Sponzorováno

Lékaři v květináčích – bylinky pro Vaše zdraví 4.89/5 (9)

Lékaři v květináčích - bylinky pro Vaše zdravíPěstování vlastních bylinek doma, může být příjemným ale i užitečným zpestřením našeho běžného života. Bylinky se dají velmi snadno pěstovat v květináčích nebo v různých nádobách a nepotřebujete k tomu ani žádné speciální znalosti či encyklopedie.

Některé se pěstují na balkonech, jiné nám mohou tvořit pěknou dekoraci přímo v bytě. Příjemná vůně či nádherné květy okouzlí nejen oči ale pohladí i naši duši. Využití bylinek v kuchyni nebo při domácím léčení je již na každém z nás individuálně.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka je jednoletá bylina. Kvete bílými až načervenalými květy od června do srpna.

Výsadba

Bazalka je velmi vhodná pro pěstování v interiéru. Vyžaduje slunné a teplé místo chráněné před větrem. Sázíme ji do hlubokých květináčů i truhlíků. Používáme substráty propustné a velmi výživné. Potřebuje dostatek vláhy. S výsevem začínáme už v druhé polovině března. Semena klíčí 8-14 dní.

Účinky bazalky

Sbíráme listy, které mají silnou kořeněnou chuť a vůni připomínající hřebíček. Použít můžeme listy čerstvé nebo sušené. Výborná je na dochucení salátů, polévek, omáček, majonézy, masa. Do pokrmů ji přidáváme těsně před dovařením, protože ostrost její chuti se vařením zvýrazňuje. Slouží k uvolnění všech křečí. Udržuje střevní flóru v rovnováze a pomáhá při průjmech a nadýmání. Podporuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu. Velké uplatnění má v aromaterapii.

Tymián (Thymus vulgaris)

Je trvanlivý polokeř. Dorůstá do výšky 5-40cm. Kvete od května do září. Známe mnoho druhů tymiánu. Například ve volné přírodě rostoucí mateřídouška, která má nejúčinnější léčivé vlastnosti. Dále známe citronově voňavé druhy jako „Silver Lemon Queen“ se stříbřitě skvrnitými listy, nebo „Thymus pallasianus“ druh se zlatožlutými listy. Listy tymiánu jsou vhodné do vonných směsí.

Výsadba

Má rád kyprou písčitou ale i kamenitou půdu dostatečně zásobenou humusem a vápnem. Pokud tymián pěstujeme v květináčích je třeba ho pravidelně přihnojovat jednou za dva týdny. Avšak ve velmi výživné půdě ztrácí svou specifickou kořenitou chuť. Vyhovuje mu slunečné, teplé a sušší stanoviště. Tymián můžeme pěstovat venku, ale i v květináčích. Vhodný je pro vytváření nízkých živých plotů.

Účinky tymiánu

Sbíráme nať těsně pro rozkvětem. Působí dezinfekčně proti střevním parazitům, podporuje trávení, omezuje nadýmání a mírní průjmy. Odstraňuje pachy. Podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost vůči infekcím. Je dobrým analgetikem při onemocněních kloubů a svalů. Usušená nať v kuchyni má mnohostranné využití. Používá se jako koření na maso (drůbež, ryby i zvěřinu), uzeniny, sýry, saláty, luštěniny, dušenou zeleninu, perkelty, omáčky i hřiby.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Trvanlivá, stále zelená rostlina. Dorůstá výšky 10-150cm. Má příjemně sladkou kafrovou vůni. Kvete v dubnu až červenci modrofialovými, ojediněle bílými květy. Považován byl za květ lásky a věrnosti. Tvoří součást vonných směsí. Při grilování ho můžeme přidávat do ohně, kde svou vůní vytvoří příjemnou atmosféru.

Výsadba

Sázíme celoročně do květináčů, truhlíků ale i na záhony, vhodný je do kombinovaných výsadeb. Vyžaduje propustnou, písčito hlinitou půdu s dostatkem vápna. Miluje slunné místo ale i polostín. Je třeba ho chránit před chladným větrem. Na zimu ho třeba přemístit do interiéru, protože v našich podmínkách vymrznout.

Účinky tymiánu

Sbíráme celou rostlinu. Je součástí různých mastí na utlumení bolesti při svalovém a kloubovém revmatizmu, nervových zánětech a pod. Jako jedna z mála bylinek zvyšuje krevní tlak. Zklidňuje nervové vyčerpání a zlepšuje krevní oběh. Příznivě ovlivňuje činnost jater. Rozmarýnové víno je lékem na onemocnění slabého srdce. Připravíme ho vyluhováním 50g rozmarýnu v ¾ litru bílého vína.

V kuchyni ho můžeme přidat do polévek, vařených brambor, zeleniny. salátů, šťáv do těsta, ale i na maso.

Levandule úzkolistá (Levndula angustifolia)

Trsovitý, trvanlivý stálezelený polokeř. Dorůstá do výšky 30-100cm. Kvete v červnu až v srpnu fialkově modrými květy. Je to teplomilná rostlina libující sluneční polohy.

Sponzorováno

Výsadba

Můžeme ji množit výsevem semen, dělením trsů.

Účinky levandule

Slouží hlavně při potížích nervového původu. Pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Levandulová koupel, s přidáním rozmarýnu, zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus. V malých množstvích ji používáme na okořenění pečeného masa, rybích pokrmů a salátů se zeleninou. Přidat ji můžeme do zavařeniny. Tvoří součást vonných směsí.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Je trvanlivá, bohatě rozvětvená rostlinka. Listy jsou mírně ochlupené. Meduňka nás překvapí nápadně citrónovou vůní. Vysoká je 30 – 90cm. Kvete v červnu až srpnu drobnými bílými květy. Miluje slunečné místa nanejvýš polostín.

Výsadba

Pěstovat ji můžeme v zahrádce ale iv květináčích. Libuje kyprou, písčito-hlinitou půdu bohatou na živiny. Je třeba mít na paměti, že kořeny meduňky dorůstají až do hloubky 20-30cm, proto je třeba zvolit správnou nádobu. V našich podmínkách může zamrzat, proto pokud ji pěstujeme venku, třeba ji přikrývat například chvojím. Meduňku třeba pravidelně přihnojovat, jednou za dva týdny. Rozmnožuje se přímým výsevem do půdy v dubnu, předpěstováním sazenic, nebo dělením trsů dvoj až troj ročních rostlin.

Léčivé účinky meduňky

Sbíráme nať nebo listy na počátku kvetení. Silice obsažené v meduňce působí sedativně na centrální nervový systém. Používá se při migrénách a nespavosti. Působí protizánětlivě v trávicím traktu. Podporuje trávení, tlumí nadýmání a zklidňuje křeče. Je součástí čajových směsí užívaných při nachlazení a chřipkových onemocněních. Její protivirové a proti bakteriální aktivity napomáhají při léčení oparů (herpes).

Inhalování silice napomáhá při odkašlávání a uvolňování hlenu. Čerstvé potlučené listy přikládáme na místa po štípnutí hmyzem. Odvar z meduňky je vynikající jako relaxační koupel. Používá se také jako koření k ochucení salátů, rýže nebo brambor.

Máta peprná (Mentha piperita)

Trvanlivá a velmi aromatická rostlina. Kvete od července do září drobnými fialovými květy.

Výsadba máty peprné

Mátu můžeme pěstovat i v bytech. Potřebuje mírně zastíněné prostředí s dostatkem vláhy. Půda by měla být bohatá na živiny, propustná a vápenatá. Rozmnožuje se dělením trsů nebo řízkováním jarních vrcholových výhonků. Máta dorůstá do 30 – 80 cm.

Účinky máty peprné

Máta má antiseptické a uklidňující účinky. Napomáhá při nemocech trávicí soustavy, tlumi bolesti hlavy a žaludeční nervozitu, zastavuje přehánění, uvolňuje křeče hladkého svalstva.

Využít můžeme čerstvé výhonky a listy v malém množství do zeleninových polévek, marinád, na maso, ryby pokud sýrovým pokrmem. Máta sušená ale i čerstvá zjemňuje chuť pečínky. Nať se sklízí několikrát za rok. Poprvé však před květem za suchého počasí, dopoledne.

Šalvěj lékařská (Salvia officinlis)

Trvanlivý polokeř. Dorůstá do výšky 20-70cm. Kvete v červnu až červenci převážně fialovými, ale i bílými a narůžovělými květy.

Výsadba

Šalvěj můžeme pěstovat venku ale i v bytě. Pokud šalvěj pěstujeme venku třeba ji na zimu řádně přikrýt, nemá ráda zimu, vymrznout. Libuje slunné stanoviště, suché, dobře propustné a vápenaté půdy. Rozmnožujeme ji přímým výsevem do půdy, předpěstováním sazenic v pařeništi, dělením starších trsů, nebo prýtovými.

Účinky šalvěje

Sbíráme listy nebo nať před kvetením. Používáme při zánětech dýchacích cest, při akutních a chronických onemocněních trávicího traktu, žlučových cest, při ledvinových a močových kamenech. Snižuje hladinu cukru v krvi. Používá se i na záněty, ekzémy, hojící rány ale i jako přísady do koupele. V kuchyni má bohaté využití do polévek, omáček, salátů, mastných masitých jídel, grilovaných pokrmů i do klobás.

A co vy? Jak používáte bylinky pro své zdraví? Budeme rád za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

VIDEO: Léčebné schopnosti bylinek

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Lékaři v květináčích – bylinky pro Vaše zdraví”

    1. […] Přečtěte si také o dalších bylinkách prospěšných pro Vaše zdraví. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva