Sponzorováno

Med a zdraví – sladidlo i prostředek k léčbě 4.79/5 (19)

Med a zdravíOdedávna se med používal jako přírodní sladidlo a prostředek při léčení. Hojivé vlastnosti předurčily využití medu jako základ tradičního lidového léčitelství. Nové výzkumy naznačují, že med může přispívat ke zdravé výživě a vysvětlují, proč je použití medu v léčitelství účinné.

Předmětem výzkumu se stala hlavně charakterizace účinných složek z hlediska antioxidačních, mikrobiálních vlastností, ale i objasňování vztahu mezi medem a růstem bifidobakterií v mléčných produktech. Kromě důvěrně známého využití v roli sladidla má med mnoho funkčních vlastností v potravinách. V potravinářských výrobcích zlepšuje chuť, vůni, texturu i barvu a dokonce prodlužuje trvanlivost potravin.

Netradiční otázka na úvod : Co je to vůbec med?

Med je nezkvašená sladká substance produkovaná včelami z nektaru květů, sekretů a pylu, skladována ve voskových buňkách plástu. Vlivem chemických a fyzikálních změn se nektar mění na med. K nektaru obohaceného o pylová zrníčka včely přidávají enzymy, jako invertázu nebo glukosooxidázy, a po odpaření vody se nektar uzavře voskem v plastových buňkách a začíná se jeho přeměna na med.

Hlavní přeměna spočívá ve změně složení sacharidů a kyselin. Invertáza rozkládá sacharózu (hlavní nektarový cukr) na glukózu a fruktózu, a glukózooxidázy rozkládá glukózu na kyselinu glukonovou a peroxid vodíku. Snižuje se pH na 3,4-4,6 a vodní aktivita. Uvedené vlastnosti umožňují chránit med před mikrobiálním růstem.

Medová pomoc při nachlazení

Každý druh medu je jedinečná směs sloučenin, která závisí na rostlinném zdroji, období a zpracování. Liší se složením, barvou i vůní. Existuje více než 300 rostlinných zdrojů nektaru. Na produkci čistě květového medu se úly umisťují na pole nebo do sadu v období kvetení jednoho druhu rostliny. Na produkci 0,5 kg medu musí včely proletět téměř 90 kilometrů a navštívit 2 miliony květů.

Med je lék

Zvyšuje výkonnost (je tvořen z hlavní části jednoduchými cukry, které jsou snadněji stravitelné a okamžitě dodávají tělu energii)
– Zlepšuje a prohlubuje spánek
Podporuje imunitní systém a trávení
– Je vynikající na povrchové rány, zejména na odřeniny
Působí protizánětlivě a antibioticky. Dezinfikuje a vyživuje ránu, díky němu se na ni obvaz nepřilepí. Převazování je proto bezbolestné.
– Je vhodným doplňkem stravy nejen sportovce, ale i duševně pracující lidi

Podívejte se na různé druhy medů.

Med je hotový poklad

V kvalitním medu se skrývá hotový poklad. Například vitamin C, vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, zinek, draslík, draslík, sodík, železo, měď, aminokyseliny či enzymy. Má antibakteriální účinky, urychluje hojení ran, zahání únavu, preventivně působí proti rakovině tlustého střeva a nejrůznějším trávicím problémům. Stimuluje imunitu a tvorbu krve, zmírňuje problémy s tlakem a se srdcem, působí uklidňujícím a navozuje dobrý spánek, má antioxidační vlastnosti a zvláčňuje pokožku.

TIP: Mrkněte, jak různě se dá využít med pro krásu i zdraví

Sponzorováno

Jak vlastně vzniká med?

Včelky nasbírají nektar, sladkou šťávu z právě kvetoucích květů. Přinesou ji do úlu, kde si ho předávají mezi sebou, tím z něj odpařují vodu a nektar se stane hustším. Pak ho uloží do šestihranných otvorů v plástech a zakryjí víčkem z vosku. Tam zraje a mění se na med. Hotový med by měl sloužit jako potrava pro obyvatelky úlu a jejich potomstvo, ale včely ho stihnou vyrobit dost nejen pro sebe, ale i pro nás lidi. Včelaři ho pak stáčejí z plástů a plní do nádob.

Fakta a mýty o medu

Rychle krystalizuje pouze med, do kterého včelař přidává cukr

Není to pravda, krystalizace je přirozený proces a každý med krystalizuje, některý dříve a jiný později. Kvalita medu se tím však nemění. Čím více fruktózy med obsahuje, tím je proces krystalizace pomalejší.

Čím je med tmavší, tím je kvalitnější

Kvalita medu nezávisí na jeho barvě, ale na poctivosti práce včelaře. Přečtětě si o tom více ve článku jak poznat kvalitní med.

Med patří do horkého čaje

Není to pravda, cenné látky se v medu uchovávají do teploty 44-45 °C, vyšší teploty je ničí.

Med může zkysnout

Je to pravda, při podcenění některých zásad při výrobě medu nebo při nevhodném skladování se med může pokazit, začne zapáchat nebo změní chuť či vzhled. Každý med se skládá zejména z hroznového cukru, glukózy, a z ovocného cukru fruktózy, a také z malého množství dalších cukrů a vody.

TIP NA ČTENÍ: Znáte medovou dietu?

Nutriční výhody medu

Podle švýcarské studie, v níž se diskutovalo o výživové hodnotě medu, med je bohatý na uhlohydráty, ale má také nízký glykemický index (GI). Jeho GI se odlišuje v rozsahu od 32 do 86, v závislosti na botanickém zdroji. Med bohatý na fruktózu, jako akátový med, má nízký GI; ve skutečnosti nižší než sacharóza, která je ustálená od 60 do 110.

Potraviny s nízkým GI uvolňují glukózu do krve pomalu a stále; potraviny s vysokým GI způsobují, že se cukr v krvi zvýší. Potraviny s vysokým GI nejsou vhodné pro diabetiky; ale ti, kteří jsou po cvičení nebo mají hypoglykémii, budou mít výhodu z této schopnosti poskytnout okamžitou energii.

Medicínské výhody

Med má antivirální, anti-mikrobiologické účinky. Jeho kapacita zamezovat růstu mikroorganismů a hub je dobře zdokumentována.

Nízká vodní aktivita medu zamezuje bakteriálnímu růstu a glukóza oxidáza medu produkuje antibakteriální činidlo peroxid vodíku.

V závislosti na botanického zdroje, med poskytuje významnou aktivitu antioxidantů chránící proti oxidaci odpovědné za chronické onemocnění. Má také anti-mutagenní, proti-tumorové, a také protizánětlivé vlastnosti, které stimulují produkci protilátek.

Med je účinný při ošetření ran. Nedávno byl použit klinicky k ošetření vředů velikosti pěsti rozšiřujících se do kosti, jak také při ošetření popálenin prvního, druhého a třetího stupně. Bylo udávané úplné uzdravení bez žádných infekcí, ztráty svalů nebo jakékoliv potřeby transplantací kůže. Když jsou rány čisté, med působí jako léčivo. Česnekový med, který je jen směsí medu a česneku, lze aplikovat přímo na infikované rány kvůli vyčištění.

Dr. Peter Molano z Univerzity Waikato na Novém Zélandu pozoroval, že med byl účinnější než pomoc při infekcích na popáleninách jak antibakteriální masti používané v nemocnicích.

Náš tip: Zkuste pít zdravou medovou vodu

VIDEO: Ukázka stavu medu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva