Sponzorováno

Ovesná mouka a její zdravotní přínosy – proč a jak ji používat? 4.75/5 (53)

Ovesná mouka je bohatým zdrojem vitaminu B, E, fosforu, hořčíku, železa, zinku a zdravé vlákniny.

Ovesná mouka je bohatým zdrojem vitaminu B, E, fosforu, hořčíku, železa, zinku a zdravé vlákniny.

Pokud hledáte bezlepkovou mouku, kterou chcete použít ve svých receptech, oznamujeme vám, že ovesná mouka je jednou z nejlepších bezlepkových muk. Možná se zamyslíte – je ovesná mouka bez lepku? Ano – oves je technicky bezlepkový, protože není druhem pšenice, ječmene nebo žitného zrna, což jsou tři skupiny celých zrn, které přirozeně obsahují lepek. Oves, a tudíž i ovesná mouka, přirozeně neobsahují lepek, ale obsahují jeho protein avenin (ovesný glutelin), který má některé podobné vlastnosti jako lepek. Podle výzkumů jsou nežádoucí účinky na tuto ovesnou bílkovinu vzácné. Takže považujme ovesnou mouku za bezlepkovou.

Oves je tedy obecně považována za bezpečnou pro osoby s alergií na lepek nebo nesnášenlivostí lepku. Zprávy ukazují, že „asi méně než 1 procento pacientů s celiakií vykazuje reakci na velké množství ovsa ve své stravě“. Takže dobrou zprávou je, že pokud použijete 100 procentní čistou ovesnou mouku, která nebyla kontaminována moukou bohatou na lepek, je to pravděpodobně skvělá volba pro lidi, kteří se chtějí vyhnout lepku.

A nejen, že je ovesná mouka bez lepku – je také nabitá živinami a má tak zajímavé přínosy pro naše zdraví. Jak přesně může ovesná mouka prospět vašemu zdraví? Bylo prokázáno, že oves snižuje riziko onemocnění koronární arterie či snižuje hladiny cholesterolu. Z ovesné mouky můžete udělat úžasné moučníky. Obecně existuje mnoho úžasných způsobů, jak tuto bezlepkovou mouku využít, abyste získali co nejvíc z jejich úžasných přínosů pro zdraví.

TOP 5 zdravotních přínosů ovesné mouky

A o těchto zdravotních benefitech si teď něco řekneme. Představíme si jednoduše 5 největších zdravotních výhod ovesné mouky.

1. Snižuje riziko onemocnění srdce

Epidemiologická studie zveřejněná v magazínu Archiv interního lékařství se zabývala vztahem mezi příjmem stravy a rizikem koronárních onemocnění srdce a kardiovaskulárních onemocnění u 9 776 dospělých. Vědci zjistili, že subjekty, které konzumují nejvíce vlákniny, 20,7 gramů denně, měly o 12 procent méně koronárních onemocnění srdce a o 11 procent méně kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří jedli nejméně množství (jen 5 gramů denně) vlákniny.

Subjekty, které konzumovaly vlákninu rozpustnou ve vodě, dosáhly ještě působivějších výsledků s 15% snížením rizika koronárních problémů a 10% snížením rizika kardiovaskulárních problémů. Oves (a tím i ovesná mouka) obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Tento výzkum potvrzuje, že konzumace jídel s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovesná mouka, může pomoci předcházet srdečním onemocněním.

2. Snižuje hladinu cholesterolu

Dalším důvodem, proč je ovesná mouka tak skvělá pro srdce, je to, že se ukázalo, že krásně snižuje hladiny LDL („špatného“) cholesterolu. Konkrétně je to beta-glukan (β-glukan), který se nachází hlavně v endospermu ovsu, o němž se předpokládá, že je odpovědné za snížení celkové hladiny cholesterolu a LDL cholesterolu. Jak to funguje? Zmíněný β-glukan je vysoce lepivá rozpustná vláknina, takže jak se prochází tenkým střevem, ve skutečnosti omezuje vstřebávání cholesterolu.

Nedávné studie ukázaly, že pravidelné konzumace ve vodě rozpustné vlákniny, jako je ta, která se nachází v ovesné mouce, může snížit hladinu celkového cholesterolu a hladinu LDL cholesterolu asi o 5 až 10 procent.

3. Pomáhá diabetikům

Výzkumy ukazují, že při mírné a rozumné konzumaci může být oves (a tedy i ovesná mouka) zdravým a užitečným jídlem pro diabetiky a další, kteří se potýkají s problémy s cukrem v krvi. Cílem vědeckého přezkumu v roce 2015 bylo zjistit, zda příjem ovsa je pro diabetiky příznivý. Vědci zkoumali 14 kontrolovaných studií a dvě nekontrolované pozorovací studie a zjištění jsou docela působivé.

Příjem ovsa nalačno významně snížil koncentrace A1c a glukózy v krvi, stejně jako celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. Závěr přezkumu spočívá v tom, že příjem ovsa může být u diabetiků 2. typu přínosem jak pro kontrolu hladiny cukru v krvi, tak pro lipidové profily, takže je to skvělý doplněk k jakémukoli plánu diabetické diety.

4. Sníží krevního tlaku

Ovesná mouka vyrobená z čistého celozrnného ovsa může rovněž pomoci vašemu krevnímu tlaku. Nedávná studie ukazuje, že přidání ovsa do standardní stravy může pomoci lidem s mírnou nebo hraniční hypertenzí snížit jak systolický, tak diastolický krevní tlak. Konkrétně jedinci, kteří přidávali do svého jídelníčku celozrnnou oves bohatou na vlákninu, zaznamenali 7,5 jednotky poklesu systolického krevního tlaku a 5,5 jednotky snížení diastolického krevního tlaku. Mezitím u kontrolní skupiny s normálním jídelníčkem se „prakticky nezměnil“ ani systolický krevní tlak ani diastolický krevní tlak.

Sponzorováno

5. Krásně vás zasytí

Pokud jste si někdy dali misku ovesné kaše na snídani, určitě víte, že oves vás může opravdu moc pěkně zasytit. Vzhledem k tomu, že ovesná mouka je opravdu jen rozemletá celá oves, tak i jídla z ovesné mouky vás krásně zasytí na dlouho dobu.

Jeden vědecký výzkum publikovaný v Evropském žurnálu klinické výživy byl zaměřen na vytvoření validovaného indexu sytosti běžných potravin. Bylo testováno mnoho různých potravin a ovesné vločky skončily s hodnocením č. 1 mezi jídly pro snídani a č. 3 celkově. Vědecká zpráva publikovaná v roce 2016 naznačuje, že je pravděpodobné, že obsah beta-glukanu v ovsu má pozitivní vliv na vnímání sytosti.

Výživové (nutriční) informace o ovesné mouce

Ovesná mouka jednoduše z ovsa. Co je to tedy vlastně oves? Oves (Avena sativa) je druh obilného zrna pěstovaného pro své semeno. Semeno se nazývá také oves. Oves roste nejlépe v mírném podnebí.

Stejně jako oves, tak i ovesná mouka nabízí svým spotřebitelům hodně živin a vsadíme se, že budete obzvláště překvapeni tím, kolik proteinů obsahuje. 100 gramů (asi 1/2 šálku) ovesné mouky obsahuje asi:

  • 404 kalorií
  • 65,7 gramů uhlohydrátů
  • 14,7 gramů bílkoviny
  • 9,1 gramů tuku (včetně omega-3 mastných kyselin)
  • 6,5 gramů vlákniny
  • 4 miligramy manganu (201 procent DDD)
  • 34 mikrogramů selenu (49 procent DDD)
  • 0,7 miligramů thiaminu (46 procent DDD)
  • 452 miligramů fosforu (45 procent DDD)
  • 144 miligramů hořčíku (36 procent DDD)
  • 4 miligramy železa (22 procent DDD)
  • 0,4 miligramů mědi (22 procent DDD)
  • 3.2 miligramy zinku (21 procent DDD)
  • 371 miligramů draslíku (11 procent DDD)
  • 32 mikrogramů folátu – kyseliny listové (8 procent DDD)
  • 0,1 miligram riboflavinu, vitamín B2 (7 procent DDD)
  • 1,5 miligramu niacin (7 procent DDD)
  • 0,1 miligram vitaminu B6 (6 procent DDD)
  • 55 miligramů vápníku (6 procent DDD)
  • 0,7 mg vitaminu E (4% DDD)
  • 3,2 mikrogramů vitaminu K (4% DDD)

Jak si doma udělat ovesnou mouku

Moc jednodušších věcí opravdu není. Jak tedy postupovat?

  1. Nachystejte si množství ovesných vloček, ze kterých chcete ovesnou mouku připravit.
  2. Rozmixujte ovesné vločky v kuchyňském robotu, dokud oves nebude mít konzistenci prášku.
  3. Obvykle to trvá asi 30 sekund. Pokud nemáte kuchyňského robota, můžete to udělat i pomocí mlýnku na kávu. Jen se ujistěte, že je bez kávy, abyste náhodně neochutili vaši ovesnou mouku.
  4. Po rozmixování se podívejte na ovesnou mouku, abyste se ujistili, že neobjevuje žádný ovesný celek. Pokud ano, mixujte ještě trochu víc.
  5. Vaše ovesná mouka je nyní připravena k použití. Gratulujeme.
  6. Nebo může být také uložena pro pozdější použití. Vzhledem k tomu, že ovesná mouka má malý obsah přírodního tuku, může žluknout. Nejbezpečnější je proto uskladnit nepoužitou ovesnou mouku v chladničce nebo mrazáku a potom ji před použitím přivést na pokojovou teplotu. Takže na to si dávejte pozor.
Ovesnou mouku vyrobíte tak, že ovesné vločky rozmixujete.

Ovesnou mouku vyrobíte tak, že ovesné vločky rozmixujete.

Moc dobrý recept: lívanečky z ovesné mouky

Zkuste si udělat tuto dobrotu. Co si připravit?

  • 1 a 1/2 šálku ovesné mouky
  • 1/2 lžičky cukru
  • 1 polévková lžička prášku na pečení
  • 1/4 lžičky soli
  • 1 šálek mléka
  • 1 polévková lžička kokosového oleje
  • 2 vejce

A jak na přípravu těchto lívanečků?

  1. Do misky přidejte ovesnou mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a rozmícháme.
  2. V další misce smíchejte všechny mokré přísady a protáhněte.
  3. Suchou směs přidejte do misky s mokrou směsí, míchejte, dokud se směsi pěkně nepropojí.
  4. Lehce dejte na horkou plotýnku trochu kokosového oleje.
  5. Naběračkou dejte trochu směsi na pánev a udělejte tvar malého kulatého lívanečku.
  6. Po obou stranách udělejte dozlatova. Pak namažte něčím dle chuti. Medem, jogurtem, marmeládou.

Sponzorováno

A co vy? Jaký recept s ovesnou moukou je ten váš neoblíbenější? Budeme rádi za komentář pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva