Sponzorováno

Melatonin a zdraví – nejen pro lepší spánek – na co ještě? 4.79/5 (28)

Melatonin a zdravíMelatonin je silný antioxidant, který zajišťuje kvalitnější spánek (či chcete-li rychlejší usnutí), povzbuzuje imunitní systém a snižuje riziko výskytu rakoviny prsu. Hormon melatonin patří k endogenním antioxidantům, což znamená, že na rozdíl od známých antioxidantů, jako jsou vitaminy C, E či betakaroten, ho organismus nezískává ze stravy, ale tvoří si ho sám – za šera, při stmívání – v šišince (malém mozku) z hormonu serotoninu, který je zdrojem dobré nálady a celkové tělesné pohody.

Melatonin, někdy také nazýván „hormon spánku“, je hormon, který je produkován především v noci a reguluje chronobiologické rytmy. Hormon je produkován epifýzou a je nejčastěji lokalizován v mozku, v souvisejících neuro-orgánech a v pohlavních orgánech.

Melatonin neutralizuje účinky stresu

Podle názoru vědců má melatonin silné antioxidační účinky a významným způsobem chrání před chorobami srdce, rakovinou a očním zákalem. Dokáže totiž neutralizovat účinky stresu a podporovat imunitní systém. Někteří nadšenci dokonce označují melatonin za hormon mládí, protože zpomaluje přirozenou degeneraci orgánů způsobovanou volnými radikály.

Zaměřte se na přirozenou tvorbu melatoninu

Nad umělým doplňováním melatoninu, které by mělo kompenzovat jeho tělesnou produkci, však visí otazník. Proto je důležité podporovat jeho přirozenou tvorbu. Zejména, pokud se zjistilo, že samovolnou produkci melatoninu výrazně potlačuje na první pohled zcela nevinné umělé osvětlení a existuje přímý vztah mezi výskytem rakoviny prsu a pravidelnými nočními směnami či trvalým ponocováním (hlavně od půlnoci do rána) – narušena tvorba melatoninu totiž podněcuje zvýšené uvolňování estrogenu ve vaječnících, v důsledku čehož se riziko výskytu rakoviny prsu zvyšuje až o 60 procent.

Uvolňování melatoninu v těle

Uvolňování melatoninu v těle

 

Kdy může melatonin pomoci vašemu zdraví?

Podívejte se, kdy může melatonin pomoci:

1. Nespavost způsobena beta-blokátory

Beta-blokátory, jako je propranolol, atenolol apod. jsou třídou léčiv, které, jak se zdá, vedou ke snížení hladiny melatoninu (tyto léky patří mezi základní léky na vysoký tlak). To může způsobit potíže se spánkem. Výzkum naznačuje, že při doplnění melatoninu se může rapidně snížit tento nežádoucí účinek.

2. Bolestivost endometriózy apod.

Melatonin může pomoci u bolestivého onemocnění dělohy s názvem endometrióza. Výzkum naznačuje, že užívání melatoninu denně po dobu 8 týdnů snižuje bolestivost o 39,3%. Také snižuje bolesti při menstruaci, pohlavním styku.

3. Vysoký krevní tlak

Braní melatoninu s řízeným uvolňováním před spaním má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak. Melatonin s okamžitým uvolňováním nemá takový efekt.

4. Nespavost

Melatonin může zkrátit dobu usnutí při chorobné (primární) nespavosti (insomnii). Dle výzkumů se melatonin hodí více na pomoc starším osobám než mladším lidem nebo dětem. To může být proto, že starší lidé mají méně melatoninu v těle.

Nyní také probíhají výzkumy, zda melatonin může pomoci při sekundární nespavostí. To jsou poruchy spánku, který se vztahují k jiným nemocem, jako je Alzheimerova choroba, deprese, schizofrenie apod.

5. Pásmová nemoc (jet lag)

Většina výzkumů ukazuje, že melatonin může zlepšit některé příznaky jet lagu (neboli pásmové nemoci). Může například pomoci s bdělostí, únavou a pohybovou koordinací.

6. Snižování úzkosti před chirurgickým zákrokem

Melatonin uložený pod jazyk se zdá být stejně účinný při snižování úzkosti před chirurgickým zákrokem jako midazolam, což je konvenční lék. Také se zdá, že má méně nežádoucích účinků u některých lidí.

7. Nádory

Užívání vysokých dávek melatoninu s chemoterapií nebo jinou léčbou rakoviny může snížit velikost nádoru a zlepšit míru přežití u lidí s nádory.

8. Úžeh

Použití melatoninu na pokožku před sluněním může zabránit spálení sluncem.

9. Nízký počet krevních destiček (trombocytopenie)

Melatonin podávaný ústy může zvýšit nízký počet krevních destiček, spojených s rakovinou a dalšími poruchami (třeba trombocytopenií).

Sponzorováno

10. Poruchy spánku u nevidomých

Užívání melatoninu ústy pomáhá zlepšovat poruchy spánku u nevidomých dětí i dospělých.

11. Potíže s usínáním

Užívání melatoninu ústy může velmi zkrátit dobu potřebnou k usnutí u mladých dospělých a dětí, kteří mají problémy s usínáním.

Jak a kolik melatoninu užívat?

Následující dávky vychází z posledních vědeckých výzkumů. Vy se ale samozřejmě poraďte se svým lékařem.

Melatonin pro dospělé (podáváno ústy)

  • V případě poruch spánku u nevidomých: bylo použito 0,5 mg až 5 mg melatoninu denně před spaním po dobu až 6 let. Byla rovněž použita vysoká dávka 10 mg melatoninu hodinu před spaním po dobu až 9 týdnů.
  • Potíže s usínáním: byla použita dávka 0,3 až 5 mg melatoninu denně po dobu až 9 měsíců.
  • Pro problémy se spánkem u lidí s poruchami spánku: byla použita dávka od 2 mg do 12 mg před spaním po dobu až 4 týdnů.
  • Při nespavosti: 2 mg až 3 mg melatoninu před spaním po dobu až 29 týdnů, taková dávka byla použita ve většině výzkumu. Vyšší dávky až do 12 mg denně byly také použity, ale po kratší dobu (až 4 týdny).
  • Endometrióza: bylo použito 10 mg denně po dobu 8 týdnů.
  • Na vysoký krevní tlak: 2 mg až 3 mg melatoninu s řízeným uvolňováním po dobu 4 týdnů.
  • Pro jet lag: 0,5 mg až 8 mg před spaním v den příjezdu na místo určení, pokračovat po dobu 2 až 5 dnů.
  • Pro snížení úzkosti před chirurgickým zákrokem u dospělých bylo dávkováno 3 mg až 10 mg melatoninu 60 až 90 minut před chirurgickým zákrokem.
  • Jako léčba nádorů v kombinaci s konvenční léčbou: 10 mg až 40 mg spolu s radioterapií, chemoterapií. Melatonin je obvykle dáván 7 dní před zahájením chemoterapie a kúra pokračovala po celou léčebnou kúry.

Aplikace na kůži

  • Pro opálení: gel, který obsahuje 0,05% až 2,5% melatoninu, aplikovat buď 15 minut před nebo až do 4 hodin po slunění.

Melatonin pro děti (podávaný ústy)

  • V případě poruch spánku u nevidomých: bylo použito 0,5 mg až 4 mg melatoninu denně po dobu až 6 let.
  • Pro potíže s usínáním: 1 mg až 6 mg melatoninu před spaním po dobu až jednoho měsíce.

Jak mít co nejvíce melatoninu v těle?

Naše následující tipy mohou zlepšit vaši spánkovou hygienu a pomohou optimalizovat produkci melatoninu.

  1. Vyhněte se sledování televize nebo práci na počítači ve večerních hodinách (cca alespoň 1 hodinu před spaním). Tyto přístroje vyzařují modré světlo, které udržuje váš mozek váš mozek aktivní. Za normálních okolností váš mozek začne vylučovat melatonin v čase někdy mezi 21 a 23 hodinou, a tato zařízení emitují světlo, které by mohlo potlačovat tento proces.
  2. Vystavujte vaše tělo pravidelně slunci. Vaše šišinka produkuje melatonin nejlépe v kontrastu jasného slunečního záření ve dne a v úplné tmě v noci. Pokud jste ve tmě po celý den, tento kontrast ztrácí smysl a nebude se optimalizovat produkce melatoninu.
  3. Spěte v naprosté tmě, nebo v co největší tmě, jak je to jen možné. Dokonce i sebemenší světlo ve vaší ložnici může narušit vaše biologické hodiny a produkci melatoninu. I ta nejmenší záře z vašeho radiobudíku může mít vliv na spaní (ano, jak u koho). Takže pozor na všechna elektrická zařízení v okolí vaší postele a také pořádně zatáhněte závěsy a žaluzie.
  4. Nainstalujte si žlutou, oranžovou nebo červenou žárovku, pokud budete potřebovat zdroj světla pro navigaci v noci (třeba když jdete na toaletu). Světlo v těchto šířkách pásma „nevypne“ produkci melatoninu jako to dělá bílé a modré světlo. Třeba solné lampy jsou velmi užitečné pro tento účel.
  5. Udržujte teplotu v ložnici ne vyšší než 20-21°C. Mnoho lidí má doma příliš teplo (zejména v ložnici). Studie ukazují, že optimální teplota v místnosti pro spaní je v rozmezí 16 až 19°C.
  6. Dejte si horkou lázeň cca 90 až 120 minut před spaním. To zvyšuje vaši tělesnou teplotu, a když vylezete ven z vany, teplota náhle klesne, což signalizuje tělu, že jste připraveni ke spánku.
  7. Vyhněte se používání hlasitého budíku. Může být hodně stresující, pokud jste vytrženi ze svého spánku (a to každé ráno).
  8. Pokud je to jen trošku možné, vyhněte se elektromagnetickým polím ve vaší ložnici. EMP může narušit produkci melatoninu, a může mít na vás další negativní biologické účinky.

Sponzorováno

A co vy a melatonin? Zkoušeli jste ho? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů pod článkem.

A dále si o melatoninu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva