Kampylobakterióza (zoonóza) – nemoc přenositelná ze zvířat na člověka Zatím bez hodnocení.Kampylobakterióza (zoonóza)Podobně jako salmonelóza se původce onemocnění vyskytuje u mnoha zvířat, domácích i divokých i drůbeže (slepice a krůty). K infekci může dojít i po konzumaci nepasterizovaného mléka, nedostatečně tepelně upravených, primární nebo sekundární kontaminovaných masitých pokrmů.

Kampylobakterie byla opakovaně izolována z různých druhů surovin a potravin, nejčastěji z drůbeže a ze syrového drůbežího masa, méně z vepřového masa, syrového mléka, nedostatečně tepelně opracovaných nebo sekundární kontaminovaných výrobků z masa a neupravené pitné vody.

Kampylobakterióza a její přenos na člověka

Předpokládá se, že nejčastěji člověk onemocní následkem konzumace kontaminované potraviny nebo vody, po kontaktu s infikovanými domácími zvířaty (psi, kočky), nebo přenosem člověk – člověk. Převážně jde o sporadický výskyt onemocnění, méně je případů hromadných onemocnění.

Tomuto onemocnění se můžeme vyhnout, když se budeme řídit následujícími zásadami:

  • Při nákupu potravin v obchodech a v místech rychlého občerstvení je třeba si všímat nejen doby trvanlivosti, data spotřeby, ale prohlédnout si, zda výrobek nevykazuje nezvyklý vzhled, zabarvení, tvar, pach.
  • Před přípravou jídla, během jeho přípravy, před jídlem, po použití toalety si vždy třeba mýt ruce mýdlem, abychom snížili riziko přenosu nákazy.
  • Oddělovat syrové potraviny od hotového jídla. Při manipulaci se syrovými potravinami, může dojít k infikování další potraviny, pokud se použije stejná deska na krájení, nůž, nádoba, znečištěné ruce a pod.
  • Mnohým onemocněním můžeme zabránit konzumací dostatečně tepelně opracovaných pokrmů a zamezením křížové kontaminace surovin, zejména surového drůbežího a vepřového masa a vnitřností a hotových potravin a pokrmů.
  • Riziko snížíme na minimum, pokud potraviny důkladně před požíváním zahříváme při teplotě 70 ° C po dobu nejméně 15 minut. Zároveň se doporučuje jídlo po zahřátí ihned zkonzumovat nebo zchladit a uložit do chladničky.
  • V domácnosti zacházíme s potravinami podle podmínek skladování, které výrobce uvádí na spotřebitelském obalu.
  • Zásadně na pití a při přípravě jídel třeba používat pouze zdravotně nezávadnou pitnou vodu.

VIDEO: Co je to kampylobakterie? (anglicky)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva