Sponzorováno

Opalování v těhotenství? Je dovoleno? A jaká jsou rizika? 4.79/5 (14)

Můžete se v těhotenství opalovat? Ano, ale s rozumem.

Můžete se v těhotenství opalovat? Ano, ale s rozumem.

Léto se blíží. Jde pochopitelně o dobu, kdy se můžete těšit na to, jak příjemné horké dny budete trávit u vody. S tím souvisí i to, že budete chytat bronz. Tedy že se budete opalovat. Určitě víte, že opalování může být samo o sobě rizikové, jelikož hrozí několik rizikových situací, které souvisí:

  • S nepříjemným spálením kůže
  • S působením UV záření
  • S přehřátím organismu

To jsou rizika, která mohou hrozit každému. A jak je to v případě nastávajících maminek? Podívejte se s námi na všechny informace o opalování v těhotenství. Na to, co lze tolerovat, i na to, na co si dát dobrý pozor.

Pozor na sklony k dehydrataci

Co je během těhotenství zcela normální a běžný stav? To, že nastávající maminky mají mnohem vyšší teplotu. V tomto případě musíme varovat právě před situací, která souvisí s přehřátím organismu. To může přijít mnohem rychleji a jednodušeji, než je tomu u ostatních žen. Proto je třeba dávat si pozor na to, aby se v souvislosti s přehřátím nedostavila nebezpečná dehydratace. Ta pochopitelně může na zdraví ohrozit nejenom těhotnou ženu, ale může ohrozit také samotné děťátko. Myslete na to, než vyjdete na slunce.

Kvalitní ochrana před sluncem je základ

Toto poučení při opalování v těhotenství by měli respektovat všichni lidé, jelikož je spojeno s dostatečnou ochranou kůže. Když budeme konkrétní, je třeba respektovat tři hlavní zásady, které jsou se správným opalováním spojené. A o jaké zásady se jedná?

  1. Používání ochranných krémů
  2. Eliminovat pobyt na slunci během poledne
  3. Používat pokrývku hlavy

Pozor na citlivější pokožku

Nastávající maminky mají nejenom vyšší teplotu svého těla, ale mají také mnohem citlivější pokožku, než ostatní ženy. Je tedy jasné, že je mnohem náchylnější na případné poškození. Tím máme na mysli jak případné spálení, tak i negativní účinky ultrafialového záření. To vše vede k bolestivým popáleninám, ale i ke vzniku různých pigmentových skvrn. Díky čemuž opálení nemusí být rovnoměrné. Pokud se v těhotenství chcete opalovat jenom proto, abyste vypadala dobře, pamatujte na to, že s ohledem na citlivost vaší kůže to nemusí vůbec dopadnout tak, jak očekáváte. Pokud chcete opalování v těhotenství přežít bez větších následků, mělo by být zcela jasné a pochopitelné, že budete používat kvalitní opalovací krémy. Zde doporučíme zaměřit se jak na vysoký stupeň ochrany, tak i na to, aby byla ochrana spojena i s odolností proti UV záření. Zároveň doporučíme vsadit i na osvědčené značky, u kterých je vyšší jistota kvality.

Sponzorováno

Jezte dostatek vitamínů

Opalování zvládnete mnohem lépe, pokud bude mít vaše tělo dostatek vitamínů a dalších látek. Konkrétně se jedná o vitamíny ze skupiny B, do kterých se řadí i velmi důležitá kyselina listová. Pokud jste na slunci celkem často, vede to k tomu, že tato kyselina z vašeho těla postupně mizí. Je tedy třeba ji doplňovat, a to na doporučenou denní dávku. A to zvláště v těhotenství.

Ideální jsou kvalitní doplňky stravy, pomocí kterých budete přesně vědět, kolik této kyseliny a pochopitelně tohoto vitamínu do těla dostáváte. Nejenom, že může pomoci při samotném opalování, ale hlavně má pozitivní vliv na to, aby se dítě narodilo bez jakýchkoliv vad. A to těch vrozených. Dostatek kyseliny listové je tedy v těhotenství naprostý základ. A když se opalujete, mělo by jí být ještě více, než jsou pravidelné dávky.

Nepřehánějte to s opalováním

Je jasné, že můžete toužit po dokonalé pokožce, ale je dobré se také zamyslet nad tím, zda chcete vystavovat sebe a dítě rizikům. Pokud už se chcete opalovat, je lepší tak činit spíše ráno a večer, nikoliv přes poledne. Také byste to neměla přehánět s tím, jak dlouho na sluníčku budete. Několik hodin každý den vašemu dítěti, ani vám rozhodně nebude nijak prospívat. Když už je to nevyhnutelné být na sluníčku, je dobré se dostatečně chránit.

Jak bylo zmíněno, základem je pokrývka hlavy. Nic ale nezkazíte ani vhodným oblečením, nejlépe bílé barvy, které by mělo být prodyšné. A pokud je to přece jenom možné, vyhledejte stín. Pokud jste například na dovolené, pamatujte na to, že se několikrát během dne jdete vykoupat do vody. A to je situace, kdy jste také vystavena slunci, a to i po dobu několika desítek minut. Takové opalování by vám mělo plně stačit, díky čemuž nejenom získáte lehký bronzový nádech, ale také si budete jista tím, že nijak neublížíte sobě, nebo miminku.

Poraďte se i s lékařem

Doporučujeme raději neriskovat, a pokud víte, že budete trávit delší dobu na slunci, je dobré se o tom poradit raději se svým lékařem. Ten dokáže posoudit váš aktuální stav, stejně jako dobu těhotenství, nebo zohlední možná rizika. Pokud tuto činnost nedoporučí, rozhodně jo poslechněte. Pokud svolí, stále je třeba určitá obezřetnost a přemýšlení. A co když bude mít slunce jakýkoliv neočekávaný účinek na vaše tělo? Nic neodkládejte a rozhodně co nejdříve zamiřte k lékaři. Jako neznalý člověk jenom těžko zjistíte, zda se jedná pouze o drobnost, nebo se může jednat o vážnější zdravotní problém, který souvisí právě s vaším pobytem na přímém slunci.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: mají také mnohem citlivější pokožku, než ostatní ženy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva