Léčivá síla stromů – stromy a zdraví – na co který strom pomůže? 4.78/5 (40)I stromy mohou léčit...

I stromy mohou léčit…

Pomohou vám při únavě, když máte revma, stresu i při ženských onemocněních. Navíc jsou dostupné pro každého a zdarma. Jsou to stromy. Stromy, které mají energii.
Stromy jsou opravdu zázračné, čistí vzduch od prachu, vytvářejí ozon, snižují hlučnost v okolí, pomáhají stabilizovat teplotu vzduchu, zadržují vodu v krajině a udržují její koloběh. Navíc využívají přijaté sluneční světlo na přeměnu anorganických látek na organické a na vytváření kyslíku. Pobyt v lese je proto osvěžující a posilující pro tělo i pro psychiku.

Vlastnosti stromů a jejich působení na člověka zkoumá a využívá léčebná metoda dendroterapie. Tvrdí, že les nemá blahodárný vliv jen vzhledem k čistšímu vzduchu či díky vůni zeleně. Stromy jsou podle ní i pramenem léčivé energie, přičemž každý má vlastní, specifické uzdravující „schopnosti“. Vyzkoušejte je i vy!

Jak na to? Jak získat energii ze stromů?

Vyhledejte si hezký, zdravý zelený strom na příjemném suchém a slunném stanovišti. Může vás přitahovat vzhledem, ale i svou vůní. Obezřetně k němu přistupte, můžete ho dokonce oslovit a poprosit o pomoc s konkrétním problémem. Obejměte jeho kmen nebo jej hlaďte dlaněmi. Dotýkejte se i větví či kořenů a vnímejte detaily jeho kůry, listů či jehličí.

Pokud se stydíte objímat strom, opřete se o něj zády nebo se k němu posaďte. Můžete přidat pár jednoduchých protahovacích cviků. Tento kontakt však v každém případě posilněte hlubokým dýcháním. Nechte přitom své myšlenky volně plynout nebo meditujte. Setrvejte v jeho přítomnosti tak dlouho, dokud máte dobré a příjemné pocity. Na závěr se rozlučte a stromu věnujte kvítek nebo kamínek za jeho podporu.

Tip od Rehabilitace.info: Nemáte vztah k meditaci? Obklopeni stromy si dopřejte piknik nebo čtěte, fotografujte, kreslete, luštěte křížovky …

Každý strom je specialista na něco jiného

Dub

Dub je symbol síly, moudrosti a pořádku. Navštivte ho, když se neumíte v životě v něčem rozhodnout, když jste unavení, chronicky nemocní nebo těžce odoláváte tlakům okolí. Poradí si i se zánětlivými onemocněními. Je symbolem dlouhověkosti a síly a moci. Už naši předkové ho považovali za posvátný. Znamená pohyb av minulosti ho považovali za strom soudu, umění a osvícení. Dubová kůra má protizánětlivé účinky, zastavuje průjem a krvácení. Používá se při špatném trávení a hemoroidech. Přikládá se na špatně se hojící rány a i proti pocení.

Lípa

Lípa přitahuje do života harmonii v mezilidských vztazích i partnerskou lásku.

Tis

Byl považován za posvátný strom – vládce duší. Téměř ve všech evropských kulturách tis znamenal příchod smrti a rostl zejména na hřbitovech. Kromě jeho červených plodů je všechno jedovaté. Tis chrání před temnými vlivy, ale vyvolává i vzpomínky na minulou existenci.

Bříza

Bříza pomáhá udržet si mládí, radost ze života a tvořivost. Pročišťuje organismus a působí i při ženských onemocněních. Zahání melancholii a vyvolává dobrou náladu. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu. Strom s bílou kůrou se považuje za strom mládí. Jsou to stromy milenců a sexuality. Podle lidové tradice chlapci stavěli svým dívkám pod okna „máje“, čímž vyjadřovali svou touhu po svatbě a potomcích. Bříza rozproudí energii, odstraňuje nechutenství, úzkost, sklíčenost, depresi a uklidňuje nervovou soustavu. Podporuje látkovou výměnu, zmírňuje artritidu, dnu a léčí kožní onemocnění. Podívejte se jaké účinky na zdraví má březová voda.

Vrba

Vrba vám pomůže uklidnit se při nervozitě a podrážděnosti. Svými spuštěnými větvemi představujícími smutek přitulí každého se zlomeným srdcem. Vrba je symbolicky i stromem zesnulých. Z vrby vycházející melancholie přechází na citlivé lidi a připomíná pomíjivost pozemského života. Posiluje pocit odpovědnosti. Konejšivě působí na ty, kteří prožívají vnitřní chlad, nenávist a nemají dostatek odvahy. U lidí se silným charakterem posiluje léčitelské schopnosti.

Olše

Olše podporuje ženskost, smyslnost a mateřství. Nejvíce ze všech stromů ji ovlivňuje měsíční světlo, proto se v její blízkosti posilují spiritualistické schopnosti. Povzbuzuje ženské a mateřské impulsy, smyslnost a odstraňuje s tím spojené emoční bloky.

Buk

Buk vám uleví při onemocněních, které souvisí se psychikou. Pomáhá při učení a navozuje vnitřní pohodu. Je magickým symbolem života. Buk je i symbol hlavy. Pokud se opřete o buk a necháte, aby vám pročistil energetické kanály, dokáže vás zbavit nebo zmírnit bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofů, podporuje mentální činnost, vyjasňuje myšlenky a zvyšuje tvořivost. Řekové posílali k buku neplodné ženy v naději, že jim strom svou životodárnou energií pomůže zplodit potomka. Buk je i ochráncem, Slované věřili, že tam, kde roste buk, nemohou uškodit žádné čáry.

Ořech

Ořech harmonizuje krevní oběh a dýchání. Posiluje sebejistotu, odvahu a dává pocit svobody.

Kaštan

Kaštan uklidňuje, zmírňuje napětí a strach. Léčivě působí na nohy – od kostí a kloubů přes žíly a svaly až po pokožku.

Třešeň

Třešeň posiluje psychickou stabilitu a poskytuje ochranu před tlakem vnějšího světa.

Jabloň

Jabloň dodává životní sílu a podporuje dlouhý život.

Borovice

Borovice vám pomůže zrealizovat vaše sny a touhy. Ulevuje i při revmatických bolestech a posiluje oslabený organismus. Posiluje plíce, dodává životní energii, radost. Zahřívá srdce a dokáže odplavit smutek. Usnadní odpouštění a pomůže zbavit se špatného svědomí. Pobyt v její blízkosti posiluje paměť a navrací duševní rovnováhu. Má antiseptické účinky. Inhalací se zbavíte rýmy.

Smrk

Smrk harmonizuje a pročišťuje organismus, pomáhá i při únavě. Přináší klid a mír do duše. Je dokázáno, že smrk má schopnost důkladně pročistit vzduch. Smrk má ochrannou moc a na některých místech ho i dnes vysazují, aby chránil dům a rodinu před zlem, nemocemi a nepřízní osudu.

Jedle

Jedle navrací v těžkých životních situacích sílu a chuť žít. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a krevního oběhu. Rozvíjí vůli a zásobuje nás životní energií. Je to strom Vánoc, ohlašuje příchod nového roku a čas znovuzrození. Posiluje intuici a její léčivá energie podporuje prokrvení těla. Léčí plíce, zahleněné dýchací cesty, bronchitidu a urychluje hojení ran. Zmírňuje některé srdeční potíže a bolesti hlavy. Kouř z jedlového jehličí čistí atmosféru.

Jasan

Spojuje všechny úrovně života. Jeho síla rozvíjí vůli a probouzí v člověku mystickou sílu. Povzbuzuje funkci jater, ledvin, zmírňuje horečku, nachlazení a obyčejným dotekem může hojit i rány.

Využijte ze stromů vše – od listů po kůru

  • z listů či kůry se připravují odvary na konkrétní onemocnění
  • z pupenů listů a květů se získávají léčivé výtažky známé jako gemmoterapeutika
  • ze šťáv stromů se připravují aromatické silice pro aromaterapii
  • extrakty z listů, kůry či plodů se přidávají do kosmetických produktů
  • harmonizační a uklidňující účinky má i dřevěný nábytek, podlahoviny, bytové doplňky a hračky

Tip pro čtení: Kůra ze stromů a keřů pomáhá našemu zdraví

Kdy je vhodný čas na získávání energie ze stromů?

V blízkosti aury stromu můžete čerpat jeho sílu stále. Když se však stromu dotýkáte, jde o zásah do jeho energetického systému. Například listnaté stromy jsou velmi citlivé v období rašení, tehdy byste se jich neměli dotýkat. Léčivá síla stromů se odčerpává i při dešti. V zimě se zase veškerá energetická síla stromu hromadí v kořenech. Dobré léčebné a relaxační účinky mají v době přibývajícího měsíce. Dva dny před a po úplňku převládá v horní polovině stromu energetické napětí. Při ubývajícím měsíci léčivá energie stromu odstraňuje bloky v našem fyzickém i psychickém světě. Největší léčebný potenciál mají kvetoucí stromy. V průběhu dne mají stromy optimální sílu po 14. hodině a trvá do 17., kdy strom usíná.

Co hojí a léčí stromy

Největší množství léčebného magnetismu má bříza, dub, lípa, smrk a borovice, málo magnetismu mají ovocné stromy a akáty. Lidé se slabým krevním oběhem, kterým je stále zima, jsou často unavení a bez nálady, by měli vyhledat energetické vyzařování jehličnatých stromů. Pokud se cítíte slabí, najděte si dub, zdroj vitality a energie. Při problémech s láskou vyhledejte lípu. Sebevědomí vám zvedne jedle a pokud jste nešťastní nebo nervózní, pomůže bříza. Své trápení můžete svěřit kaštanu. K topolu nebo kaštanu se postavte i tehdy, když se potřebujete zbavit napětí, zánětu, nebo si pročistit tělo. Lípa, strom Slovanů, je symbolem smíření a lásky. Její voňavý květ je účinný proti rýmě a nachlazení. Pokud si sednete pod lípu v době jejího kvetení, v duši se vám rozprostře klid, láska a optimismus. Bezinky měla blahodárný účinek na vyléčení mnoha onemocnění. Plody kaštanovníku nošeny v kapsách nás zase ochrání před revmatismem. Javor zmírňuje horečnaté stavy a třešeň chrání před temnými vlivy. Jabloň má sílu nesmrtelnosti, hruška očišťuje organismus, zmírňuje dnu a revmatismus.

VIDEO: Léčení za pomoci stromu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva