Sponzorováno

Nepřekládejte si nohu přes nohu – škodíte svému srdci! 4.83/5 (6)

Nepřekládejte si nohu přes nohuPřekřížené nohy, spánek na břiše či těsně utažený opasek se mohou nepříjemně podepsat na vašem zdraví. Sedět s nohama zkříženýma přes kolena může ovlivnit i krevní tlak. Překřížení nohou zvyšuje systolický krevní tlak téměř o 7 % a diastolický o 2 %. „Časté překládání nohou také působí jako tlak na kyčelní klouby a může způsobit shromažďování krve v nohou, kde jsou žíly komprimovány. Důsledkem je vyšší náchylnost k zánětům žil a vznikem krevních sraženin v dolních končetinách,“ řekl doktor Stephen T. Sinatra, kardiolog z Connecticutu.

Neměli byste mít nohy zkřížené více než deset – patnáct minut a každou půl hodinu byste se měli projít. „Všechny naše klouby jsou stabilizovány aktivací okolních svalů. Když stojíte se zpevněnými koleny, efektivně používáte svaly kolem kloubu. Tlak na klouby se tak zvyšuje,“ vysvětlil ortoped David W. Kruse. Když stojíte, snažte se mít kolena mírně pokrčená.

Další nezdravé návyky

Spánek na břiše

Spánek na břiše mění přirozenou polohu krku. Mírně zvrácená hlava může vést k bolesti nebo znecitlivění v horních končetin. Jednoduše změňte polohu ve spánku tak, aby nebyl krk během spánku nakloněn dozadu. Pokud bolest a znecitlivění stále přetrvávají, navštivte lékaře.

Příliš utažený opasek

Těsně utažený opasek může vyústit do zažívacích problémů. Tlak na břicho často vede k refluxu. Příznaky mohou sahat od hořké chuti v ústech, po pálení nebo bolest v hrudníku nebo horní části žaludku, chronický kašel, nebo dokonce potíže s polykáním. Měli byste být schopni vdechovat a vydechovat pohodlně. Tehdy je opasek „zdravě“ utažen.

Sponzorováno

Hrbení zad

Hrbení se může vést k bolesti ramen nebo nárazů ramenních stabilizátorů stlačených lopatkou. Špatné držení těla by mohlo také vést ke svalové nerovnováze, která přispívá k dalšímu tlaku. Zkontrolujte, zda vaše držení těla neškodí vašemu zdraví. Když stojí bokem k zrcadlu, měli byste být schopni spustit pomyslnou čáru středem vašeho ucha, přes rameno, kyčel, koleno a kotník.

Dlouhá jízda v autě

Procestování mnoha kilometrů bez zastavení může mít účinek podobný jako překřížení nohou. Po ujetí asi 160 až 200 kilometrů zastavte auto a projděte se. Zlepší se vám tak průtok krve v nohou a sníží riziko vzniku trombózy. Totéž proveďte i při létání na dlouhé vzdálenosti. Vstaňte a projděte se na toaletu. Uděláte jednu z nejzdravějších věcí, jaké se dají na palubě letadla udělat.

Ranní natažení páteře

Natáhnout se hned po probuzení znamená riziko pro páteř. Spinální disky jsou v noci hydratované, co na ně vytváří větší tlak, když se probudíte. Strečink je tehdy také náročnější. Raději se zahřejte při malých činnostech, jako je uvaření kávy, vyčištění zubů a podobně. Po deseti minutách se můžete pustit do strečinku.

Časté odkládání toalety

Pokud odkládáte návštěvu toalety, koledujete si o infekce močových cest. Bakterie v močovém měchýři tak mají možnost rozmnožovat se a přichytávat na stěnách měchýře, což vede k zánětu.

Nošení tašky na jednom rameně

Můžete mít elegantní tašku, ale nosit ji přes rameno každý den stejně může nakonec vést ke svalové nerovnováze a bolesti ramen. Mnohé bolestivé syndromy vyplývají z opakovaných asymetrických činností. Všechny opakované činnosti vyžadují rozvoj svalů na podporu pohybového vzorce. To může vytvořit značnou svalovou nerovnováhu, což vede k poškození nebo chronické bolesti. Střídejte ramena, na kterých nosíte tašku nebo se vyvarujte těžkých zavazadel.

Sponzorováno

A co vy? Nesedíte nyní náhodou s nohou přes nohu?

Studie a zdroje článku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva