pomocí prášku z oxidu zinečnatého. Zkuste tyto recepty, u kterých je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění a alergie:

Domácí zinkový opalovací krém

Konvenční opalovací krémy mohou být plné škodlivých chemikálií a toxinů, které dráždí pokožku. Použití jemného domácího opalovacího krému stále ochrání pokožku před spálením, ale také vyživuje a hydratuje suchou pokožku. Připravte si:

  • 10 kapek levandule
  • 1 polévková lžíce oleje z granátového jablka
  • 3/4 hrnku kokosového oleje
  • 2 lžíce oxidu zinečnatého
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • Skleněná nádoba

Jak na postup?

  1. Smíchejte všechny ingredience kromě oxidu zinečnatého do skleněné nádoby.
  2. Umístěte hrnec s trochou vody na sporák na střední / nízké teplo.
  3. Umístěte nádobu do hrnce a míchejte obsah, dokud ingredience nezačnou tát.
  4. Jakmile jsou všechny přísady spojeny, přidávejte oxid zinečnatý a dobře promíchejte.
  5. Uchovávejte na chladném místě.

Zinkový pleťový krém na vyrážku

Kosmetické krémy, které jsou v prodeji jsou často vyráběny s emulgátory obsahujícími chemikálie, které mohou vstoupit do těla kůží. Kromě toho i parabeny a lanolin na bázi živočišného původu se často nacházejí v krémech. Zkuste si udělat krém s oxidem zinečnatým. Budete potřebovat:

  • 1/4 šálku bambuckého másla
  • 1/2 šálku kokosového oleje
  • 2 čajové lžičky včelího vosku
  • 4-6 kapek měsíčku
  • 2 lžíce prášku z oxidu zinečnatého
  • 1/2 čajové lžičky vilínu

A jak na přípravu?

  1. Smíchejte bambucké máslo, kokosový olej a včelí vosk ve dvojitém kotlíku, nebo můžete použít skleněnou misku a umístit ji do hrnce s trochou vody.
  2. Přiveďte vodu k varu, aby se přísady roztavily.
  3. Odstraňte z tepla a přidávejte oxid zinečnatý, vilín a měsíček.
  4. Zbývající přísady zamíchejte, jakmile začne směs chladnout. Pokračujte v míchání, dokud nebude dobře promíchána.
  5. Jak pokračuje chlazení, nalijte směs do nádoby s pevným víkem.
  6. Můžete jej uložit na 2-3 měsíce a podle potřeby použít.
Zinkovou mast si můžete udělat i doma.

Zinkovou mast si můžete udělat i doma.

Možné vedlejší účinky oxidu zinečnatého

Ačkoli je zinek považován za bezpečný a nealergenní pro většinu lidí, existují určité obavy z možných účinků nově vyvinutých nanonizovaných zinkových částic (ZnO-NP) v opalovacích krémech. Stále probíhá diskuse o tom, zda by tyto malé částice mohly být absorbovány do krevního oběhu, kde by mohly způsobit toxicitu a vedlejší účinky. Zatím studie zjistily, že tyto látky jsou bezpečné, ale můžeme očekávat, že se v dalších letech objeví další výzkumy.

Přestože je u oxidu zinečnatého méně pravděpodobné, že způsobí alergické reakce než chemické produkty, byly hlášeny některé případy podráždění. Pokud si všimnete příznaků, jako je otok, svědění nebo mravenčení, přestat užívat výrobky obsahující zinek a zvažte návštěvu lékaře, pokud přetrvávají.

Pro osoby s velmi citlivou pokožkou: buďte opatrní při výběru produktů a testujte účinky domácích krémů v malých dávkách.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti se zinkovou mastí? Budeme rádi za komentáře.

Zdroje článku a studie o zinkové masti

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva