Sponzorováno

Kyselina ellagová a její účinky na naše zdraví – jaké jsou její přírodní zdroje? 4.83/5 (36)

Nejlepším zdrojem kyseliny ellagové jsou lesní jahody.

Nejlepším zdrojem kyseliny ellagové jsou lesní jahody.

Antioxidanty, a to včetně kyseliny ellagové, hrají významnou roli při podpoře zdraví a ochraně našeho těla před nemocemi. Možná to ani nevíte, ale již nyní těžíte zdravotní přínosy z antioxidační kyseliny ellagové, tedy pokud se obecně zdravě a zodpovědně stravujete – tedy jíte potraviny, které obsahují různé druhy ovoce, zeleniny a ořechů. Tak například hrozny, jahody, maliny, brusinky, granátové jablko, vlašské ořechy, pekanové ořechy a zelený čaj obsahují velké množství této živiny. Hlavní zaměření výzkumu kyseliny ellagové se točí kolem jejich antioxidačních vlastností.

Význam antioxidantů – proč jsou tak důležité?

Bez kyslíku byste zemřeli během několika minut. Každá buňka ve vašem těle potřebuje kyslík k výrobě energie. Pokud si pamatujete něco málo biologie, víte, že volné radikály jsou přirozeným vedlejším produktem využívání kyslíku. A volné radikály jsou vysoce nestabilní molekuly, které negativně reagují se zdravými buňkami a tkáněmi, což ve finále způsobuje jejich poškození. Pro boj proti těmto volným radikálům má vaše tělo právě silný antioxidační systém, který neutralizuje volné radikály, abyste zůstali zdraví.

Některé antioxidanty ve vaší stravě jsou mnohem silnější než ostatní. Vědci mají tendenci prosazovat tyto silnější antioxidanty a domnívají se, že jednou z nich je i kyselina ellagová.

Co to má co dělat s onemocněními?

Pokud v těle neexistuje dostatečné množství antioxidantů, které by kontrolovaly volné radikály, vzniká nevyvážený stav známý jako oxidační stres. To je místo, kde volné radikály nejsou nijak kontrolované, a mohou způsobit škodlivé chemické reakce ve vašem těle. Zánět, poškození tkání a poškození DNA jsou znaky oxidativního stresu, který je spojen s obezitou, srdečními chorobami, cukrovkou 2. typu a dalšími chronickými nemocemi.

Jídelníček bohatý na antioxidanty s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může snížit riziko vzniku chronických onemocnění. To je důvod, proč se vědci zaměřují na antioxidanty, jako je kyselina ellagová, pro jejich potenciální přínos pro zdraví.

Kyselina ellagová chrání před oxidačním stresem

Vědci doufají, že studium antioxidantů, jako třeba kyseliny ellagové, povede k pozitivním zprávám o ochraně před nemocemi. Předpokládají, že snížení oxidativního stresu zlepší běžné chorobné stavy. A jejich teorie přinesla první pozitivní výsledky v oblasti výzkumu. V jednom takovém laboratorním zjištění dokázala kyselina ellagová silnou schopnost „odchytávat“ volné radikály a neutralizovat je. Výzkumníci považují kyselinu ellagovou za novou a všestrannou ochranu proti volným radikálům.

Kyselina ellagová například způsobila, že se buňky rakoviny prsu samovolně rozpadly a zabránila jejich rozšiřování.

To neznamená, že byste hned měli běžet a koupit si suplementy kyseliny ellagové. Vědci zdaleka neprokázali bezpečnost a účinnost terapeutického použití kyseliny ellagové. Ale konzumace potravin bohatých na kyselinu ellagovou a na jiné antioxidanty, to je dobrá a zdravá volba.

Zaměřte se na to, co je důležité

Vyvarujte se sledování vaší stravy z hlediska jednotlivých živin, ale zaměřte se na celý způsob stravování jako na celek. Stovky živin, ať už vitamíny, minerály nebo antioxidanty, spolupracují na udržení vašeho zdraví. Jediným způsobem, jak zajistit, že dostanete dostatek těchto životně důležitých složek, je jíst pestrou stravu plnou kvalitních, hodnotných a čerstvých potravin.

Špatnou zprávou je, že většina z Evropanů i Američanů nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny, což znamená, že většina z nich nemá dostatečný přísun životně důležitých antioxidantů, a to včetně kyseliny ellagové a dalších klíčových živin. Zkuste přidat do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny.

Přemýšlejte také o nových způsobech, jak vychutnávat potraviny a nápoje, které mají vysoký obsah kyseliny ellagové. Pijte zelený čaj nebo šťávu z granátového jablka. Přidejte maliny do domácích ovocných smoothies nebo si dejte malou hrst pekanů do ranního jogurtu.

Kyselina ellagová a zdraví mozku

Nedávná studie ukázala, že krysy, kterým byla podána kyselina ellagová, významně snížily účinky traumatického poškození mozku včetně dlouhodobých účinků na hypotalamus. Ačkoli tato studie nezahrnuje širší zánětlivé stavy mozku, naznačuje to, že může existovat další přínos kyseliny ellagové na mozek, což by mohlo dokonce pomoci zlepšit příznaky různých postižení mozku.

Kyselina ellagová a rakovina

Některé výzkumy ukázaly, že ellagová kyselina má schopnost bojovat s rakovinou. Možná může zpomalit růst některých nádorů. Výzkum účinnosti kyseliny ellagové na rakovinu se poprvé objevil v sedmdesátých a osmdesátých letech, ale všechny studie byly provedeny na buněčných kulturách nebo laboratorních zvířatech. Studie na zvířatech prokázaly, že kyselina ellagová může inhibovat růst nádorů kůže, jícnu a plic. Je ale potřeba více výzkumů.

Vliv na vrásky

Může pomáhat tato kyselina s mladistvým vzhledem? Jedna studie zjistila, že kyselina ellagová nabízí určité ochranné účinky proti vráskám pokožky – zabraňuje degradaci kolagenu a otoku způsobenému UVB paprsky. Studie dospěla k závěru, že získání kyseliny ellagové buď ze stravy nebo z topického roztoku může zabránit vráskám a zánětům způsobeným přílišným vystavením slunci. Studie představená na konferenci Experimentální biologie z roku 2009 dále zjistila, že tato kyselina blokuje produkci enzymu, který rozkládá kolagen v poškozených kožních buňkách.

A co srdeční choroby?

Kyselina Ellagová by mohla pomoci udržet vaše srdce zdravé. Studie zveřejněná v časopise Journal of Nutritional Biochemistry zkoumala vliv kyseliny ellagové na oxidační stres – hlavní rizikový faktor koronárních onemocnění. Oxidativní stres je nerovnováha mezi oxidanty – normálním produktem metabolismu – a antioxidanty. Studie, provedená na králících, zjistila, že kyselina ellagová může zabránit ateroskleróze tím, že potlačí oxidační stres.

Sponzorováno

Nemoc jater

Oxidační stres může také poškodit játra, ale zde může opět pomoci ellagová kyselina. Má antioxidační a cytoprotektivní vlastnosti, které pomohou zabránit poškození jater vyvolanému oxidačním stresem – to podle studie z roku 2010 publikované v časopise „Biomedicína a farmakoterapie“. V této studii výzkumníci zjistili, že kyselina ellagová zabraňuje poškození jaterních buněk indukovaným oxidačním stresem tím, že brání produkci reaktivních druhů kyslíku, které mohou napadat buněčné struktury a přispět k mnoha chorobám. Také zjistili, že tato kyselina zabraňuje zvýšení některých enzymů, které mohou způsobit poškození jater.

TOP 10 zdrojů kyseliny ellagové

Když uvažujeme o potravinách bohatých na kyselinu ellagovou, myslíme zpravidla na různé bobule jako jsou maliny, jahody a ostružiny. Existují však i další dobré zdroje této silné fenolické sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že vykazují silnou protinádorovou a antioxidační aktivitu. Ukazuje se, že existuje také několik exotických plodů (např. granátové jablko), několik ořechů a dokonce i houba Pstřeň dubový obsahují vysoké množství kyseliny ellagové (nebo ellagitaniny, které mohou být hydrolyzovány na kyselinu ellagovou).

Zde je seznam 10ti dobrých, ne-li nejlepších zdrojů, kyseliny ellagové. Matka příroda nám požehnala:

1. Divoké jahody (neboli lesní jahody)

Divoké jahody, také známé svým vědeckým názvem Fragaria vesca, by mohly být tím nejlepším přírodním zdrojem ellagové kyseliny. Ukázalo se, že obsahují až desetkrát tolik kyseliny ellagové jak maliny, další potraviny na našem seznamu. Také jahodový listový čaj z těchto jahod a i kultivované jahody jsou dobrým zdrojem, i když obsahují mnohem méně kyseliny ellagové než divoké jahody, maliny nebo ostružiny.

2. Maliny

Maliny jsou známé díky svým přínosům pro zdraví, z nichž mnohé jsou spojeny právě s jejich vysokou koncentrací kyseliny ellagové. Ve skutečnosti, pokud jde o potraviny, které jsou bohaté na kyselinu ellagovou, je těžké porazit maliny (kromě výše zmíněných jahod, samozřejmě). Na základě sušiny bylo zjištěno, že maliny obsahují více než dvojnásobné množství kyseliny ellagové nalezené v kultivovaných jahodách, což je téměř trojnásobek množství, které se vyskytuje u vlašských ořechů, a téměř pětinásobek množství zjištěného u pekanů. Téměř 90% kyseliny ellagové v malinách je obsaženo v jejích malých semenech.

3. Ostružiny

Také ostružiny jsou přímo na seznamu potravin, které obsahují kyselinu ellagovou. Studie zveřejněná v časopise Journal of Food Composition and Analysis zjistila, že ostružiny obsahují asi tolik kyseliny ellagové jako její blízký příbuzný, malina.

4. Ostružiník moruška

Oba druhy ovoce, maliny a ostružiny, jsou členy rodu Rubus. Ale existují i další bobule rodu Rubus, u kterých se prokázalo, že obsahují významné množství kyseliny ellagové. Ostružiník moruška, známý také svým vědeckým názvem Rubus chamaemorus, je nabitý touto kyselinou. Tyto krásné oranžové bobule rostou divoce v bažinách a vlhkých loukách ve Skandinávii, severní Kanadě a Aljašce.

5. Exotické ovoce z rodiny Myrtovitých

Brazilská studie zjistila významné množství kyseliny ellagové v exotickém ovoci v rodině rostlin Myrtaceae (Myrtovité). Celková hladina kyseliny ellagové ve většině testovaných plodů Myrtaceae byla dokonce vyšší než hladiny zjištěné u kultivovaných jahod (které jsou považovány za jeden z nejlepších přírodních zdrojů kyseliny ellagové v USA a Velké Británii). Ovoce Myrtaceae, které mělo nejvyšší hladiny, zahrnovalo Jaboticaba, cambuci a třešně Surinam. Myrtaceae ovoce s poněkud nižšími úrovněmi zahrnují camu-camu, červenou guavu a bílou guavu. Podívejte se na další plody rodiny Myrtovitých.

6. Granátové jablko

Další na našem seznamu potravin bohatých na kyselinu ellagovou je granátové jablko. Přestože množství kyseliny v granátovém jablku je relativně nízké ve srovnání s ovocem, jako jsou pěstované jahody nebo ostružiny, toto nádherné červené ovoce má vysokou hladinu kyseliny ellagové díky vysokému obsahu ellagitaninů, které obsahuje.

7. Vlašské ořechy

Většina světových nejlepších zdrojů kyseliny ellagové je ovoce a bobule, ale existuje také několik ořechů, které obsahují tuto kyselinu. Ukázalo se například, že vlašské ořechy obsahují téměř stejně kyselinu ellagové jako kultivované jahody (na bázi suché hmotnosti). Jako další bonus, vlašské ořechy jsou velmi dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin pro vegany a další lidi, kteří nejí ryby.

8. Pekanové ořechy

Pekanové ořechy také prokázaly, že obsahují kyselinu ellagovou. Obsahují však jen mírně více než polovinu kyseliny obsažené ve vlašských ořeších.

9. Pstřeň dubový

Pokud jde o nejvíce neočekávané přírodní zdroje kyseliny ellagové, patří sem rozhodně houba Pstřeň dubový. Tato masová houba byla používána jako náhrada masa v dávné minulosti. Tato červenohnědá houba se běžně vyskytuje na dubových a kaštanových stromech v Evropě, Severní Americe a Austrálii. Je to nápadná parazitická popř. saprofytická houba z čeledi pstřeňovitých připomínající choroše. Jde o známou jedlou houbu.

10. Brusinky

Ochrana před infekcemi močových cest je pravděpodobně nejznámějším přínosem pro zdraví superzdravých brusinek. Tyto červené plody ale také ukázaly, že jejich extrakty inhibují růst buněčných linií lidských perorálních buněk, prostaty, tlustého střeva a prsu v testovacích zkumavkách. Není divu, že brusinky obsahují širokou škálu fenolických sloučenin včetně kyseliny ellagové.

Sponzorováno

Takže se zaměřte na tyto zdroje potravin a nezapomeňte na ně ve svém jídelníčku.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva