Sponzorováno

Koupaliště a zdraví – kontrola kvality vody ke koupání 4.78/5 (9)

Koupaliště a zdraví - kontrola kvality vody ke koupáníV ČR sleduje kvalitu vody ke koupání Úřad veřejného zdravotnictví České republiky a regionální úřady veřejného zdravotnictví. Ročně se kontrolují stovky umělých koupališť a desítky až stovky přírodních koupališť. Jejich počet se každoročně mění v závislosti na technickém stavu a připravenosti koupališť a bazénů na letní turistickou sezónu, která se zpravidla začíná 15. června a končí 15. září.

Za provoz a kvalitu vody na koupališti odpovídá provozovatel. V případě, že lokalita nemá provozovatele, ale v horkých letních dnech ji využívá k rekreaci větší počet osob, je taková lokalita sledována regionálním úřadem veřejného zdravotnictví.

Důsledná kontrola kvality vody

Kvalita vody se na koupalištích začíná kontrolovat cca 2 týdny před začátkem sezóny a během sezóny se realizují odběry vzorků vod v dvoutýdenních intervalech. Kontrola čistoty koupališť, jejich vybavení a dodržování dalších povinností provozovatelů se provádí současně s kontrolou kvality vody. Na umělých koupalištích se kontroluje 21 a na přírodních koupalištích 27 mikrobiologických, biologických, fyzikálních a chemických ukazatelů.

Každé umělé koupaliště musí být vybaveno splachovacími záchody, pisoáry, sprchami, šatními skříňkami a převlékacími kabinkami. Informace o teplotě vody v jednotlivých bazénech a o teplotě vzduchu musí být přístupné návštěvníkům a musí se aktuálně uvádět každý den. Nejnižší přípustná teplota vody v bazénu je 18 ° C. Maximální teplota vody v plaveckém bazénu je 26 ° C, v neplavecký bazénu 28 º C a v oddechovém bazénu 40 ° C. Pokud je teplota vody v bazénu vyšší než 36 ° C, pobyt v bazénu se nedoporučuje osobám se kardiovaskulárním onemocněním.

Pokud máte podezření na špatnou kvalitu vody, můžete se obrátit se stížností přímo na provozovatele koupaliště, případně na příslušný regionální úřad veřejného zdravotnictví. Ten v případě zjištění hygienických nedostatků, podle závažnosti a míry zdravotního rizika, nařizuje opatření – přistupuje k sankcím až po zákaz provozu.

Zdravotní rizika z koupání

Rizika vzniku onemocnění z koupání hrozí zejména tam, kde není kvalitní provoz, kde se překračuje povolená návštěvnost, kde se nedostatečně vyměňuje a málo dezinfikuje voda. Svůj podíl na špatné kvalitě vody mohou mít i samotní návštěvníci, pokud nepoužívají WC a brodítko a sprchy před vstupem do bazénů. Veřejné koupaliště by neměli navštěvovat ti lidé, kteří trpí přenosným onemocněním, nebo pokud mají hnisající resp. otevřené rány na kůži, záněty očí či průjmová onemocnění. Toto vše má vliv na kvalitu bazénové vody, která se následně stává zdravotně nevyhovující v mikrobiologických, chemických a senzorických ukazatelích.

Ve vodě ke koupání se tak za vhodných podmínek množí různé druhy mikrobů, hub, plísní, kvasinek; vyskytnout mohou se i střevní parazity. Tyto mikroorganismy mohou způsobit různá onemocnění např. gastroenteritidy a virové záněty očních spojivek; rány se mohou infikovat a zapálit. Mikroskopické houby, plísně i kvasinky vyvolávají povrchové onemocnění kůže, nehtů a sliznic.

Sponzorováno

U citlivých jedinců mohou vznikat záněty močových a pohlavních orgánů. V termálních bazénech je problémem výskyt améb, z nichž některé druhy mohou způsobit těžká onemocnění – zánět mozku a mozkových blan. Ohroženi jsou zejména nositelé kontaktních čoček a děti. Riziko gynekologických či urologických infekcí není vyloučeno, pokud koupající zůstávají v mokrých plavkách příliš dlouhý čas, zejména v chladnějším počasí.

Při koupání na přírodních koupalištích (jezerech, vodních nádržích, pískovnách apod.) představují zdravotní riziko zejména sinice, které se na hladině vyskytují ve formě vodního květu. Sinice, které produkují cyanotoxíny mohou vyvolat alergické reakce, zažívací potíže, záněty očních spojivek a pod. Vzhledem k tomu, že teplota vody v přírodních koupalištích je obvykle nižší (zejména na začátku koupací sezóny) jako v umělých bazénech, je výskyt bakterií, virů i parazitů v takových vodách méně frekventovaný, ale není vyloučen. V nekontrolovaných přírodních koupalištích bývá významnější riziko chemického znečištění např.. ropnými látkami, těžkými kovy, pesticidy a detergenty.

Riziko utonutí nejčastěji vzniká při přecenění svých fyzických sil. Dalším rizikem při koupání jsou úrazy; jde nejčastěji o poranění krční páteře a míchy, které mohou mít za následek částečné nebo úplné ochrnutí těla. Významnou roli při mnohých úrazech sehrává alkohol.

Zásady, které byste měli na koupalištích dodržovat

Při návštěvě koupališť nezapomínejte na následující zásady:

Na přírodních koupalištích

  • Nevstupujte do neznámé stojaté či tekoucí vody.
  • Nevstupujte do vody, která na vás působí odpudivě.
  • Respektujte značení o zákazu koupání a upozornění v okolí vodní plochy.
  • Do hluboké vody by měly odvážit pouze zdatní plavci a ani ti nikdy ne jednotlivě.
  • Do vody vstupujte postupně a vyhýbejte se prudkému ochlazení organismu.
  • Nekoupejte se ve vodách, kde se shromažďuje vodní ptactvo.
  • Nevstupujte do zelené vody s přemnoženými řasami či sinicemi.
  • Nevstupujte do vodních ploch, v jejichž okolí se našli uhynulí ptáci nebo zvířata.

Na umělých koupalištích

  • Před vstupem do bazénu se osprchujte a přejděte brouzdaliště.
  • Před vstupem do bazénu si všimněte barvu vody, zákal či zápach, resp. plovoucí znečištění na hladině.
  • Nekoupejte se ve vodě, pokud zapáchá po moči nebo výrazně po chloru, pokud jsou na stěnách bazénu slizovité zelené povlaky, resp. poškozené kachličky.
  • Nevstupujte do bazénu pokud víte, že máte přenosné onemocnění.
  • Používejte WC.
  • Respektujte výstražné značení u bazénu.
  • Neskákejte „šipky“ tam, kde je to zakázáno. Můžete ublížit nejen sobě, ale i jiným lidem.

Po každém koupání se důkladně osprchujte a co nejdříve převlékněte do suchého oblečení!

Nejbezpečnější je koupání na oficiální provozovaných koupalištích, které jsou pravidelně kontrolovány orgány veřejného zdravotnictví. Proto navštěvujte koupaliště s povolenou a kvalitní provozem a před návštěvou koupaliště se informujte o jeho aktuálním stavu.

A kam se rádi chodíte koupat vy?

A dále si u nás přečtěte

VIDEO: Kontrola kvality vody v přehradách

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva