Sponzorováno

Listerióza – může probíhat podobně jako lehká chřipka 4.86/5 (14)

Listerióza - může probíhat podobně jako lehká chřipkaHorečka, bolesti svalů, nevolnost, zažívací poruchy – zvracení a průjem, i tak může probíhat onemocnění listerióza, které způsobuje grampozitivní bakterie Listeria monocytogenes. V nejtěžších případech může dojít k zánětu mozkových blan či smrti. Onemocnění je nebezpečné i pro těhotné ženy. Hrozí jim nebezpečí předčasných porodů a potratů, nejčastěji ve 2. až 3. trimestru těhotenství.

Příčina Listeriózy

Listerióza je vyvolána bakterií Listeria monocytogenes. Ta se vyskytuje jak u lidí, tak i u zvířat nebo i volně v přírodě. Zdrojem nákazy tedy mohou být zvířata (savci, ptáci i korýši) nebo lidé – nemocní nebo bacilonosiči, kteří sami žádné příznaky nemají, ale bakterie v nich je a mohou ji snadno přenášet na ostatní ve svém okolí. Často je možné i fekální znečištění potravy. Další branou vstupu je porušená kůže, dýchací cesty (prach s bakteriemi), oční spojivka. Existuje také vrozená forma listeriózy, které plod získá přestupem listerií z matčiny krve přes placentu.

Podle mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví SR Lenky Šrámková roste bakterie v širokém teplotním rozmezí od 4 ° C do 60 ° C. „Bakterie je odolná i vůči vyšší koncentraci kuchyňské soli,“ vysvětlila. Bakterii našli v různých složkách životního prostředí (půdě, vodě), u zvířat včetně ptáků a ryb. „Onemocnění listeriózou může vzniknout po konzumaci kontaminovaných potravin touto bakterií“ konstatovala Šramková.

Jde zejména o potraviny živočišného a rostlinného původu, jako například sýry s plísní ať už na povrchu nebo uvnitř. Masné výrobky, jako například tatarské bifteky, bifteky či kontaminovaná zelenina.

Sponzorováno

Výskyt onemocnění závisí na vnímavosti jedince a velikosti infekční dávky. „Citlivější jsou některé skupiny populace. Například lidé s oslabeným imunitním systémem, diabetici, lidé nemocní na nádorové onemocnění, těhotné ženy, malé děti, ale onemocnět mohou i zdraví lidé“ ozřejmila Šramková. Čas, kdy se onemocnění projeví u člověka po konzumaci kontaminované potraviny, může být různý. Nejčastěji od tří do 30 dnů.

Průběh Listeriózy

Listerióza má několik forem. Častěji se vyskytuje u pacientů s postiženou imunitou nebo u těhotných žen. Průběh je různý – od téměř bezpříznakového až po velmi těžký nebo smrtelný. Velmi záleží na aktuálním zdravotním stavu pacienta. Časté jsou různé kožní příznaky – vyrážka, ztráta pigmentu, pupínky, v očích se může objevit zarudnutí spojivek nebo výtok z oka. Může také imitovat chřipkové onemocnění – pacient má horečku, bolest svalů, je unavený a slabý. V těžkých případech může infekce přestoupit na mozkové obaly a vyvolat zánět mozkových blan.

Pravidla, která by měly dodržovat osoby v potenciálním riziku onemocnění – zejména těhotné ženy:

  • nekonzumovat potraviny, které neprošly náležitou tepelnou úpravou
  • ovoce a zeleninu vždy pečlivě umýt
  • tepelně upravené pokrmy uchovávat zvlášť od syrových potravin
  • důsledně dodržovat základní hygienické návyky při přípravě jídel (mytí rukou, mytí kuchyňského náčiní, jedno prkénko vyčleněné výhradně na syrové maso atd.)

Léčba listeriózy

Sponzorováno

Proti listerióze lékaři bojují nasazením antibiotik. Inkubační doba může trvat 3-70 dní, nejčastěji činí zhruba 4 týdny.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva