Sponzorováno

Moderní trendy medicínského zobrazování pro včasnou diagnostiku i rehabilitaci 4.89/5 (9)

Současné moderní trendy v oblasti zobrazování dat v medicíně jsou zaměřené zejména na 3D/4D rekonstrukce obrazu, zobrazování průběhu v reálném čase a fúzování obrazu. Na tyto aspekty se podíváme blíže.

3D a 4D rekonstrukce

Již dávno přestalo stačit rovinné 2D zobrazení anatomických struktur. V současnosti se u různých modalit efektivně využívá 3D a 4D rekonstrukcí. Jak jsme již popsali v článku „Co je 4D ultrazvuk a kde jej využít (nejen) v rehabilitaci“, jsou využívané rekonstrukce 3D obrazu + časová složka, takže vidíme model v reálném čase. Toho se nejčastěji využívá u prenatální sonografie, ale pro rekonstrukce obrazů z CT či MRI. Používá se několik metod k zobrazení, tzv. voxel-based a feature-based rekonstrukce a následný rendering obrazu včetně stínování a povrchu. Jedná se o výpočetně náročné operace, obraz je skládán z voxelových (prostorových) informací a příznaků obrazu (feature). Výsledkem je kvalitní 3D/4D rekonstrukce. Aktuálně užívaným trendem je také vizualizace pomocí videa, kdy můžeme procházet tkáněmi a sledovat např. umístění stentu či jiné polohové aspekty. Scény videa jsou taktéž velmi náročné na výpočet i místo na úložišti.

Zobrazování v reálném čase, CTA

Tato kapitola částečně navazuje na předchozí. Možnosti současných modalit umožňují sledovat určitou tkáň v reálném čase. Nejčastěji se jedná o sledování průtoku krve, kde je základním zobrazením tzv. průtoková křivka. Pomocí dopplerovského D-MODE sonografického zobrazování a M-MODE (viz článek “Diagnostický ultrazvuk – principy, přednosti a praktické využití“) můžeme zobrazovat anatomii cév a jejich průtokovosti. Snadno tak můžeme odhalit stenózy, aterosklerózu či např. hromadění sraženiny (trombu). Výsledkem je vrstvený obraz se základem šedi a barevnými odlišeními průtoku a jiných celků.

Z dalších metod je CTA (CT angiography) která se používá specielně pro vyšetření cév (angiografie) pomocí CT. CT oproti ultrazvuku nabídne lepší rozlišení obrazu, avšak za cenu radiace. Toto tomografické zobrazování cévního řečiště je také spojeno s užitím kontrastní látky (sloučenin se slabou radiací). Užití kontrastních látek proniká poslední dobou také do sonografie, zejména při vyšetření cév. Těmto látkám se pak říká echokontrastní.

Sponzorováno

Fúzování obrazu

Již dávno Jan Werich řekl známé „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc“. To platí i v případě medicínského zobrazování, resp. ve vhodnosti použití konkrétní modality. Každá modalita je lepší pro něco jiného a každá má i svá negativa. Asi jako všechno na světě.

Například ultrazvuk je lepší pro zobrazení měkkých a malých tkání, ale poskytuje horší rozlišení. CT zase umožňuje lepší rozlišení a 3D modelování, ale zase je nevýhodou působení radiace. MRI je taktéž zátěžová, ale poskytuje zase jiné možnosti.

Proto s postupem času vznikl nápad fúzování obrazu. Což v praxi znamená, že propojíme zobrazení z různých modalit do jednoho obrazu. Například uděláme základní ultrazvukové vyšetření a doplníme řezy o obrazy z CT a získáme tím jak vynikající rozlišení CT, tak zároveň výborné zobrazení měkkých tkání. Funguje to podobně jako vrstvy v grafických programech. Fúzování obrazu je velmi aktuální moderní trend, kdy vlastně vzájemně doplňujeme zobrazování různých modalit. To může sloužit zejména k verifikaci patologického nálezu, kdy třeba jedna metoda zobrazí místo jako zdravé, ale jiná ukáže defekt. Tento popsaný příklad fúzování ultrazvuku a CT se nazývá SonoCT (sono compound tomography). Samozřejmě jsou i další možnosti fúzování.

Další aplikace a využití v rehabilitaci

Sponzorováno

V rámci zobrazovacích metod bychom našli spoustu dalších aktuálních trendů a jejich praktické aplikace. Například urychlování trombolýzy pomocí ultrazvuku (sono-trombolýza), tedy rozbití trombu ultrazvukovou sondou. Další metody spočívají v aplikaci jiných kontrastních látek. Současný rozvoj však stále pokračuje a objevují nové možnosti zobrazování v medicíně. Tyto možnosti lze využít nejen pro akutní diagnostiku či verifikaci, ale efektivně také v rehabilitačním čase. Například pro sledování srůstu kostí v 3D modelu po zlomenině, rehabilitace po CMP a jiné praktické aplikace.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva