Sponzorováno

Lyžování je zdravé – vyberete si běžky, snowboard nebo lyže? 4.65/5 (17)

Lyžování je zdravé Cereální snídaně, tři vrstvy oblečení, rozcvička a můžete si naplno vychutnávat zimní radovánky! Pokud chcete zhubnout, nejlepší jsou běžky.

Vzdát se v zimě pohybu na čerstvém vzduchu je hřích. Sportování v mrazu vám kromě nálady vylepší i imunitu. Abyste si naplno vychutnali lyže, brusle, sáňky či koulovačku, musíte však věnovat větší pozornost přípravám. Darmo vám bude někdo vyprávět o krásách bílé přírody, když budete mít mokré nohy a omrzlé uši!

Tři vrstvy, čepice a rukavice

V zimě jsou nutné nejméně tři vrstvy oblečení. Spodní může tvořit funkční tričko nebo tílko. Nevybírejte si oděv z čisté bavlny, pot se v něm bude držet a zbytečně ochlazovat tělo. Druhá vrstva je termoizolační. Tvoří ji různé bundy či polorolák. Opět mohou být funkční. Výhodou cibulového oblékání je, že mezi jednotlivými vrstvami vzniknou vzduchové polštářky, v nichž se snadněji udrží teplo. Musí však být malé a oblečení těsné. Pokud budete mít vrstvy široké, pronikne vám pod oděv chlad. A je po termoefektu! Třetí vrstvu tvoří větrovka nebo vesta. Měla by vás chránit před sněhem a větrem, ale musí být prodyšná. Pokud nebude „dýchat“, funkční spodní vrstvy nemají smysl – nemají kam odvádět vlhko.

Dámy by se měly více zachumlat. Jejich tuková podkožní tkáň je tenčí než u mužů. Navíc, chlapi mají více svalové hmoty, která produkuje také teplo. Svrchní oblečení doplňte kalhotami, ideální jsou lyžařské nepromokavé. V extra mrazivý den si pod ně oblečte termoprádlo. Dávejte si pozor i na nohy, právě od nich nejsnáze nastydnete. Podmínkou je hrubá, nepromokavá podrážka, která bude izolovat chlad ze země. Bez čepice ani na krok. Přes hlavu totiž uniká nejvíce tepla, přibližně čtyřicet procent. Nezapomeňte ani na rukavice, opět nepromokavé. Koncové části těla reagují na zimu nejcitlivější.

Zahřejte se na startu

Za čtyřiceti procenty úrazů na sněhu se skrývá únava a přetížení svalů. Nejčastěji si to odnesou kolena. Pokud nepřeceníte své síly a před sportováním se rozcvičíte, riziko zranění se významně sníží. Na svah přijdete z tepla a organismus se musí přizpůsobit nižším teplotám. Čím jste starší, tím více času věnujte zahřátí. Ostrý start není vhodný ani pro dýchací cesty. Pokud rychle vdechujete studený vzduch, riskujete bolesti krku či průdušek. Při vykládání lyží nebo snowboardu z auta či během přesunu k lanovce se
prodýchejte.

Sponzorováno

Zahřát a rozcvičit se musí svaly i klouby. Předtím, než si zapnete vázání, běžte pár minut na místě. Vytáčejte trup do stran a zakroužíte pažemi. Zahřívejte se přibližně pět až deset minut. Při vytrvalostních sportech, jako je například běžkování, přejděte prvních deset minut v pomalejším tempu. Teprve po této době jej můžete stupňovat.

Vločky na snídani

Pohyb ve sněhu vyžaduje energii. Abyste ji měli, musíte se dobře najíst. Těžko však budete běžkovat po anglické snídani. Ráno odstartujte složenými cukry. Vhodné jsou ovesné vločky, müsli, cereálie. Energie se z nich bude uvolňovat postupně. Zkombinovat je můžete s mléčnými výrobky a ovocem. Pokud se chystáte lyžovat kolem oběda, pochutnejte si minimálně hodinu a půl před odjezdem na těstovinách, rýži, případně na bramborách. Doplňte je libovým masem a zeleninou. Na čerstvém vzduchu tráví rychleji. Schovejte si do ruksaku banán, kdyby vás na kopci propadl hlad.

Nezapomeňte na pitný režim

Přestože si myslíte, že v zimě nejste takoví žízniví jako v létě, opak je pravda. Organismus potřebuje při sportování tekutiny. Stačí, když vypotíte dvě procenta vody a váš výkon se sníží v průměru o dvacet procent. Ideální jsou bylinkové nebo ovocné čaje. Na alkoholické nápoje zapomeňte.

Na běžkách spálíte kalorie

Nejvíce kalorií spálíte při hodinovém běžkování. Podle tempa můžete přijít o 2 300 až 2 700 kJ. Hlavní výhodou je, že na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardu, nepřerušíte pohyb většími přestávkami. Běžky navíc nezatěžují klouby, proto jsou vhodné i pro lidi s nadváhou. Minimálně je i riziko zranění. Techniku ​​si osvojíte velmi rychle. Při aerobním pohybu procvičíte kromě svalstva nohou i ruce či trup.

Na druhém místě je sjezdové lyžování. Za hodinu spálíte 2 100 kJ. Pokud budete dlouho čekat na vlek či na lanovku, energetický výdej se sníží. Na rozdíl od běžkování mnoha lidí láká na svah adrenalin. Rychlá jízda však zároveň zvyšuje riziko zranění. Ohroženy jsou zejména kolena. Při sjezdovém lyžování si posílíte svalstvo nohou, zejména stehenní.

V těsném závěsu za lyžemi jsou brusle. Nenáročné klouzání ruku v ruce s partnerem není sport. Pokud si dopřejete hodinu intenzivního bruslení, ztratíte přibližně 1 500 kJ. Kluziště prověří vaši rovnováhu, reakční čas i kondici. Posílíte si převážně svalstvo nohou a rukou.
O náročnější práci paží je ochuzeno snowboardování. Možná i proto spálíte po hodině na desce kolem 1 300 kJ. Pokud místo vleku využijete vlastní nohy bude výdej energie větší.

Sponzorováno

Nejméně kalorií spálíte při sáňkování. Hodina vás bude stát asi 1 200 kJ. Nezapomeňte, sáňkovat se musíte alespoň hodinu. Pod formování postavy se podepíše nejen šlapání do kopce, ale i vedení saní nohama a trupem. Sjezd v záklonu posílí břišní svalstvo. Přidejte k sáňkování stavbu sněhuláka a výdej energie se zdvojnásobí.

Co si dále přečíst o zimních sportech?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva