Sponzorováno

Lněná semínka dokáží snížit hladinu cholesterolu až o 50 procent 4.71/5 (24)

Lněná semínka dokáží snížit hladinu cholesterolu až o 50 procentLněná semínka u nás stále patří k novému trendu ve stravování. Přitom jejich pozitivní přínos pro zdraví znají v asijských zemích již stovky let. Na jídelníček bychom je měli zařadit zejména pro vysoký obsah nutričních látek a vlákniny.

Ve lněných semínkách se nachází velké množství omega-3 mastných kyselin. Naše tělo je potřebuje například pro boj s depresí. Kromě toho udržují mozek v dobré kondici, zlepšují paměť a zrychlují myšlení. Obsaženy jsou v nich i omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Tři lžíce semínek jejich dodají organismu tolik jako téměř půl kilogramu ryby. To je co?

Máte vysoký cholesterol? Vsaďte na lněná semínka!

Po lněných semínkách by měli sáhnout zejména ti, které trápí vysoký cholesterol v krvi. Dokáží ho totiž snížit až o 50 procent. Výrazně snižují i ​​hladinu triglyceridů, a to o 25 až 60 procent. Dodávají tělu množství kvalitních bílkovin, což ocení zejména vegani.

Lněná semínka a cukrovka

Zlepšují stav pacientů s cukrovkou, zejména typu 2. Vysoký obsah vlákniny přispívá k lepší funkci trávicího traktu. Po konzumaci začnou semínka nasávat vodu, čímž se zvětší jejich objem a rychle vyvolají pocit plnosti. Snižují chuť k jídlu, a tím pomáhají v hubnutí. Lignany brání rozvoji více druhů onkologických onemocnění a osteoporózy. Snižují záněty v těle a pozitivně působí při artritidě.

Jak lněná semínka jíst?

Lněná semínka skvěle chutnají v ovesné kaši, jogurtu, bramborách či rýži. Optimální denní množství představují 2 až 4 polévkové lžíce. Měly by však být pomleté, jinak by prošly trávicím traktem neporušené a tělo by z nich nic nezískalo. Je třeba dbát i na to, aby byly uzavřeny ve vzduchotěsném obalu. Otevřené by měly být v lednici, aby tato semínka nezoxidovala. Jsou také super do smoothie.

TIP: Mrkněte na zajímavé recepty se lněnými semínky

Sponzorováno

Kolik lněných semen jíst?

Pokud právě začnete přidávat lněná semena do vaší stravy, začněte pomalu, opatrně. Řekněme dvě čajové lžičky denně. Později byste neměli jíst více než 2 lžíce lnu denně, protože v nich docela hodně tuku.

Velmi důležité upozornění – pijte dostatek vody, když budete jíst lněné semínko. Můžete také mít bylinné čaje. To aby se tato semínka mohla protékat vaším střevem, a neohrožujete se žádnou zácpou nebo nadýmání.

Příprava a použití lněného semínka

Protinádorové látky z lněných semen se nacházejí nejen ve šlupce semena, ale také uvnitř semen, proto je třeba je pomlet (v kávovém mlýnku třeba) a okamžitě konzumovat. Pozor – nemelte semínka do zásoby¸ Efekt se vyskytuje pouze v syrovém stavu – bez tepelného ošetření.

Lněné semínko (olej) musí být vždycky konzumováno spolu s potravinami bohatými na bílkoviny obsahující síru (sýr, ořechy, cibule, pór, česnek, pažitka). Nejlepší kombinací je lněné semínko a cottage, tvaroh nebo jogurt. Proč? Tuky budou rozpustné ve vodě pouze v kombinaci s bílkovinami, které zvýší jejich vstřebatelnost.

A jak jste na tom s konzumací lněných semínek vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si o lněných semínkách ještě přečíst?

VIDEO: Lněné semeno velmi pomáhá

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva