Sponzorováno

Malinové listy a čaj z listů maliny a zdraví – na co jsou dobré? 4.9/5 (48)

Jak našemu zdraví mohou posloužit malinové listy?

Jak našemu zdraví mohou posloužit malinové listy?

Listy ostružiníku maliníku (Rubus idaeus), který je také někdy nazývaný jako maliník obecný, jsou výborné na přípravu osvěžujícího čaje s množstvím příznivých účinků na zdraví. Pomáhá při zažívacích potížích, snižuje horečku, podporuje pocení a působí protizánětlivě.

Nejen plody ale i listy maliníku mají léčivé účinky. Při zánětech dutiny ústní se listy používají při kloktání. Malinové listy se sbírají třeba na čaj. Sušené listy obsahují třísloviny, organické kyseliny a flavony.

Čaj z listů maliny se nejednou nazývá také „nejlepším přítelem žen“, protože zabírá při menstruačních potížích a usnadňuje porod. Pokud chcete využít pozitivní účinky malinových listů, nasbírejte si vlastní, nebo si je zakupte v lékárnách ve formě sypaného čaje.

Jaké má malinový list vlastnosti?

  • Poskytne úlevu při virových onemocněních a horečce, stimuluje vylučování potu a moči, čímž napomáhá vyplavování toxinů z těla.
  • Eliminuje bolest a křeče, které souvisí s menstruací.
  • Je vhodný při různých zánětech v dutině ústní, ale i na kožní problémy, protože má protizánětlivé účinky.
  • Poskytne úlevu při průjmu.
  • Urychluje hojení ran a lze jej aplikovat i na bolavé křečové žíly.
  • Příznivě ovlivňuje trávení a usnadňuje porod. Je vhodný pro těhotné ženy ve vysokém stádiu těhotenství, protože stimuluje děložní svaly.

Jak správně na sběr malinových listů?

Ostružiník maliník najdete v přírodě na pasekách a pěstuje se samozřejmě i na zahradách. Na sběr jsou ideální malinové listy z přírody, přičemž je lze sbírat od května až do podzimu. Nicméně nejlepší je zvolit si období, kdy ostružiník maliník kvete.

Tehdy listy obsahují nejvíce účinných látek. Nejlépe se suší ve stínu s dostatečným přísunem vzduchu. Možné je využít i sušičku, přičemž při sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.

Fermentace malinových listů je super

Proces fermentace znásobí prospěšné účinky listů maliny, které získají ještě lákavější aroma. Při fermentování postupujeme tak, že čerstvé listy necháme zvadnout na stinném místě – to zabere přibližně 10 – 12 hodin. Potom po nich přejedeme válečkem a dáme do plátěného sáčku. To umístíme do tepla na 24 – 48 hodin. Potom postupujeme jako při běžném sušení.

Co si udělat z malinových listů a jak je použít?

1. Malinový čaj

Čaj připravený z listů maliníku se již celá staletí užívá jako lidová medicína. Pro přípravu čaje třeba 1 a půl až 3 polévkové lžíce čerstvě nařezaných listů, které se zalijí 2,5 dcl vroucí vody a nechají se louhovat 10 – 15 minut. V případě kupovaných sušených směsí se používá na jeden šálek čaje 1 čajová lžička drogy.

Malinový čaj lze pít při výše uvedených zdravotních potížích, nebo pouze jako nápoj v rámci denního pitného režimu. Vedlejší účinky známé nejsou, ovšem ženám v prvním trimestru se nedoporučuje pít více, než jeden šálek denně, protože stimuluje děložní svaly.

Sponzorováno

Čaj z malinových listů se již celá staletí užívá jako všeobecné tonikum ženských pohlavních orgánů. Pokud se užívá několik dní před menstruací, může zmírnit menstruační bolesti. Předpokládá se, že posiluje a tonizuje svalstvo dělohy a podporuje poporodní stahy. Pokud se pravidelně užívá v posledním trimestru těhotenství, může snížit riziko závažného krvácení během porodu, zkrátit čas porodních bolestí a celkově porod zlehčit.

2. Malinová tinktura

Z malinových listů se dá snadno připravit tinktura, kterou lze užívat při zdravotních problémech v množství 3 ml třikrát denně. Při vnějším použití se aplikuje na postižené místo (křečové žíly, kožní problémy). Výborná je i do koupele.

Jak si malinovou tinkturu vyrobit? Nejdříve si připravte čerstvé malinové listy, kvalitní pálenku a skleněnou láhev. Co se týče množství, závisí na vás, ale řiďte se poměrem 1:5, čili na jeden díl rostliny použijeme 5 dílů alkoholu. Například na 200 g listů potřebujeme 1 litr pálenky. Listy nejdříve důkladně omyjeme a nařízneme.

Dáme do láhve a zalijeme pálenkou cca 1 cm nad listy. Pokud třeba, pálenku doléváme. Uzavřenou láhev dáme na tmavé místo a necháme macerovat 14 dní. Průběžně promícháváme. Po uplynutí doby louhování tinkturu přecedíme a skladujeme v tmavé nádobě.

3. Odvar z listů malin

Odvar z listů malin s příměsí rozdrcených čerstvých plodů a medu je také považován za blahodárné sérum pro vlasovou pokožku, kterou vyživuje a zbavuje lupů. Každá žena také touží mít krásné a pevné nehty. I v tomto případě jsou perfektním řešením maliny. Plody malin i jejich listy jsou jsou zdrojem vitamínu B2 (riboflavin), který je nezbytný pro zdravý růst silných a pevných nehtů.

Při čem všem se tedy dají malinové listy použít?

Většina z nás zná jen červené plody maliny, na její listy nikdo ani nepomyslí. A právě ty jsou obzvlášť cennou a účinnou součástí tohoto ovoce. Podívejte se tedy, jak využít malinové listy!

1. Snižují záněty

Výše uvedený čaj připravený z listů malin má díky svému vysokému obsahu taninu antiseptické a stahující účinky, proto je vhodné použít jej ve formě zábalu na vyrážky, rány, pupínky.

2. Posilují svalstvo dělohy

Posilují a tonizují svalstvo dělohy, podporují její stahy a zmírňují bolesti. Malinové listy mají kromě posilovacího účinku i účinek uvolňovací, pomáhají tedy nejen při porodech, ale i při zmírňování menstruačních křečí.

3. Super na nachlazení

Pokud náhle vyjdete z klimatizované místnosti nebo příliš chladného prostoru na horký vzduch, můžete snadno prochladnout: rýmu a bolesti v krku dokážete zmírnit kloktáním čaje z listů malin.

4. Na detoxikaci těla

Můžete je použít jako doplněk detoxikační kúry, protože mají vynikající detoxikační a krev pročišťující účinek. Navíc pomáhají zmírňovat i symptomy onemocnění močových cest.

5. Jako náhrada za vitamínové tabletky

Sponzorováno

Malinové listy obsahují velké množství hořčíku, železa, vitamínů A-B-C-D-E, vápníku, fosforu, proto mají blahodárný účinek na kosti, nehty a chrup. Příprava: jednu vrchovatou čajovou lžičku malinových listů spařte v 2-3 decilitrech vody a nechte 10 minut louhovat.

Co dále si přečíst o malinách?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva