Sponzorováno

Onkologický pacient by neměl hubnout 4.69/5 (13)

Ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin.

Ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin.

Ve světě, ve kterém se všichni snaží zhubnout ohrožuje onkologické pacienty opačný problém. I minimální ztráta hmotnosti může být pro ně fatální. Obzvláště rizikové jsou nádory v oblasti hlavy a krku, slinivky, žaludku a plic. Jen málo onkologických pacientů přitom ví, že mají nárok a dotovanou výživu.

Jakoby toho nebylo dost, pacienti bojující s nádorovým onemocněním jsou vystavováni i dalším hrozbám. Při často vyčerpávající léčbě často dochází k neplánované ztrátě tělesné hmotnosti a vzniká riziko podvýživy, která může zkomplikovat snahy o uzdravení. Ze screeningu 4423 pacientů od 101 onkologů z 84 míst na Slovensku vyplynulo, že až 53 procent pacientů ohrožuje podvýživa. Dalších 42 procent pacientů zase ztratilo během tří měsíců předcházejících screeningu více než 5 procent hmotnosti. Proč je to nebezpečné?

Ztrátu hmotnosti nikdy neberte na lehkou váhu

Důležité je uvědomit si, jaké nebezpečné je řídit se informacemi z neověřených zdrojů. První, co pacient s rakovinou a jeho rodina udělá je, že hledají informace na internetu. Na pochybných stránkách a diskusních fórech se setkají s doporučeními, že nádor třeba vyhladovět. Není to však tak. Dříve než nádor, vyhladoví pacient vlastní imunitu. V krizových případech stačí i drobný úbytek hmotnosti a celý biologický systém se řítí dolů. Například snížení hmotnosti o 5 procent během tří měsíců značně komplikuje léčbu. U pacienta s hmotností 72 kg jde sice jen o 3,5 kilogramů ale už dochází ke ztrátě svalové hmoty, k oslabení srdce nebo plicních svalů, a to znamená bezprostřední ohrožení života.

Sponzorováno

Žádné zázračné diety ani zaručené doplňky

Podobně nebezpečné mohou být i experimenty s životním stylem a dietami. Samozřejmě, vždy je lepší se stravovat zdravě, ale v rozdílných případech má slovo „zdravě“ různé významy. Zatímco ovoce a zelenina jsou vždy vhodné, přechod na vegetariánskou nebo veganskou stravu se pacientům s nádorovým onemocněním rozhodně nedoporučuje. Základním předpokladem je – uhlídat si dostatečný příjem kalorií a bílkovin z různých zdrojů potravy.
 
Odborníci také doporučují dát si pozor na konzumaci pokoutných výživových doplňků a bylinných přípravků. Některé totiž mohou snížit nebo zcela vynulovat, účinnost nezbytných léků. Patří mezi ně byliny jako ženšen, ginko a třezalka, ale i zelený čaj, káva, červené víno, česnek nebo grapefruit. Onkologickým pacientům se doporučuje konzultovat každou případnou samoléčbu s lékařem.

Neztrácejte na duchu ani na váze

Znalosti o tom, na co si dávat pozor, mohou často zachránit život. Prevence však spočívá také v tom, že pacient a jeho rodina podniknou aktivní kroky k udržení stabilní hmotnosti. Doporučený nutriční plán pro pacienty s onkologickým onemocněním vypadá asi následovně:

  • 2 litry a více tekutin denně
  • 30 kcal na kilogram tělesné hmotnosti pacienta denně
  • 1,5 g gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti pacienta denně (dobrým zdrojem bílkovin jsou drůbež, ryby, mléčné výrobky a vejce)
  • Upřednostněte rostlinné tuky
  • Konzumujte vyváženou a pestrou stravu v pravidelných malých porcích, i 6 krát denně
  • Jezte to, co vám chutná

 
Pokud to stále nestačí a pacient ztrácí hmotnost, třeba sáhnout po speciálních nutričních drincích vyvinutých pro pacienty ohrožené ztrátou hmotnosti, s označením NUTRICIA. Jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami na základě certifikátu Ministerstva zdravotnictví ČR. Přípravky slouží k zajištění nutričních potřeb pacientů a lze je používat pouze pod dohledem lékaře. Vyrobené jsou pro pacienty, u kterých není možné pokrýt lékařem určenou nutriční potřebu běžnými stravovacími návyky.

VIDEO: Pět příznaků rakoviny, které přehlížíte

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva