Sponzorováno

Kapradí a jeho vliv na naše zdraví 4.78/5 (27)

Kapradiny nejsou jen nádherné zelené rostliny ale mají i léčivou sílu.

Kapradiny nejsou jen nádherné zelené rostliny ale mají i léčivou sílu.

Většina z nás zná kapradiny jako nádherné zelené rostliny, které můžeme obdivovat během procházek v lese, zejména při lesních potůčcích. Mnozí si jimi oživí zahrádky, ale jen málokdo ví, že mají i léčivou sílu.

Kapradiny rostou zejména na vlhkých a stinných místech listnatých i jehličnatých lesů. Lidé kdysi věřili, že právě kapradiny symbolizují klid a harmonii a právě to se zřejmě stalo důvodem, proč si kapradiny sázíme i do zahrad. Zde jsou nejznámější kapradiny a jejich léčivé účinky.

Kapradina samčí (Kapraď samec)

Již v antických dobách lidé věřili, že oddenkem této rostliny se dají vyhubit cizopasní organismy ve vnitřnostech. Problém nastal, když při této léčbě pacienti oslepli, či dokonce zemřeli na předávkování. Dnes se kapradina samčí používá v homeopatii. Při léčbě zraku pomáhá oddenek a při léčbě zažívacího ústrojí listy. Oddenky se vykopávají ještě předtím, než se rozvine nadzemní část rostliny. Nejvhodnější doba na sklizeň je brzy na jaře v březnu, případně na podzim v září.

Kapraď samec obsahuje v oddenku hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, filicin, filmaron, fytosterol, olej, vosk, zelené barvivo (filixinigrin) a další látky. Výtažků z oddenku ve formě sirupového extraktu se v minulosti užívalo proti střevním parazitům, zejména proti tasemnicím, pro které jsou účinné látky v kapradi samci obsažené velmi jedovaté. Při předávkování nebo při chybném užívání může dojít i k závažným otravám samotného pacienta. V lehčích případech se objevují bolesti hlavy a závratě, v těžších případech se přidává zvracení, průjem, bolesti žaludku, někdy barevné vidění nebo přechodná slepota, v nejtěžších případech postižený blouzní, objevují se křeče, poruchy dechu, bezvědomí, či dokonce smrt jako důsledek zástavy dechu nebo srdce.

Příprava oddenku

Oddenky očistíme, ale nemyjeme. Nařežeme je na asi deseticentimetrové kusy a vysušíme je na slunci nebo v sušárně při teplotě do 55 stupňů. Při nesprávném sušení vnitřní část kořene zhnědne, správně vysušený kořen je zvenku hnědý a zevnitř světle zelený. Má slabou charakteristickou vůni a pálivou chuť. Sušený kořen kapradiny lze uskladňovat asi rok na stinném a vzdušném místě. Kromě jiných látek obsahuje i deset procent tříslovin, flavonoidy, trochu silice, vosk, sacharidy a pryskyřici. Jeho kvalita se hodnotí zejména podle obsahu filicínu, který by neměl být nižší než 1,8 procenta. Tato látka je jedním z nejúčinnějších dodnes známých léků proti parazitům. Kromě toho působí proti tasemnicím a motolici ovčí, napadající domácí zvířata.

Sponzorováno

Příprava odvaru

Kořen se užívá na pročištění i ve formě odvaru – jednu polévkovou lžíci drogy vaříme deset minut v 400 mililitrech vroucí vody. Užíváme třikrát denně kávový šálek. Pro venkovní použití si připravíme odvar z 500 gramů rozdrceného kořene. Vaříme ho 2 hodiny v pěti litrech vody a stále doléváme vodu do původního objemu. Koupel trvá také 2 hodiny, celá kúra představuje 30 lázní. Při revmatismu výtažek z kořene používáme na masáže po dobu cca 20 dnů. Droga je poměrně toxická, proto ji lze užívat pouze pod dohledem lékaře. Ve fytoterapii se nejčastěji využívá hustý éterický výtažek z kapradiny. Obsahuje obvykle 25 až 28 procent surového filicínu, po jeho užití se doporučuje ricinový olej na pročištění.

Kapradí na bradavice? Babský recept

Vytrhněte kapradí i s kořenem, uvařte ho a v tom myjte postižená místa. Bradavice uschnou a opadnou.

Osladič obecný

Název dostal podle látky v sobě, která je 3000-krát sladší než cukr. V minulosti lidé věřili, že tuto rostlinku jim seslali nebesa prostřednictvím andělů. Osladič se používá v lidovém léčitelství jako prostředek na odhleňování, ale i při onemocněních sleziny a plic či jako projímadlo. V současnosti se zkoumají i léčivé účinky pokojových kapradin, o kterých se říká, že mají pozitivní účinky na lidskou psychiku – zklidňují, harmonizují a přinášejí ztracený klid a rovnováhu. Pokud hledáte vhodný květ do své kanceláře či do příbytku, kapradiny jsou určitě správnou volbou.

Osladič obecný je hořčina s pryskyřičným charakterem, obsahující saponin, sliz a sliznice. Pryskyřičná hořčina je účinná proti střevním parazitům. Sliz a saponin (obsažený v čerstvém oddenku) usnadňuje odhleňování. Podporuje tedy vylučování žluči a působí mírně projímavě. V lidové tradici byl používán k léčbě žlučníku a zácpy.

Trošku z esoteriky

Vliv na vnitřní ovzduší

Kapradí má skvělý vliv na správné ovzduší, potřebuje hodně vláhy. Očišťuje prostor od různých mentálních energií, vyvažuje nerozhodnost a chaos. Je vhodná pro maximalista a ty, co rádi zveličují, co vidí ve všem problém, pro lidi, kteří snadno ztrácejí rovnováhu. Kapradí nastolí v prostoru duch spolupráce, organizovanosti a pořádku. Lidé v jeho blízkosti srší porozuměním a vstřícností.

Vliv na citové prožívání

Kapradí pomáhá těm, co mají hodně neuskutečnitelných přání a snaží se je dosáhnout rychle. Člověk při něm začne přehodnocovat přání a vyvíjí potřebnou aktivitu na dosažení podstatného. Rostlinka pomáhá k soustředění se. Sjednocuje city a myšlenky lidí, snižuje přehnanou citlivost. Je vhodná pro intelektuály, ale i pro hlučných a drzejších lidí – tu dokonce umí zjemnit a očistit jejich slovník od vulgarismů tak, že začnou být přátelštější, klidnější a přizpůsobivější.

Vliv na zdraví

Kapradí má v sobě zakomponovaný vyrovnaný charakter a svou přítomností v prostředí je schopno uvést do vzájemného souladu činnost průdušek, průdušnice, paží, rukou a prstů.

Sponzorováno

Tip na čtení: Podvíjte se na seznam jedovatých rostlin

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva