Sponzorováno

Kobalt a zdraví – jeho funkce a zdroje 4.88/5 (8)

kobaltKobalt je velmi důležitý prvek pro krvetvorbu. Tělo dospělého 70 kilového člověka obsahuje 0,0007 g kobaltu (rozsah je od 0,7 do 10 mg), a to zejména v játrech a ledvinách. Fyziologická hodnota v krevním séru u zdravých dospělých je 2,5 nmol / l. Výdej kobaltu probíhá žlučí (cca 2,5 mikrogramů denně), izotopický kobalt se vylučuje ledvinami.

Tento prvek je důležitou součástí vitamínu B12. V lidském organismu plní úkoly především ve formě kobaltamínu, spolu s vitaminem B12.

Biochemické funkce kobaltu

  • jako součást vitaminu B12 je důležitý pro krvetvorbu
  • je nezastupitelnou součástí enzymů, které se účastní stavby bílkovin
  • zlepšuje vstřebávání železa

Výskyt kobaltu v potravě

Nachází se v ořeších, v masných výrobcích. V živočišné potravě, zejména v játrech, se nachází vitamin B12 obsahující kobalt.

Sponzorováno

Potřeba kobaltu

Obecně se doporučuje denní příjem 20 – 40 mikrogramů kobaltu, jeho zdrojem je zejména játra, masné výrobky. Ve střední Evropě stačí k vyrovnání potřeby kobaltu 5 až 10 mikrogramů

Bezpečnost

K nedostatečnému příjmu kobaltu může dojít při striktně vegetariánské stravě (aby se toto nestalo, je vhodné používat droždí, jako zdroj vitamínu B12). Biologický poločas rozpadu kobaltu je asi 400 dnů a mechanismus homeostázy kobaltu (rovnováha v organismu) není dosud znám. Umělé dodávání kobaltu způsobilo poruchy orgánů u pivařů v USA a došlo až k poškození srdce.

Příznaky nedostatku

Způsobuje následný nedostatek přísunu vitamínu B12, a tak následnou anémii, která může být těžká – makrocytární (a nedá se odstranit podáváním kobaltu, protože organismus člověka nemá schopnost z kobaltu vytvořit vitamín B12).

Pozor na předávkování kobaltem

Sponzorováno

Umělé dodávání kobaltu může způsobit poruchy orgánů.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Kobalt a zdraví – jeho funkce a zdroje”

    1. […] toxické látky, jako např. těžké kovy – kadmium, kobalt, olovo, […]

    2. […] hliník, železo, hořčík, fosfor, bór, mangan, síru, vanadium, zlato, stříbro, měď, kobalt, berylium, stroncium a ve formě příměsí také exotické prvky jako iridium, zirkonium, […]

    3. […] železa, hořčíku, fosforu, mědi a fluoru je v mateřském mléce dostatečná. Rovněž selen, kobalt, chrom, mangan a hliník jsou zastoupeny v dostatečném […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva