Sponzorováno

Nevyhýbejte se úplně přílohám. Proč jsou důležité? 4.88/5 (24)

Přílohy úplně nevynechávejte, mají pro nás hodně přínosů.

Přílohy úplně nevynechávejte, mají pro nás hodně přínosů.

Rozhodli jste se držet dietu? A našli jste takovou, která vám říká, že jsou všechny přílohy špatné a měli byste se jim vyhnout? V takovém případě musíme dodat, že jste narazili na takovou dietu, která je pro vás možná špatná. To proto, že přílohám byste se ani při dietě neměli úplně vyhýbat. Je sice pravdou, že když je omezíte, tak chybu neuděláte, ale pokud je ze svého jídelníčku eliminujete kompletně, rozhodně tím ničemu nepřispějete. Naopak si spíše ublížíte.

Podívejte se společně s námi na to, proč jsou přílohy důležité. Jaké přílohy máme na mysli? Samozřejmě všechny, které můžeme zařadit do segmentu těch klasických. Jejich výčet může být poměrně velký, ale my se zaměříme na trojici hlavních. Sem patří:

Proč je vlastně některé diety zakazují?

Je to proto, že obsahují složené cukry – takzvané sacharidy. A právě ty chtějí některé diety vyloučit. Pokud jde o proces hubnutí, nemusí to být na škodu. Vše je ale nutné vnímat v širší souvislosti, která jasně ukazuje na to, že sacharidy jsou pro tělo důležité a potřebuje je i v době hubnutí. Takže úplně přílohy vyloučit není moudré, omezit je, to ano, to se dá.

Proč jsou pro nás a naše tělo přílohy tak důležité? Proč si přílohy (omezeně) dát?

1. Budete mít dostatek energie

Pokud hubnete, jistě k tomu přidáte i nějaký ten pohyb. A na ten potřebujete energii. Kde ji vzít? Optimálním zdrojem jsou právě sacharidy. Jasný důkaz toho, že bez příloh to při aktivním hubnutí rozhodně nepůjde. Když ale o energii mluvíme, nezapomínejte na to, že vaše tělo ji potřebuje i v souvislosti se svým běžným fungováním. Tedy v souvislosti s tím, abyste zvládli všechny osobní nebo pracovní povinnosti. Nedostatek energie se negativně projeví jak na množství věcí, které zvládnete, tak i na tom, jak se vám bude, tedy konkrétně nebude chtít nic dělat. Jednoduše budete bez energie. A to je z dlouhodobého hlediska velký problém.

2. Budete mít dobrou náladu

Není to jenom fyzická stránka. Přílohy a sacharidy v nich obsažené jsou nezbytné také pro vaši psychickou kondici. Proč? Jelikož pokud tělo nemá dostatek energie, podepisuje se to na tom, že tolik neprodukuje hormon serotonin. Tedy hormon štěstí. Výsledkem toho je, že se můžete cítit:

  • Podráždění
  • Apatičtí
  • Otupělí

Můžete namítat, že serotonin vzniká také při sportovní aktivitě, kterou lze vykonávat. To je sice pravda, ale zde musíme navázat na náš první důvod. Bez sacharidů a tedy bez energie se vám bude sportovat jenom velmi těžko – pokud se k tomu vůbec zvládnete rozhodnout.

Sponzorováno

3. Bude vám to lépe myslet

Věděli jste, že sacharidy souvisí i s činností vašeho mozku? Skutečně je to tak. I to je důvod, proč ze své stravy kompletně nevyhazovat klasické přílohy. Zde totiž sacharidy v nich obsažené dokážou odvést opravdu velmi dobrou práci. Jak je to možné? Jelikož nervové buňky a jejich činnost je spojená s glukózou v krvi. Nemohou si žádné zásoby ukládat a tak logicky potřebují jejich nepřetržitý příjem. Pokud ho nemají, nepracují dobře. To negativně ovlivní schopnost přemýšlení, schopnost se soustředit, stejně jako to může ovlivňovat i vaši paměť.

Poslední výzkumy ukazují, že až 25 procent celkové spotřeby glukózy si vezme právě lidský mozek. Pokud ho chcete stimulovat a vyživovat, je obyčejná příloha k jídlu nejlepší možností.

4. Budete dobře hydratovaní

Připadá vám, že jste často příliš dehydratovaní a musíte toho vypít mnohem více, než tomu bylo dříve? Pokud si jste jisti, že to není například příliš horkým počasím, nebo to není náročným sportovním výkonem, tak to může být vaším jídelníčkem. Ano, může to být konkrétně skutečně tím, že máte nedostatek příloh, ze kterých vaše tělo čerpá sacharidy. Právě voda v těle je mimo jiné vázána i díky dostatečnému množství sacharidů. Pokud je máte, je vše v pořádku. Pokud vám začnou ubývat, má to vliv na to, že bude ubývat také voda. To může mít vliv i na váš zdravotní stav, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce.

Zde je dobré připomenout, že právě na tomto negativním efektu staví takzvaná nízkosacharidová dieta. Je založena na eliminaci sacharidů a slibuje dobré výsledky. Když se po pár dnech postavíte na váhu, skutečně uvidíte rozdíl. Ten je ale dán často jenom tím, že vaše tělo ztratilo mnoho vody. A jak jistě již ze školy víte, jeden litr vody váží jeden kilogram. Potom je tedy jasné, kam se poděla vaše váha. Úbytek tuku to rozhodně není, nebyl ani nebude.

5. Budete odolávat nemocem

Hlavně v období různých chřipkových epidemií, nebo v období kdy se bojíte kašle nebo rýmy jsou sacharidy velmi důležité. Dokážou totiž výrazně podporovat lidskou imunitu. A to jako doplněk klasických forem, kam můžeme řadit třeba známý vitamin C. Sacharidy z příloh se pozitivně podepisují na tom, že jsou na sliznicích vytvářeny různé ochranné bariéry, které jsou tak mnohem lépe chráněny před vniknutím různých bakterií a virů.

Že je to pravda lze zjistit i podle rad lékařů. Sacharidy jsou důležité nejenom jako prevence, ale i v době nemoci. To odborníci doporučují nejenom dostatek nápojů, ale také dostatek jídla. To proto, že v něm jsou sacharidy. Ty dodají tělu energii a to se dokáže s nemocí lépe vypořádat. Bude proti bakteriím a virům nejenom lépe bojovat, ale bude výrazně pozitivně působit i na to, aby nedošlo k výraznějšímu rozšiřování dále.

Takže vidíte, přílohy nejsou jen démoni, když na ně každý nadává. Mohou pomoci našemu zdraví, na to nezapomínejte. Přílohy rozumně omezte, ale úplně se jim nevyhýbejte.

Co dále si o přílohách přečíst?

VIDEO: Vím, co jím – přílohy k hlavním jídlům

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva