Sponzorováno

Mandlová mouka a zdraví – jaké má účinky a vlastnosti? 4.93/5 (41)

Mandlová mouka a zdraví - jaké má účinky a vlastnosti?Lidé začínají pomalu objevovat benefity mandlové mouky. Tato mouka začíná být i u nás v ČR velmi oblíbená. Proč?
Protože je to bezlepková mouka a je skvělou volbou pro každého, kdo se zaměřuje na nízko sacharidovou stravu. A má i mnoho dalších zdravotních benefitů. Je vyrobena pouze z mandlí. A jak určitě moc dobře víte, výživové hodnoty mandlí je velmi působivé.

Úžasná věc na mandlové mouce je to, že jsou to prostě rozmixované mandle, takže nám tato mouka může předat všechny původní zdravotní benefity mandlí. Jeden šálek této mouky je vyroben asi z 90 mandlí a poskytuje více než 100 procent doporučené denní dávky vitamínu E. Mandlová mouka je velmi všestranná a může se používat prakticky ve všech druzích pečených potravin. Obsahuje také mnoho výživných látek, takže je pro nás zdravá – na rozdíl od typických muk, které jsou bohaté na lepek a jsou až příliš zpracované – takže vlastně nejsou nic dobrého pro naše zdraví.

Několik výzkumů ukázalo, že mandle jsou něco jako přírodní elektrárna, pokud jde o zdraví našeho srdce, řízení krevního cukru v těle a dokonce působí i na některé druhy rakoviny. Podívejme se společně na nejúžasnější zdravotní benefity mandlové mouky:

1. Je super pro zdraví srdce

Více než 65 procent tuku v mandlové mouce je mononenasycený tuk, což je vynikající pro udržení zdravé hladiny cholesterolu a je to dobré i pro celkové zdraví srdce. Navíc vědci zjistili, že konzumace mandlí může snížit riziko srdečních onemocnění tím, že udržuje krevní cévy zdravé a pružné.

Studijní subjekty konzumovaly denně 50 gramů mandlí a konečné výsledky se ukázaly jako velmi pozitivní pro zdraví jejich srdce. Ať už jíte celé mandle nebo mandlovou mouku, tento výzkum z Velké Británie ukazuje, že jejich konzumace výrazně zvyšuje hladinu antioxidantů v krevním oběhu, zlepšuje průtok krve a snižuje krevní tlak. Všechny tyto vlastnosti jsou klíčem ke správnému fungování srdce a mohou snížit pravděpodobnost srdečních onemocnění.

2. Pomáhá při prevenci vzniku rakoviny

Výzkumníci z Kalifornské univerzity provedli studii o vlivu mandlí a mandlové mouky na buňky rakoviny tlustého střeva. Zjistili, že celé mandle i kousky mandlí (mandlová moučka) redukují aberantní ložiska rakoviny tlustého střeva u zvířat. Aberantní ložiska jsou seskupení abnormálních žlázy ve výstelce tlustého střeva a konečníku. Jsou to jen některé z prvních změn, které mohou vést k rakovině tlustého střeva.

Podle autorů studie výsledky naznačují, že konzumace mandlí může snížit riziko rakoviny tlustého střeva a vysoký obsah zdravého tuku v mandlích je spojen s jejich protirakovinovou schopností. Tento výzkum ukazuje, proč mandle patří mezi nejlepší potraviny pro boj s rakovinou.

3. Pomáhá při řízení hladin cukru u diabetiků

Studie z roku 2006 zveřejněná v magazínu Journal of Nutrition zjistila, že u zdravých jedinců mandle snížují postprandiální glykémii (hladinu glukózy v krvi po jídle), přítomnost inzulinu v krvi a oxidační poškození. Vědci podávali lidem v řízené studii pokrmy buď na základě mandlí, brambor, rýže nebo chleba. Zjistili, že hladina cukru v krvi a inzulínu u účastníků poklesly po jídle s mandlemi. A antioxidační hladiny v krvi navíc vzrostly po konzumaci mandlové moučky.

Obecně platí, že mandle i mandlová moučka jsou velmi inteligentní volbou jako součást nízkoglykemického, diabetického jídelníčku, který může pomoci snížit výskyt diabetu a také riziko ischemické choroby srdeční.

4. Podporuje zdravou hmotnost a obvod pasu

Opravdu je to tak, potvrzují to studie. 24-týdenní studie hodnotila účinky mandlí na 65 dospělých, kteří měli buď nadváhu, nebo byli obézní. Polovina účastníků studie konzumovala nízkokalorickou stravu plus 90g mandlí za den. Druhá polovina skupiny držela nízkokalorickou dietu a navíc měli příjem komplexních sacharidů každý den. Obě skupiny konzumovaly stejné množství kalorií a bílkovin.

Když dospěla studie k závěru, jedlíci s mandlemi vykazovali o 62% větší snížení hmotnosti, o 50% větší snížení obvodu pasu a o 56% větší snížení tukové hmotnosti ve srovnání se skupinou spotřebovávající komplexní sacharidy. Výzkumníci také dospěli k závěru, že jejich zjištění naznačují, že nízkokalorická strava včetně mandlí zlepšuje zdravotní problémy (jako je obezita) spojené s metabolickým syndromem.

5. Super pro vaši energii

Kombinace zdravých tuků, makronutrientů a mikroživin činí mandlovou mouku vynikajícím posilovačem energie. Konkrétně tato mouka obsahuje „tvůrce energie“, jako je riboflavin, mangan a měď.

Riboflavin (vitamín B2) v mandlích hraje zásadní roli při výrobě energie, tvorbě červených krvinek, buněčné funkci, růstu a vývoji. Mandlová mouka dále obsahuje stopové minerály mangan a měď. Tyto dva minerály jsou klíčovými koeficienty enzymu nazývaného superoxid dismutáza. Tento klíčový enzym deaktivuje volné radikály v mitochondriích (generátory energie v našich buňkách), což zaručuje, že naše energie stále proudí. Když používáte mandlovou mouku jako součást zdravého receptu, nemáte tedy jen dobrý vkus, ale získáváte také stálý zdroj paliva, který navíc nepůsobí zvýšení hladiny cukru v krvi.

Sponzorováno

6. Mandlová mouka je bezlepková

Pšeničná mouka obsahuje glykoprotein nazývaný lepek. Pomáhá těstu zachytit vzduch během pečení, aby se zvedlo a dobrota je pak pěkně načechraná. Lidé, kteří trpí celiakií nebo nesnášenlivostí pšenice, ale nemohou jíst potraviny s lepkem. U těchto jedinců organismus produkuje autoimunitní reakci, aby odstranil lepek z těla. Tato reakce má za následek velké problémy se střevy a může způsobit příznaky, jako je nadýmání, průjem, kožní vyrážky a únavu.

Skvělá zpráva, mandlová mouka je bez lepku. Je to tedy skvělá alternativa pro ty, kteří nesnáší pšenici či lepek. Přesto je důležité zkontrolovat mandlovou mouku, kterou kupujete. Zatímco mandle jsou přirozeně bezlepkové, některé levnější mandlové mouky mohou být kontaminovány lepkem.

7. Mandlová mouka může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu a krevní tlak

Srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí na celém světě. A je známo, že právě vysoký krevní tlak a vysoká hladina „špatného“ LDL cholesterolu jsou ukazatelem rizika srdečních chorob.

Naštěstí to, co jíte, může mít velký vliv na váš krevní tlak a LDL cholesterol. K čemu směřujeme? Mnoho studií ukazuje, že mandle mohou být prospěšné na vysoký tlak i vysoké hodnoty LDL.

Jedna studie na 142 subjektech zjistila, že ti, kteří jedli více mandlí, zaznamenali průměrný pokles LDL cholesterolu o 5,79 mg / dl. A roli hraje i hořčík. Nedostatek hořčíku je spojen s vysokým krevním tlakem – a právě mandle jsou velkým zdrojem hořčíku.

Jak v kuchyni používat mandlovou mouku?

Můžete si koupit mandlovou mouku v místním obchodě se zdravými potravinami nebo online v e-shopu. Při nákupu mandlové mouky dejte pozor na její složení. Měla by obsahovat pouze jednu složku: mandle. Když přidáte mandlovou mouku při pečení, zvětší vlhkost výrobku a přidá mu skvělou ořechovou chuť. Pečivo vyrobené z mandlové moučky má tendenci být kaloricky hutné.

Mandlová mouka může typicky nahradit pšeničnou mouku v receptu v poměru 1:1. Pokud však nahradíte mandlovou moukou pšeničnou mouku, mějte na paměti, že budete pravděpodobně potřebovat přidat vajíčko nebo jinou pojivovou látku. A také si pamatujte, že konečný výrobek bude plošší, když používáte mandlovou mouku místo klasické pšeničné (nebude tak nadýchaný, ale bude i tak skvělý). Čím to je? Je to právě lepkem, který v mandlové mouce není.

Zatímco třeba kokosová mouka má neutrální, lehce sladkou chuť, mandlová mouka a mandlová moučka chutnají přesně jak mandle. A právě tato mandlová příchuť může ubýt velmi zajímavý doplněk ve vašich receptech.

Nejlepší je uchovávat mouku z mandlí v chladničce, aby se zachovala její svěžest mezi použitími.

Rozdíl mezi mandlovou moukou a mandlovou moučkou

Několikrát jsem v tomto článku zmínili mandlovou mouku, ale také mandlovou moučku. Není to to stejné. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Obě jsou vyrobeny z mletých mandlí, ale mandlovou mouku a mandlovou moučku od sebe odlišují dva jemné rozdíly. Mandlová mouka je typicky vyrobena z bledých (vybělených) mandlí, které mají odstraněný okolní hnědý obal, a je jemněji namletá než mandlová moučka, která typicky ještě obsahuje i hnědý obal a je hrubě namletá v porovnání s moukou.

Informace o výživových hodnotách mandlové mouky

Mandle je semeno plodů, které rostou na mandlových stromech. Mandloň obecná je listnatý strom, který má voňavé bílé až světle růžové květy. Semeno mandlového ovoce je to, o čem se mluvíme jako mandlovém oříšku. Plodem mandloně je peckovice.

Čtvrtka šálku (28 gramů) typické mandlové mouky obsahuje:

  • 160 kalorií
  • 6 gramů sacharidů
  • 6 gramů bílkovin
  • 14 gramů tuku
  • 3 g vlákniny
  • 13,6 miligramů vitaminu E (45,3 procenta DDD)
  • 65,2 miligramu hořčíku (16,3 procenta DDD)
  • 1,1 miligramů železa (6 procent DDD)
  • 57,4 miligramu vápníku (6 procent DDD)
  • 160,4 miligramy draslíku (4,6 procenta DDD)
  • Mandlovou mouku také obsahuje významné množství manganu, riboflavinu, fosforu a mědi.

Mandlová mouka je lepší pro váš krevní cukr než klasická mouka

Potraviny vyrobené z rafinované pšenice mají vysoký obsah sacharidů, avšak nízký tuku a vlákniny. To může způsobit vysoké špičky vaší hladiny cukru v krvi. Špička je pak následovaná rychlým poklesem – to na vás může mít negativní vliv, můžete být potom unavení a hladoví.

Naopak, mandlová mouka má nízký obsah sacharidů, avšak vysoký obsah zdravých tuků a vlákniny. Tyto vlastnosti ji dávají nízký glykemický index, což znamená, že uvolňuje cukr do krve pomalu, je to tedy trvalý zdroj energie.

Mandlová mouka obsahuje pozoruhodně vysoké množství hořčíku – minerálu, který má vliv na stovky akcí ve vašem těle, včetně kontroly hladiny cukru v krvi. Odhaduje se, že něco mezi 25-40% osob s diabetem 2. typu má nedostatek hořčíku a jeho úprava prostřednictvím stravy nebo doplňků může výrazně snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit funkci inzulínu. To může znamenat, že uvedené glykemické vlastnosti mandlí a vysoký obsah hořčíku mohou pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu nebo samozřejmě také u zdravých lidí.

A jak jste na tom s mandlovou moukou vy? Používáte ji místo klasické? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co dále si o mandlích přečíst?

VIDEO: Výroba mandlové mouky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva