Sponzorováno

Med a jeho léčivé účinky – jeho TOP 10 účinků 4.94/5 (17)

Med a jeho léčivé účinkyMed je o moc více, než jen vynikající potravina. Tato všestranná přírodní látka se používá v tradiční medicíně po tisíce let. Má léčebné vlastnosti, díky kterým lze léčit celou řadu nemocí. Existuje dokonce výzkumný tým, který pracuje výhradně na základě zřejmých zdravotních výhod medu. Skupina vědců založila institut Waikato Honey Research Unit na Novém Zélandu, kde se neustále objevují nové důkazy, které naznačují, že med je ještě silnější, než jsme si mysleli.

Druh medu je více než zásadní!

Ukázalo se, že druh medu, který se rozhodnete použít pro léčení má zásadní vliv na to, jak efektivní samotná léčba bude. Existuje několik zvláště silných medů, které se osvědčily – např. mají více výrazné antibakteriální schopnosti pro léčení infekcí. Například, manukový med, který pochází z manuka stromu nalezeného na Novém Zélandu pravděpodobně obsahuje většinu antibakteriálních sloučenin. Tato zvláštní vlastnost znamená, že manuka med bude účinněji bojovat s bakteriemi v různých úrovních činnosti.

Zde jsme pro vás sepsali 10 nejjednodušších a nejúčinnějších domácích léčebných přípravků z medu, které vám pomohou léčit vaše neduhy.

1. Na řezné rány, odřeniny a škrábance

Med je antiseptický a antimikrobiální. Jeho použití jako lék na rány je pravděpodobně nejznámější a má své kořeny u dávných civilizací. Studie ukazují, že med může urychlit hojení drobných ran a pomáhá zabránit infekci. Poohlédněte se po medu s vysokým UMF (Unique Manuka Factor), protože čím vyšší toto číslo je, tím větší je pravděpodobnost medu, že bude účinně bojovat s infekcí. UMF rovnající se nebo větší než 10, je ideální.

Po vyčištění rány, přikryjte ránu obvazem s medem (je to lepší než použití medu přímo na ránu), a pak přikryjte ránu čistým obvazem. Takto maximalizujte šance, že med bude po delší dobu na správném místě. Měňte obvaz ráno a před spaním. Jak se rána začne léčit, lze postupně měnit obvaz jednou denně, místo dvakrát.

Nicméně, pokud máte velmi hlubokou ránu nebo pokud vaše rána vykazuje zjevné známky infekce, měli byste co nejdříve požádat o radu lékaře. Lékař může také schválit váš „medový přístup“. V některých případech však může být nutné navíc použít k medu antibiotika, léky nebo speciální mastičku.

2. Kašel

Díky kašli se můžete cítit opravdu mizerně. Může vás probouzet během noci ze spánku, což je hodně nepříjemné. Naštěstí, pokud jde o nepříjemný kašel, velké množství studií potvrdilo, že med může být stejně účinný jako klasické prostředky proti kašli. Jednoduše ušlehejte jeden šálek medu, tři polévkové lžíce citrónové šťávy a čtvrt šálku teplé vody. Dejte tento sirup proti kašli, do nádoby s víkem, a uchovávejte v lednici. Berte tento lék (polévkovou lžíci) vždy, když vás zlobí kašel.

Samozřejmě, že medově založený lék na kašel je jistě vhodný, pokud se potýkáte s otravným nachlazením nebo dokonce chřipkou. Nicméně, pokud kašlete po dobu několika týdnů bez přestávky nebo jestliže se objeví nový kašel, který není spojen se zjevnou respirační infekcí, poraďte se s lékařem. Možná máte jiný problém.

3. Opary

Opary jsou způsobeny virem herpes simplex. Med je bohatý na flavonoidy a fenolické kyseliny – oba tyto přípravky velmi obstály v boji proti viru v laboratorních testech.

Med je super i když jen cítíte brnění na rtech a cítíte, že by mohl vzniknout opar. Když si všimnete příznaků, které předcházejí oparu, dejte med přímo na postiženou oblast. Je tu slušná šance, že může takto zabránit propuknutí oparu.

4. Ekzém

Ekzém je trvalý zánět kůže. Protizánětlivé vlastnosti medu mohou pomoci snížit jeho příznaky, zatímco anti-bakteriální vlastnosti pracují na tom, aby se zabránilo další infekci. Opět, hledejte med, který má vysoké UMF hodnocení (tj. více než 10). Až najdete med, který chcete použít, stačí aplikovat přímo na červené, svědící a šupinaté oblasti, kde jsou příznaky ekzému. Zakryjte oblast fólií a nechte med dělat svou práci cca dvacet minut. Pak jemně opláchněte.

Pokud se ekzém časem zhoršuje, zajděte za svým lékařem projednat, zda náhodou nebudete potřebovat lokální steroidní krém nebo něco podobného.

Sponzorováno

5. Škytavka

Zatímco mýty a legendy naznačují, že zadržet dech je jediný způsob, jak se zbavit škytání, pravdou je, že je tu mnohem méně obtěžující způsob, jak řešit tento typ problému. Konkrétně, protože oba, med a ricinový olej, mají antispazmické vlastnosti, můžete je zkombinovat pro efektivní domácí lék na škytání, který lze použít téměř kdykoliv. Jen smíchejte lžíci medu s polévkovou lžící ricinového oleje. Takto vytvoříte pastu. Polykejte 1 čajovou lžičku každých 5 minut, dokud se škytavka nezastaví.

6. Lupy

Lupy jsou sice přirozené, ale chceme se jich přirozeně zbavit. Lidé si nejsou vědomi toho, že mnoho případů lupů je způsobeno přemnožením kvasinek. To znamená, že anti-houbové vlastnosti medu mohou poskytnout úlevu od svědění a odlupování. Med s lupy tak může velmi výrazně pomoci.

Smíchejte roztok ze tří částí medu na jednoho dílu vody. Po umytí šamponem, vmasírujte takto zředěný med do pokožky hlavy. Nechte ho takto pracovat cca 20 minut a pak opláchněte vlasy v teplé vodě. Měli byste pozorovat rozdíl téměř okamžitě, a zlepšení by se měla postupně navyšovat v průběhu jednoho týdne.

7. Akné

Mnoho lidí bojuje s akné. Akné může být způsobeno hormonálními potížemi (např. syndrom polycystických vaječníků u žen), ale v některých případech je příčina zcela záhadnou. Aby toho nebylo málo, mnoho léků na akné má nějaké vedlejší účinky (které také nejsou moc příjemné). Naopak medová léčba je zcela přírodní a přirozenou. Med a skořice mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, což z nich činí ideální zbraň v boji za jasnější a čistější pleť. Obě tyto přísady pomáhají zabránit propuknutí akné a snižují zarudnutí a otok.

Postup přípravy: Smíchejte jednu polévkovou lžíci sušené skořice a dvě polévkové lžíce medu. Pak použijte prsty k nanesení směsi na obličej. Soustřeďte se na místa s akné. Nechte ingredience dělat svou práci po dobu deseti minut. Stejně jako u mnoha z výše uvedených tipů, uvidíte největší přínos, pokud si seženete med s vysokým UMF, což znamená, že med obsahuje silná antibakteriální činidla.

Přečtěte si celý článek o medu a skořici a jejich vlivu na akné.

8. Popáleniny

Pokud dojde k vážnému popálení, musíte udělat rychlá pohotovostní ošetření, aby se zabránilo možné ztrátě tkáně a infekci. Také sem tam utrpíme popáleninu doma při vaření apod. V takových případech můžete použít med.

Klinické studie ukázaly, že popáleniny, které jsou přímo ošetřené medem se léčí trochu rychleji, než u pacientů léčených konvenčními lékařskými obvazy. Je možné takto ošetřit mírné až středně těžké popáleniny. Nejprve ochlaďte zasažené místo pod studenou vodou a osušte. Odborníci radí si chladit popálené místo po dobu alespoň deseti minut, i když to může být docela bolestivý proces (zejména pokud jste citlivý na nízké teploty). Dále naneste med přes popáleniny a na okolní kůži. Místo s medem dejte do plastové fólie a zajistěte obvazem. Můžete převázat dvakrát denně (později stačí jednou denně).

9. Suchá kůže

Suchá kůže je běžná zejména v zimních měsících, kdy kombinace studeného, drsného vzduchu venku a suchého, horkého vzduch v domácnosti zanechává pleť bez přirozené mastnoty. Navíc někteří lidé jsou prostě náchylní k suché pokožce ve všech ročních obdobích.

Med je zvlhčující – jinými slovy, je hydratační, a tak může pomoci udržet pokožku hydratovanou. Olivový olej zlepšuje pružnost a elasticitu pokožky, takže je to ideální partner pro med. Jen ušlehejte stejné množství medu a olivového oleje. Vše, co musíte udělat, je vmasírovat krém do všech oblastí, kde máte suchou pokožku. Můžete použít na obličeji stejně jako na kolenou či loktech.

TIP: Proč si udělat medovou masku na pleť?

10. Mykóza nohou

Sponzorováno

Mykóza nohou je plísňová infekce charakteristická zčervenáním nohou, svěděním. Med má přírodní antifungicidní (protiplísňové) vlastnosti, o kterých jsme řešili už při problémech s lupy. Takže je logické, že může také bojovat s plísní na nohou. Před spaním natřete tlustou vrstvu medu na postiženou oblast. Pokryjte své lepkavé nohy starým párem ponožek a udržet nechte si je na noc, aby bylo zajištěno, že med zůstává v kontaktu s oblastí kůže, které jsou infikovány plísní. Omyjte a osušte nohy v dopoledních hodinách, a postup se opakuje každou noc, dokud se infekce nevytratí úplně.

Co si dále o medu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva