Sponzorováno

Nová vakcína proti zubnímu kazu 4.89/5 (9)

Nová vakcína proti zubnímu kazuZubní kaz způsobuje bakterie Streptococcus mutans, která mění cukr a jiné uhlohydráty, z povlaku na zubech, na kyselinu. Postihuje polovinu všech dětí ve věku do pěti let a tři čtvrtiny všech ve věku do 17 let. Nově vyvinutá kapalná vakcína se jednoduše nanese na zuby. Několik aplikací poskytuje ochranu proti zubnímu kazu přinejmenším čtyři měsíce. Aktivními složkami jsou protilátky, které se vážou na bakterii zubního kazu a tím jí zamezují, aby začala působit na zub. Když jsou tyto důležité mikroby odplaveny, jiné které jsou neškodné, se usídlí na zubech, a tím zabrání, aby byl zub později napaden životaschopnými buňkami S. mutans.

Made in London

Tato práce je vyvrcholením 25-ročního úsilí v Guys Hospital v Londýně. Původně byla v plánu výroba vakcíny aplikovatelný injekčně do krevního oběhu, ale revoluce na poli molekulární biologie umožnila výrobu geneticky modifikovaných rostlin tabáku, které působí jako „továrny“ na produkci velkého množství čisté, bezpecné vakcíny pro aplikaci orální cestou. Osm malých rostlin nebo jeden dorostlých exemplář postačí na výrobu jedné léčebné kúry. Výroba vakcíny ve velkém, na tabákových polích, bude tedy velmi levná.

Sponzorováno

Jde o první účinnou terapeutickou látku pro humánní využití, vyrobenou z geneticky modifikovaných rostlin a je to také poprvé v humánním testování, co byla použita vakcína aplikována sekreci, v protikladu k vakcínám, které jsou do organismu přenášené krví. Profesor Tom Lehner, jeden z vědců vedoucích tento výzkum, byl první osobou, která si před osmi lety na vlastních zubech otestovala tuto bezbarvou tekutinu bez chuti. Vyjádřil se takto: „Nejprve se musí uskutečnit průzkumná studia. Následně pak se můžeme rozhodnout, zda se tato vakcína bude aplikovat samodávkovaním. Já osobně bych upřednostnil, po několik následujících let, aplikaci dentisty, dokud se nedozvíme více o této terapii. Po nekolika letech bychom mohli začít experimentovat s domácí aplikací, používaje přitom zubní pastu nebo ústní vodu, případně pomocí tablet.“

Britská zubních asociace (The British Dental Association) uvítala tuto novinku, ale přidala i upozornění: „I kdyby se vakcína začala obecně používat, dentisté by si nepřáli, aby se veřejnost vzdala jednoduchých zásad ústní hygieny a zdraví“. Doporučujeme dobrou ústní hygienu a pravidelné cistní kartáčkem s použití fluoridové zubní pasty.

Sponzorováno

Zredukování frekvence jedení na pravidelné jídla, a ne více než dvě až tři lehké jídla mezitím (svačina, svačina), může také napomoci ochraně a zlepšování dentálního zdraví.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva