Sponzorováno

Meniérova choroba a operace – dá se tím nemoc vyřešit? 4.73/5 (40)

Ménièrova nemoc může být v extrémních případech řešena operačním zákrokem.

Ménièrova nemoc může být v extrémních případech řešena operačním zákrokem.

Ménièrova nemoc popisuje sérii epizodických příznaků, jako je závratě, ztráta sluchu, tinnitus (bzučení nebo zvonění v uchu) a pocit plnosti postiženého ucha. Epizody těchto příznaků obvykle trvají od 20 minut až do 4 hodin. Úbytek sluchu je často přerušovaný, vyskytuje hlavně v době záchvatů závratí. Hlasitý zvuk se může zdát zkreslený a způsobit nepohodlí. Obvykle se ztráta sluchu týká hlavně nižších tónů, ale v průběhu času to často ovlivňuje více či všechny tóny. Po měsících nebo letech nemoci se ztráta sluchu často stává trvalá. Tinitus a plnost ucha mohou přicházet a odcházet se změnami sluchu, vyskytují se během nebo těsně před útoky, nebo mohou být konstantní.

Ménièrovy nemoci jsou jednou z nejčastějších příčin závratí pocházejících z vnitřního ucha. Ve většině případů se jedná pouze o jedno ucho, obě uši mohou být postiženy přibližně u 15% pacientů. Ménièrovo onemocnění obvykle začíná ve věku od 20 do 50 let. Muži a ženy jsou postiženi stejně. Protože onemocnění Ménière postihuje každou osobu jinak, váš lékař vždy navrhne individuální strategii, která pomůže snížit vaše příznaky a pomohou vám zvolit léčbu, která je pro vás nejlepší.

Jaké jsou příčiny Meniérovy choroby?

Ačkoli je příčina neznámá, Meniereova nemoc pravděpodobně vyplývá z abnormality objemu tekutiny ve vnitřním uchu. Příliš mnoho kapaliny se může nahromadit buď kvůli nadměrné produkci nebo jejímu nedostatečnému vstřebávání. U některých jedinců, zejména těch, kteří mají postiženy obě uši, alergie nebo autoimunitní onemocnění, mohou hrát roli při vývoji Ménièrovy nemoci.

Meniérova choroba a operace

Ve čtyřech z pěti případů postačuje pro řešení nepříznivých příznaků neoperační opatření. U pacientů postižených dlouhodobými vestibulárními stavy, pokud jsou například závratě velkým a neřešitelným problémem, existuje několik chirurgických postupů, které mohou být provedeny, aby pomohly kontrolovat negativní příznaky a dopady nemoci.

Chirurgický postup se zvažuje, když lékařský (ne-chirurgický) management selže. Existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Například:

  • jak dlouho jsou již příznaky přítomny a jak časté a závažné jsou útoky závratí?
  • co se děje s každodenním životem pacienta, jeho schopností pracovat a jeho rodinnými a osobnostními vztahy?
  • Jaké jsou emocionální a psychologické účinky toho, co se jim děje?

A podobně. Poruchy rovnováhy nejsou fatální nebo dokonce smrtelné, ale značně zničí kvalitu života, proto by měly být zváženy výhledy pacienta do budoucna.

Chirurgická léčba Ménièrovy choroby zahrnuje postupy, které mají za cíl:

  1. zvrátit vysoký tlak tekutiny,
  2. zničit rovnovážné ústrojí, ale zachovat sluch,
  3. zničit rovnovážné ústrojí a sluch.

Chirurgické postupy u Meniérovy choroby tedy mohou být:

Intratympanické steroidy

Steroidy na léčbu Menierovy choroby jsou injektovány do vnitřního ucha buď přímo přes bubínky nebo ventilačními trubičkami. Injekce přímo do vnitřního ucha způsobuje mnohem vyšší koncentraci léčiva ve srovnání se steroidy užívanými perorálně. Steroidy působí protizánětlivě a mohou mít výhodu oproti léčbě gentamicinem, neboť nedochází ke snížení kvality sluchu nebo k závratím.

Sponzorováno

Intratympanický gentamicin

Gentamicin je antibiotikum patřící do skupiny léčiv nazývaných aminoglykosidy. Gentamicin má za cíl zničit rovnováhu v orgánu nebo snížit a změnit jeho funkci tak, aby pacient nedostal záchvaty závratí. Gentamicin se obvykle podává injekcí přes tympanickou membránu za použití různých technik. Někteří lékaři umístí plastovou trubičku do ušního bubínku, jiní používají velmi jemnou jehlu, aby lék vstříkli. V závislosti na použité metodě je pak uvedeno jedno nebo více ošetření. Konečným výsledkem je aplikace gentamicinu, který je ve středním uchu.

Pak prochází do vnitřního ucha a ničí buňky, které zaznamenávají pohyb v rovnováze. Je to jako řezání drátu vedoucího z chybného spínače světla, čímž se jakoby zabraňuje zapínání a vypínání světla.

Hlavním vedlejším účinkem je ztráta sluchu pouze u ošetřeného ucha. U některých může být ztráta sluchu mírná, ale u některých může dojít k celkové ztrátě sluchu. Jakákoli ztráta sluchu je pak ale obvykle trvalá. Obecně platí, že pacienti se závažnějším nebo pokročilejším Ménièrovým onemocněním, ti, kteří už mají špatné slyšení s malou reverzibilitou, proto mají pocit, že ztratí méně sluchu.

Při léčbě by měl být pacient správně vyšetřen, aby se vyloučil jakákoli problém, který by mohl napodobit Ménièrovu chorobu. Útoky by musely být závažné a časté, aby měly velký vliv na kvalitu života. Pokud má člověk pouze jeden nebo dva útoky ročně, a to i v případě, že jsou závažné, pak může být účinek léčby horší než útok choroby samotný. Po destrukci jednoho rovnovážného orgánu po počátečních závratích následuje období obecné nestálosti. U starších pacientů to může často trvat dlouhou dobu, než se zotaví.

Dekomprese endolymfatického vaku

Dekomprese endolymfatického vaku je chirurgická operace endolymfatického vaku vnitřního ucha. Malé množství kosti se odstraňuje z endolymfatického vaku, jehož cílem je snížit tlak kapaliny ve vaku. Postup je prováděn v celkové anestezii a existuje několik variant.

Labyrinthektomie

Labyrinthektomie je chirurgický zákrok, který ničí sluchové a vestibulární funkce vnitřního ucha. Provádí se buď vyvrtáním kosti a odstraněním celého labyrintu (známého jako kostní labyrinthektomie), nebo otevřením vnitřního ucha a zničením některé měkké tkáně uvnitř. Udávána je asi 95-98% úspěšnost ukončení útoků závratí. Hluchota musí být bohužel brána v potaz, protože tento postup ničí sluchovou funkci, takže labyrinthektomie nebude obvykle nabízena, pokud je v postiženém uchu stále slušné slyšení.

Vestibulární neurektomie

Vestibulární neurektomie je obvykle nabízena pouze jako poslední možnost pro nejvíce postižené pacienty. Tento postup obvykle přetíná sluchově rovnovážný nerv vedoucí k mozku. Pokud opakovaná operace endolymfatického vaku a / nebo gentamicin selhává, může být neurektomie považována za určitou možnost. Vyžaduje specifické odborné znalosti a trénink pro provedení vestibulární neurektomie. Je důležité si uvědomit, že existuje riziko, že se obličejový nerv stáhne.

Ventilační trubička

Sponzorováno

Tympanostomické trubičky se vkládají do ušního bubínku, aby se vzduch dostal do středního ucha. V prostoru středního ucha by měl být vzduch, protože je připojen v zadní části nosu k eustachově trubici. Předpokládá se, že je možné, že tlak v obou systémech se může lišit a trubičky umožní tento tlak vyrovnat. Trubičky mohou být užitečný pro poruchy středního ucha.

A co si dále přečíst o Meniérově chorobě?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva