Sponzorováno

Nikl a zdraví – alergie je velmi nepříjemná 4.95/5 (21)

I takto může vypadat alergie na nikl...

I takto může vypadat alergie na nikl…

Nikl je kov, který se nachází v těle v množství asi 10 mg. Prvek byl pojmenován po jiném špatném skřítkovi Nickelovi. Člověk přijímá potravou malé množství niklu, které je nezbytné pro jeho zdraví. Nízké koncentrace niklu v těle nezpůsobí žádný negativní účinek na zdraví člověka.

Nejběžnějšími symptomem negativního účinku niklu v závislosti na dávce je:
– výskyt alergických reakcí,
– zarudnutí pokožky,
– tvorba vyrážek,
– chronická bronchitida,
– snížení funkce plic – u lidí, kteří požili větší množství 100 000 krát vyšší než se běžně nachází v pitné vodě
– byly pozorovány poruchy žaludku, krve a poškození ledvin.
– chronická expozice může způsobit ztrátu čichu a perforaci nosní přepážky.

Funkce niklu

Z funkcí niklu má význam zejména rozvinutí mnoha enzymů podílejících se na metabolismu sacharidů a energetickém hospodaření. Podporuje funkci více hormonů, jakým je například inzulín, ale tlumí účinky stresového hormonu adrenalinu. Nikl také podporuje působení železa, a tak chrání organismus před anémií z nedostatku železa. Vyplývá to i ze skutečnosti, že při anémii se zjistily nízké hodnoty niklu v krvi. Je to tím, že spolu s kobaltem a železem katalyzuje některé enzymy, přičemž spolupůsobí i s vanadem.

Funkce niklu v těle

  • nikl podporuje vstřebávání a působení železa a chrání před anémií
  • podporuje metabolismus cukrů a podporuje léčení cukrovky II. typu

 

Denní potřeba niklu

Denní dávky se odhadují na 0,1 – 0,5 mg denně.

Výskyt a zdroje niklu

Zdroje niklu jsou: hrách, proso, pohanka, oves, ovesné vločky, klíčky, těstoviny, otruby a zelené části rostlin, česnek, kapusta hlávková i růžičková, zelí bílé, jablko a jiné plodiny.

Příznaky při nedostatku niklu

Nedostatek niklu se projevuje jen nepřímo, a to tím, že se při něm nedostatečně vstřebává železo.

Příznaky při přebytku niklu

Předávkování zvýšeným příjmem niklu v potravě nebylo zjištěno. Častá je přecitlivělost organismu na niklové předměty, šperky, poniklované předměty, papír a látky obsahující nikl. V takových případech mohou vzniknout alergická onemocnění. V potravě, zejména konzervované v poniklovaných konzervách, je vysoký obsah niklu. Vysoký obsah niklu může být i ve vodě z vodovodu. I potraviny s vysokým obsahem niklu způsobují alergie.

Alergie na nikl

Nikl při kontaktu s Vaší kůží může způsobit dermatitidu. Někdy může trvat delší dobu (několik dní), dokud se objeví příznaky. Příznaky mohou být zarudnutí, svědění, otok a tvorba puchýřů. Krátkodobý nebo náhodný kontakt by neměl představovat problém.

Nikl (chem. značka 28Ni) je jedním z nejběžnějších kovů v moderním prostředí, tak v práci tak i v domácnosti a způsobuje dermatitidu častěji než všechny ostatní kovy. Vystavení se kovovému niklu a solím niklu může zapříčinit senzibilizaci nebo vyvolání alergické odpovědi u dříve senzibilizovaného jedince. Vliv koroze lidského potu, slin a jiných tělesných tekutin na nikl a soli niklu má při alergii důležitý význam.

Kde se nikl nachází?

Nikl je kovem používaným v mnoha slitinách a chemických sloučeninách. Nikl je všudypřítomným alergenem, jehož zdrojem jsou bižuterie a kovové součásti oděvů, kovové pracovní nástroje a předměty denní potřeby, stavební a konstrukční materiály (cement). Je používaným kovem v automobilovém (antikorozní slitiny), sklářském (chemikálie na zrcadla), chemickém, strojírenském (přísada do olejů a chladicích kapalin), elektrotechnickém průmyslu (akumulátory, pájení). V medicínské praxi je součástí akupunkturních a injekčních jehel, rovnátek a implantátů, zubních protéz, ortopedických pomůcek na osteosyntézu, endoprotéz.

V práci: kovové slitiny, svařování a řezání, Cu-Ni potrubí, Ni pokovování, části strojů, chemické katalyzátory, baterie, hliníkové elektrické pojivovou sloučeniny, barviva, insekticidy, dentální přístroje a nástroje pro úpravu chrupu.

V domácnosti: zipy, klíče, nůžky, baterie, kovové nářadí, ruční nářadí, magnety, knoflíky a druky, chrom a mosaz, šperky, kovový prach, oční stíny, některé šperky z bílého nebo 14 karátového zlata, mince, řemínky na hodinky, pigmenty, některé bronzové předměty, ozdoby do vlasů, háčkovací jehlice, brýle.

Zdroje niklu v potravinách

Za potraviny bohaté na nikl se považují vnitřnosti, herinky, mušle, sója, sójové mléko, špenát, luštěniny, česnek, kapusta, fíky, ananas, maliny, švestky, ovocné konzervy, čokoláda, kakao, některé druhy čaje, marcipán, mandle, oříšky, slunečnicová jádra a prášek na pečení.

Jak se niklu vyhnout, když máte alergii?

Nepoužívejte výrobky, které obsahují nikl. Hliník, stříbro, bílé zlato a platina jsou dobrými náhradami tohoto kovu. Nenoste šperky, které obsahují nikl. Používejte oblečení bez zipů a cvoků. Používejte nůžky, kuchyňské nářadí, hřebeny a jiné kovové předměty s plastovou nebo dřevěnou rukojetí. Nenoste náušnice u kterých nemáte jistotu, že neobsahují nikl. Vybírejte si hodinky se zadním krytem s nerezavějící oceli (stainless steel). Předměty, s nimiž přicházíte často do styku jako jsou klíče a kliky, by měly být pokryty několika vrstvami laku. Nepracujte příliš ve vlhkém prostředí bez ochranného oděvu, protože vlhké prostředí zvyšuje pronikání niklu do kůže.

Při práci s mincemi, kovovým nářadím a jinými kovovými předměty používejte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, přírodní nebo syntetické gumy jsou vhodné pro práci s kovovými předměty.

Poskytněte informace svému lékaři / lékárníkovi, že jste alergický/á na nikl a žádejte používání produktů bez obsahu této substance nebo jiných alergenů, které mohou způsobit reakci.

Sponzorováno

Nač si třeba dávat pozor?

Vyhýbejte se těmto látkám:
• Nikl sulfát (NiSO4) nebo rozpustné soli niklu
• Nikl – Ni

Můžete reagovat i na jiné látky, které se vyskytují společně s niklem:
• Palladium
• Chrom
• Kobalt

Nikl je skoro všude – ze života

V žebříčku kontaktních dermatitid patří této nesnášenlivosti první místo. Postihuje více ženy než muže a v první fázi se projeví zčervenáním pokožky v bodě, kde se dotýká s předmětem obsahujícím nikl. Pokud na podrážděné místo působí déle, flek zdrsní a připomíná popáleninu. V konečném důsledku zůstanou na pokožce ošklivé jizvy.

Nikl je v přezkách na páscích, kovových knoflících na džínách, v rámech brýlí, v bižuterii, přidává se do zlatých a stříbrných šperků. Najdeme ho i v předmětech každodenního použití, v klíčích, mincích, kličkách, příborech. Jednoduše je všude. Nikl je přítomen i v mnoha potravinách a silnému alergikovi může řádně zkomplikovat život. Pětadvacetileté Monice diagnostikovali silnou alergii na nikl před třemi lety.

„Měla jsem vlasy po pás a ze dne na den jsem se dala ostříhat úplně nakrátko. Abych si udržela účes v pěkném tvaru, začala jsem používat lak na vlasy. Na krku se mi vzápětí začaly objevovat červené fleky a velmi svrběly. Napadlo mě, že to bude z laku, a přestala jsem ho používat. Fleky se však neztratily, začaly se rozšiřovat po celém těle. Všechno mě svrbělo, bolelo, štípalo,“ vzpomíná Monika na nepříjemný začátek alergie. Dermatoložka jí udělala testy, které potvrdily, že má silnou alergii na nikl. Z krku se rozšířila po celém těle sprchováním, protože nikl je i ve vodovodu.

Od kožní lékařky dostala Monika léky, mastičky a leták s upozorněním, které potraviny nemá jíst. To, že musela odložit prsteny a řetízky, vyměnit nové kovové brýle za umělé, ji netrápilo tak jako omezení v jídelníčku. „Když jsem si leták přečetla, myslela jsem si, že je to žert. Totální zákaz černého a zeleného čaje, cibule, rajčat, hrášku, kukuřice, brambor, fazolí, špenátu, chřestu, hrušek, hub, čokolády, kakaa. Mám se dokonce vyhýbat prášku do pečiva. Nemůžu jíst ani jídla v plechovkách a pít nápoje z plechovek,“ zoufá si.

Když se nesmíte sprchovat

Odbornice Monice doporučila, aby nepila vodu z vodovodu a sprchovala se co nejméně. „Vodu před sprchováním bych prý měla nechat alespoň deset minut odtéci, ale nedělám to, protože rodiče by se nedoplatili. Sprchuji se každý den a pak se namažu tělovým mlékem z ovsa. Je to jediný prostředek, který mi pomáhá. Zmírňuje svědění a zarudnutí pokožky mizí po několika minutách,“ říká mladá žena.

Lékařka jí vysvětlila, že tato alergie se obyčejně věkem zhoršuje. Zdůraznila, aby si dávala pozor na rizikové potraviny, i když jednou za čas má zkusit, zda alergie neustoupila. „Nejvíc mi chybí brambory, cibule a rajčata. S posledními dvěma mám i nejhorší zkušenosti. Je pouze málo jídel s masem, do kterých se nepřidává cibule, i když upravená mi nedělá takové potíže jako syrová. Stejně i rajčata. Syrovým se vyhýbám, přestala jsem jíst kečup a protlak jsem vyloučila úplně, protože je v konzervě.

Samozřejmě, že jsem si těžko zvykala na všechny zákazy, u některých jsem i pochybovala, zda jsou potraviny opravdu tak špatné, ale vždy se potvrdilo, že jsem je neměla ani jen ochutnat. K těm, o kterých vím, že jejich nesmím jíst, se postupně přidaly další, například mandarinky. Jednou jsem byla velmi žíznivá, procházela jsem se po obchodě a hledala něco, co by mi žízeň uhasilo. Do oka mi padl mandarinkový džus, litrovou krabici jsem vypila na posezení. Netrvalo ani deset minut a po celém těle jsem měla velké červené fleky.

Svrběly tak, že jsem se poškrábané téměř do krve. V takových chvílích pomůže pouze Zodac nebo Dithiaden. Druhý den nebylo po skvrnách ani stopy, ale díky pilulce jsem prospala celou přednášku,“ podotýká alergička.

Detektor na nikl

Z Moniky se stal živý detektor na nikl. „Nejvíc mě zlobí kukuřičná mouka, protože je všude. Velmi dlouho jsem hledala müsli, které by neobsahovalo kukuřici v žádné formě, a když jsem ho našla, radostí jsem si koupila hned dvě krabice. Pokud jsem si použité suroviny nepřečetla stokrát, tak ani jednou. Müsli jsem jedla na snídani i na večeři a za tři dny mě svrbělo celé tělo. Nechápala jsem, z čeho. Asi po sto první jsem si přečetla, co v müsli je, a najednou jsem si všimla, co jsem přehlédla. Kakaový prášek! Byla jsem tak zaměřená na kukuřici, že jsem si kakaa nevšimla. Nechápu, jak se mi podařilo po dvou letech zcela zapomenout na jeho chuť,“ říká Monika. V létě obchází stánky se zmrzlinou a hledá takový, ve kterém mají studený pamlsek v umělých, ne kovových nádobách, je jich však žalostně málo.

Nepoužívá spreje, laky ani tužidla, také bývají v kovových obalech. Její rodina nerezové hrnce opět vyměnila za smaltované. „Nemám ráda, když některé kosmetické firmy prezentují svou bižuterii jako takovou, co neobsahuje nikl. Z jednoho katalogu jsem si objednala prý bezniklové náušnice a totálně mi spálili uši,“ stěžuje si.

Nikl je také v mnoha kosmetických přípravcích. V prášcích na praní, v saponátech na nádobí. Alergici by proto, pokud perou v rukou, měli používat rukavice, stejně i při mytí nádobí, oken či podlahy. „Četla jsem o léčbě, při které pacientovi zvyšují dávky alergenu, až si na něj tělo zvykne. Minulé léto jsem ji zkusila a naordinovala si rajčata. Začala jsem jednou, následovaly dvě. Vydržela jsem asi čtyři dny, pak jsem si tři dny dávala Dithiaden a spala jsem. Kamarádka, přesvědčena o svých nadpřirozených léčitelských schopnostech, se mě pokoušela vyléčit modlitbou a dotykem. Nepomohlo,“ říká.

Monika se stále učí žít se svou alergií a považuje ji spíš za nepříjemnou, jako za strašnou. „Mnohé dívky mi řekly, že by bez čokolády žít neuměly, prý by zemřely. Je to hloupost. Pokud máte na ni obrovskou chuť a neodoláte, bolest, která pak následuje, zaručeně způsobí, že vás chuť přejde,“ konstatuje Monika.

Alergie na nikl a její léčba

Základem léčby kožní alergie na nikl je vyhýbání se poniklovanému materiálu. Zpravidla platí, že pokud již nemocný jednou reagoval na nikl, bude alergie přetrvávat po zbytek života. Pro zmírnění alergické reakce je možné použít krém s hydrokortizonem.

Sponzorováno

A co vy? Trápí vás alergie na nikl? Napište nám, jak to s ní zvládáte.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

5 Komentářů u článku “Nikl a zdraví – alergie je velmi nepříjemná”

  1. Františka Václavíková napsal:

    dotaz: Jsem alergická na nikl. Ciferník z nerezové oceli a naspodu nápis jsem pochopila. V nabídce jsou však hodinky:ocelové, řemínek ocelový. Obsahují nebo neobsahují nikl? Nerezové
    pouzdro je vždy bez niklu?Díky za vysvětlení, na které čekám.

    • Jane napsal:

      Je to asi jako s tím ocelovým nádobím, o kterém psala slečna, že ho rodiče museli vyhodit. Běžně se píše o ocelovém nádobí, ale u nádobí se to musí uvádět přesně a tak se při bližším zkoumání dočtete, že jde o ocel 18/10, což jsou právě příměsi a 10 za lomítkem značí 10% niklu. Takže je nutné koupit nerez 18/0. To stejné sprcha, nejde ani tak o vodu jako baterie a sprchové hlavice s niklem.
      Ad hodinky je to stejné, pokud je tam obecná informace ocel – nevíte, že je bez niklové příměsi a zbývá s dotazem kontaktovat přímo výrobce a nebo hodinky s garancí či atestem. Je to boj :)

      • Františka Václavíková napsal:

        Děkuji.Jste první, kdo mi to přesně vysvětlil. Ode dneška kontroluji ocel 18/0!
        Horší už je to se sprchou, kohoutky apod. Nevím, zda se v 18/0 vůbec vyrábějí.
        A promiňte,že reaguji až teď – zase jsem kápla na hodinky bez niklu, které mi
        způsobily bolestivě-svědivou vyrážku, tak jsem hledala nápovědu.

  2. Monča napsal:

    Dobrý den, zjistili mi také alergii na nikl a potřebovala bych poadit jake potraviny vlasně můžu jíst ,všude jen nacházím co nemůzu děkuji

    • Zatímco samotné alergii na nikl nelze předejít, nejlepší způsob, jak zabránit alergické reakci na nikl, je vyhnout se všem předmětům, které ho obsahují. Nikl je také přítomen v překvapivě velkém množství potravin a nápojů, například v těchto:

      – Černý čaj
      – ořechy a semena
      – sójové mléko a čokoládové mléko
      – čokoládové a kakaové prášky
      – některé konzervované a zpracované potraviny, včetně masa a ryb (kontrolní štítky)
      – některé zrna, včetně ovsa nebo pohanka
      – pšeničné klíčky
      – celozrnné těstoviny
      – některé druhy zeleniny, včetně chřestu, fazolí, brokolice, květáku, špenátu
      – všechny konzervy zeleniny
      – některé luštěniny, včetně cizrny, čočky, hrášku
      – arašídy
      – sójové produkty, jako tofu
      – určité druhy ovoce, banány, hrušky
      – prakticky všechno konzervované ovoce

      Úroveň niklu v potravinách se liší nejen podle různých druhů rostlin a plodů, ale i podle obsahu niklu v půdě, ve které byla rostlina pěstována, nebo v případě mořských živočichů z vodního prostředí, kde žil konzumovaný živočich. Navíc různé laboratoře používají řadu různých testů k detekci niklu v potravinách, takže data z jednoho zdroje mohou výrazně nesouhlasit s jinými. Ve většině studií jsou nejbohatší zdroje niklu ořechy, sušený hrách a fazole, čokoláda). Kromě toho další zpracování potravin může zvýšit obsah niklu.

      Z ovoce třeba borůvky, jahody, ostružiny jsou všechny považovány za ovoce s nízkým obsahem niklu. Některé z nich mohou být konzumovány čerstvé nebo vařené, ale ne konzervované, na to pozor. Ananas, fíky, datle a sušené švestky, jablka, rajčata, pomeranče, grapefruity a ostatní citrusové plody mají nízký obsah niklu, ale mohou zhoršit symptomy alergie.

      Většina druhů zeleniny je povolena při „niklové dietě“. Doporučená zelenina zahrnuje: papriku, okurky, lilek a křupavou zeleninu (zelí a podobně). Vyhněte se zelené listové zelenině (špenát, salát) a luštěninám, zejména sušené fazoli a čočce. Fazolové klíčky mají také vysoký obsah niklu. Zelenina může být čerstvá nebo vařená; konzervovaná ale ne.

      Mléčné výrobky – takřka všechny hladké mléčné výrobky – mléko, smetana, sýr, máslo, jogurt – jsou povoleny. Vyhýbejte se čokoládovému mléku a jogurtům a malinovým příchutím.

      Maso, drůbež a vejce – většina druhů živočišných bílkovin má nízký obsah niklu. Kuřecí, krůtí, hovězí a vejce jsou doporučeny. Mořské plody, jako jsou krevety a ústřice, a losos jsou bohatší co se obsahu niklu týče niklu. Vyhněte se konzervovanému masu a rybám, jako je tuňák.

      Alkoholické nápoje, káva a čaj jsou obecně povoleny. Vyhněte se jablečným a citrusovým džusům a čokoládovým nápojům.

      Zrna – rafinovaná pšenice a většina kukuřičných produktů jsou povoleny v této stravě. Těstoviny, bílá rýže, kukuřičné vločky, kukuřičná mouka a bílé chleby jsou potraviny s nízkým obsahem niklu. Celozrnné mouky však mají vysoký obsah niklu. Vyhněte se pšeničným a ovesným otrubám, ovesným vločkám, hnědé rýži a semenům (jako slunečnice a sezam).

Zanechat komentář ke článku

Zpráva