Jóga: Zkuste pozdrav slunci 4.89/5 (9)Pozdrav slunci neboli Súrja namaskár je nejběžnější a nejznámější jógová sestava.

Jedná se o dynamické cvičení zahrnující několik samostatných ásan. Plynule v souladu s dechem se přechází z jedné pozice do druhé. Původně se ovšem jednalo o cvičení statické, při kterém se cvičilo koncentrační cvičení a říkaly se mantry. Jako dynamická sestava se objevuje až v první polovině minulého století.

Existuje celá řada variant pozdravu slunce. Jen u nás jich je popsáno asi 17. Jedna z těch běžnějších má 12 pozic.

Začínáme ve stoji. S nádechem sepneme ruce před hrudníkem. Vydechneme. S dalším nádechem spojené ruce vzpažíme a mírně se zakloníme. Pohled směřuje do dlaní. S výdechem provedeme hluboký předklon. S nádechem zanožíme pravou nohu, rukama se v úrovni chodila levé nohy opíráme o zem. Pohled směřuje dopředu. S výdechem zanožíme i pravou nohu a provedeme pozici hory. Se zádrží dechu přejdeme do pozice „píďalky“: lehneme si tak, že se o zem opíráme bradou, dlaněmi, hrudníkem, koleny a špičkami nohou. S dalším nádechem přejdem do pozice kobry. Dále provádíme prvních pět pozic v opačném pořadí, tzn. s výdechem provedeme pozici hory, s nádechem přesuneme pravou nohu mezi dlaně, s výdechem hluboký předklon, s nádechem vzpažíme mírně se zakloníme a s výdechem dáme spojené dlaně před hrudník. S dalším nádechem jdeme opět do záklonu se vzpažením. Provedeme celé znovu, pouze tentokrát půjde po hlubokém předklonu nejprve levá noha do zanožení a poté opět nejprve levá noha z pozice hory půjde dopředu, mezi dlaně. Toto celé je jedno kolo. Vždy pohybujeme nejprve pravou nohou a pak levou. Při každém cvičení bychom měli provádět alespoň tři kola pozdravu slunci.

Nejlépe je cvičit pozdrav slunci ráno na lačno. Po cvičení je vhodné lehnout si do šavásany a chvíli relaxovat. Cvičení vitalizuje, dodává energii a působí proti celé řadě nemocí. Pomáhá předcházet civilizačním chorobám a posiluje imunitu.

Pro začátečníky je vhodné cvičit sestavu tak, že vždy zaujmeme danou pozici a chvíli v ní s volným dechem setrváme. Později cvičíme v souladu s dechem tak, jak je popsáno výše. Později lze zařadit také mantry a koncentraci na čakry.

TIP: Znáte hormonální jógu?

Video 1: Pozdrav slunci s instrukcemi

Video 2: Jóga – pozdrav slunci pro začátečníky

Velmi pěkně je pozdrav slunci zpracován na portálu Jogín.cz.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Jóga: Zkuste pozdrav slunci”

  1. David Myšurec napsal:

    Tento pozdrav se snažím provádět každý den a cítím se od té doby o dost lépe! Doporučuji všem!!

  2. […] můžete se souhlasem lékaře zařadit další aktivity. Ideální formou cvičení po porodu je jóga a pilates a po ukončení šestinedělí i plavání. Využití najdou i speciální cvičební […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva